Rytíři v pondělí poprvé na domácím ledě nasadili šikovného Rusa Antona Kurjanova, který se blýskl hned dvěma gólovými přihrávkami. Naopak Daniel Kružík aktuálně v modrém dresu místo nemá, a tak ho manažer Pavel Patera poslal na měsíc hostovat právě do Ústí.

Domácí bušili do soupeře celé utkání, jasně ho přehrávali a proměňovali šance. Zejména Kloz a Machač zářili, oba se trefili dvakrát. Konečně se dařilo v přesilovkách, za dvěma proměněnými hledejme i posily Kurjanova s M. Hořavou. Druhý jmenovaný pak krásně připravil Machačovi branku i v oslabení.

Kladno povzbuzované i special guest - početnou skupinkou hasičů v dresech (na konci měli i děkovačku) nasměroval už v první třetině k úspěchu mladý Adam Kubík. Útočník, jemuž těsně unikla nominace na MS juniorů, si první tutovou šanci po pasu Kurjanova zahodil, ale při další přesilovce skvěle přihrál Klozovi a brankář Růžička (pljčený z Boleslavi) poprvé kapituloval. Čtyři minuty před koncem prvního dějství navíc kladenský talent zaujal průjezdem celým kluzištěm, po němž nachytal Růžičku přesnou ranou na bližší tyč.Druhá třetina se povedla Kladnu nejvíc a Ústečtí chvílemi marně přihlíželi jejich tlaku. Růžička chytal výborně, ale na dorážky Kloze a Machače neměl. Machač ho pak po úniku s M. Hořavou překoal i v oslabení.

Teprve v poslední části Rytíři ubrali a náhradníka v ústecké bráně Dlouhého už nepřekonali. Naopak čestnou branku soupeře vstřelil jeho nejlepší pondělní borec Severa a v závěru korigoval ještě po úchvatné vracečce Roubíka ex-kladenský Melka.

„Chtěli jsme dobře bránit, nefaulovat, ale Kladno bylo jasně lepší, bruslilo, zatímco my stáli,“ přiznal trenérský Kladeňák ve službách Ústí Miroslav Mach. Jeho tým je na tom aktuálně hodně zle a na herním projevu to bylo znát. „Máme nejnižší rozpočet, co jsem u mužstva. Někde to musí být vidět, navíc nemáme formu,“ dodal posmutněle Mach.

Kladenský Miloslav Hořava výhru nepřeceňoval, ale byl rád, že Rytíři porazili Ústí vlastně poprvé v sezoně za tři body. A velkou váhu nedal ani tomu, že tým konečně zabral v přesilovkách a dvě proměnil. „Nevím, jestli to nebyla náhoda, prostě to tam spadlo. Ale netroufám si vůbec tvrdit, že by to bylo tím, že jsme na tom pracovali. Ukáží až další zápasy,“ řekl hlavní kouč Kladna.

Domácí posila Anton Alexejevič Kurjanov si připsala dvě asistence, obě po buly. Specialistou na ně se ovšem necítí. "V KHL se však na buly klade důraz, trénuje se navíc, takže ho zvládám," řekl Deníku ruský veterán, který si přeje, aby chodilo v Kladně na hokej víc diváků - v pondělí byly ochozy tradičně prázdné. "Snad budeme dál vítězit a s tím přijde i více diváků. Těším se v tom na play-off, kdy přijde více lidí a atmosféra bude určitě lepší," míní ex-mistr světa.

Ten po prvním zápase v Třebíči dostal od trenérů ještě zápasové volno k nabrání kondice a proti Ústí už byl hodně vidět. "Cítím se stále lépe, ale věřím, že se ještě lépe rozehraji," dodal bývalý borec Omsku, který si v kabině s promluvami maléry nedělá. "V pohodě, dám to dohromady ruštinou, češtinou i angličtinou," smál se Kurjanov.  

Rytíři Kladno – Slovan Ústí n/L 5:2 (2:0, 3:0, 0:2). Branky a nahrávky: 9. J. Kloz (Kubík, Kurjanov), 16. Kubík (F. Matula, J. Strnad), 32. J. Kloz (Kehar, Kurjanov), 37. Machač (Štindl, R. Přikryl), 40. Machač (M. Hořava, Kopřiva) - 49. Severa (Roubík, Vl. Brož), 60. Melka (Roubík, Severa). Rozhodčí: Kostourek, Zubzanda – Belko, Kotlík. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. Oslabení: 1:0. Diváků: 1562.

Kladno: Kopřiva – Repe, Lenďák, P. Hořava, Matula, Kehar, Štindl – Redlich, T. Kaut, Zikmund – M. Hořava, Machač, Svedlund – Kloz, Kurjanov, Tůma – Strnad, R. Přikryl, Kubík.

Ústí nad Labem: J. Růžička (41. J. Dlouhý) – Vl. Brož, Šenkeřík, Husák, M. Vágner, Vaněk, Bernad, Hes, Zdvořáček – Severa, Roubík, Melka – Smolka, Vrdlovec, Gengel – Kružík, Najman, Kuběna – Jandus, Pšenička, Macek.

Rudolf MUZIKA, Jan ŠEJHL