Byl to jeden z nejdojemnějších momentů v historii hokeje. 1612 zápasů čekal kanadský obránce Ray Bourque na to, aby mohl nad hlavu pozvednout Stanley cup, udělovaný každoročně nejlepšímu týmu Národní hokejové ligy. Bourque vysněné mety dosáhl v posledním zápase kariéry.

Slavný pohár, který spatřil světlo světa už kolem roku 1890, kdy si ho lord Stanley v Sheffieldu koupil jako punčovou mísu, vyhrálo také šestadvacet Čechů. Osm z nich pochází z Prahy či ze Středočeského kraje. A právě jim je věnován seriál Ledoví hrdinové. První díl patřil Jiřímu Hrdinovi. Dnes je na řadě nejlepší český hokejista všech dob – Jaromír Jágr. Právě on byl druhým Středočechem, který si mohl potěžkat nejcennější hokejovou trofej. Povedlo se mu to hned dvakrát.

Famózní příběh Jaromíra Jágra přesahuje i ty největší perly fiktivních příběhů vytvořených na celosvětové filmové scéně. Že se narodil s bruslemi na nohou? Něco na tom bude, v porodnici vážil přes pět kilogramů.

Vše přitom začalo nenápadně. A tak, jako u většiny hokejistů. První hokejové krůčky dělal malý Jaromír na rybníku Čabárna. Následoval vstup do kladenské přípravky. Nechybělo přitom mnoho a Jágr mohl být fotbalistou. Vyhrál hokej, na Kladensku měl větší tradici.

Šlo o výtečný tah. Hrou i stylem bruslení Jágr všechny převyšoval. V přípravce byl kapitánem a musel podepisovat zápisy o utkání. Problém byl, že ještě neuměl psát, a tak po večerech trénoval podpis. Ve druhé třídě hrál s šesťákama. Spartě nasázel i dvanáct branek za zápas. V devíti letech dělal denně dva tisíce dřepů. V šestnácti naskočil do ligy a díky perfektně načasované Sametové revoluci mohl plynule naskočit do maratónu NHL. Jágra draftoval v roce 1990 na pátém místě Pittsburgh. Před ním dostali přednost Owen Nolan, Petr Nedvěd, Keith Primeau a Mike Ricci.

Brankář Calgary David Rittich v utkání proti Torontu.
Hvězda Rittich: NHL bez diváků? Divné. Připadal bych si jako v Benátkách

V Pittsburghu ovšem zprvu zdaleka nešlo vše podle představ. Nová liga, nová země, nový svět, trvalo, než si Jaromír zvykl. Pomohl Jiří Hrdina, kterého vedení Penguins do týmu přivedlo. Z velké části i kvůli tomu, aby si mohl Jágr s někým česky popovídat.

Ožil. Na ledě začal válet a střílet góly. Hned ve své první sezoně dokráčel až ke Stanley cupu, stejný scénář se opakoval i za rok. Jágr tak měl během dvou sezon za mořem dva prsteny pro vítěze NHL. Při oslavách druhého triumfu do rozebraného Stanley cupu vyryl vzkaz - Hrdina je nejlepší na světě. Během finále s Chicagem navíc vstřelil jeden z nejhezčích a zároveň nejdůležitějších gólů kariéry. Obešel tři hráče a bekhendem poslal puk za Belfoura. Byla z toho trefa sezony.

Ani v jednom případě se Stanley cup do Kladna nepodíval. Tradice, kdy si hráči mohou užít jeden den se slavným pohárem, totiž vznikla až v roce 1995.

Po boku Maria Lemieuxe Jágr zářil i v dalších letech. Často se říkávalo, že Jaromír je přesmyčkou jména Mario. Ti dva vedle sebe předváděli výstavní kousky. Jágr v Pittsburghu sbíral trofej za trofejí, hned pětkrát vyhrál kanadské bodování celé ligy. Ne vždy byl ovšem v 90. letech slušňákem, auto mu pravidelně zdobily pokuty za rychlost. Na ledě však řádil. S českým týmem triumfoval i na olympiádě v Naganu. V roce 2005 slavil titul mistra světa, čímž vstoupil do prestižního Triple Gold Clubu, kam patří hráči, kteří vyhráli Stanley cup, olympijské hry a mistrovství světa. Druhé zlato ze světových šampionátů přidal ještě v roce 2010.

Třetího Stanley cupu už se ale Jágr nedočkal. Nejblíže byl v sezoně 2012/2013, kdy s Bostonem Bruins došel až do finále, jenže slavilo Chicago. NHL, ve které je Jaromír s 1921 kanadskými body (766 +1155) historicky druhým nejproduktivnějším hráčem, si naposledy zahrál během ročníku 2017/2018, v dresu Calgary nastoupil k 22 zápasům. Jágr následně scénu nejlepší ligy na světě opustil a zamířil do Kladna.

Ledoví hrdinové: Srdcař Hrdina hrdinou hned třikrát. Skončil na vrcholu
LEDOVÍ HRDINOVÉ: Srdcař Hrdina políbil Stanley cup třikrát. Skončil na vrcholu