Co vás přivedlo k rozhodnutí nepokračovat v Kladně?
Dohodli jsme se na nějaké koncepci a nikde nezaznělo, že u toho budeme celé tři roky. To se nikde nedělá. Rozhodl jsem se jít trochu jinou cestou. Takhle jsem to udělal a oznámil.

Kdy ve vás úmysl skončit uzrál?
Pavlu Paterovi jsem to oznámil už někdy během play-off, aby to nebylo až na konci. To by se mi zdálo najednou.

Šlo o těžké rozhodování?
Vůbec těžké nebylo. Mám to tak. Žádným způsobem se k podobným věcem nechystám. Potřeboval jsem takovou tu svobodu, abych si zas chvíli mohl dělat, co chci.

Jaká byla reakce Pavla Patery? Nepřemlouval vás?
Ne. Řekl jsem mu, proč jsem se tak rozhodl. Kdo se pohybuje u hokeje, tak pro něj jsou takové věci normální.

Není pro vás teď o to těžší odejít, když se v play-off tým semknul a šlapal a nakonec nebyl daleko postupu do extraligy?
Takový je hokej. Tým už ale šlapal sám o sobě. Měl vytvořený vnitřní řád, dostal se na vítěznou vlnu play-off a hrál už skoro sám. Vůbec to nebyl výsledek nějaké naší práce.

Změnil by na vašem konci něco případný postup, který po těsné domácí porážce s Jihlavou svým způsobem smolně unikl?
Je pravda, že kdybychom porazili Jihlavu, byli jsme ve hře až do posledního kola. Moc jsem si přál, abychom hráli v Litvínově o postup. Jinak si ale nemyslím, že by to bylo úplně smolně. V baráži jsme venku vyhráli jenom dvě utkání, z toho v Litvínově s velkou dávkou štěstí. Celý zápas jsme byli horší, ale vyhráli dva-jedna. Jediný dobrý zápas, který jsme vyhráli, byl v Jihlavě. Tým, který postoupí, musí vyhrát zápasů víc, což se nám nepodařilo.

A zůstal byste, pokud by to vyšlo?
To už je dnes jen spekulace. Je to těžké. Jak jsem řekl, už předtím jsem ohlásil, že skončím, takže bych nejspíš odešel i tak.

I když postup nedopadl, předpokládám, že si na uplynulý rok odnesete dobré vzpomínky?
Během celého roku jsme měli vytvořené opravdu skvělé podmínky – od klubu, od města. Předělali nám třeba posilovnu k trénování… S hráči byla výborná práce. Nikdo nám do toho nemluvil. Nevím, jestli nám až tok dalece důvěřovali. Byl jsem hodně spokojený. Z mého pohledu skvělý rok.

Minimálně přes své syny budete s kladenským hokejem i nadále spojen, že?
Tím, že jsem pomáhal rozeběhnout určitou vizi, tak Kladnu přeji, aby se podařilo postoupit příští rok. Aby se tým posunul ještě výš a byl už opravdu skoro extraligový. Věřím, že se to povede.

Měl by stávající tým na extraligu, kdyby se do ní probojoval?
To je strašně těžké hodnotit. Když vezmu Litvínov, nebo Jihlavu, které hrály dole, tak zápasy byly vyrovnané. Hrát potom extraligu, každý zápas důležitý a na krev, je těžké. Kdyby tým postoupil, určitě by potřeboval posílit.

Prozradíte, kde vás uvidíme v příští sezoně? Mluví se o Spartě…
Neřeknu vám to, protože to sám nevím.

Nabídky nemáte?
Vůbec žádné. Uvidím, jestli to bude u nás, nebo udělám, co už jednou, že budu jezdit někam ven. Momentálně nevím.

Takže nyní házíte hokej za hlavu?
Přesně tak. Doháním práci na zahradě, pomáhám manželce. Chodím na kolo a dělám vše, co mě baví a během play-off mi chybělo.