Dobrák, sympaťák, táta tří dětí, také motorkář a někdejší krupiér, bývalý spoluhráč legendárního Michala Pivoňky. To vše je Bohumil Kučera (49), další ze zajímavých postav, které Kladenský deník představuje každou sobotu v miniseriálu Lidé kolem kladenské multikostky.

Jako malý kluk navštěvoval výtvarný kroužek Přemysla Povondry, ale není prý dost trpělivý a konečný efekt chce vidět dřív, proto přešel k fotografování. „Dělám to celý život, ale k hokeji jsem se dostal až v roce 2007. Brzy poté mě oslovil Kladenský deník, kde bylo potřeba vykrýt práci druhého fotografa a už jsem zůstal," vypráví Kučera, který platí dodnes za kvalitního hokejistu a při loňské novinářské exhibici „vykoupal" při nájezdu i brankářskou hvězdičku Dana Vladaře.

„Hokej jsem hrál od mala do dorostu, kdy mě zastavilo zranění, ale dneska si ho na rekreační úrovni neskutečně užívám. Přivedl mě k němu Zdeněk Eichenmann, který je sice o něco mladší, ale bydleli jsme kousek od sebe. Určitě nejznámější hráč, s nímž jsem nastupoval, byl Michal Pivoňka, později hráč Washingtonu. Ten měl sportovní talent snad na všechno, třebas i fantasticky házel oštěpem. Už jako děti jsme tušili, že právě on někam dojde. Je docela zajímavé, že pak jsem na gymnáziu chodil do stejné třídy s jeho budoucí manželkou, Michal pak obývat třídu na stejném patře" vzpomíná.

Jeho učitelem na 12. ZŠ byl v hokejové třídě dnes ředitel sportovního gymnázia Jiří Stejskal, trénovala ho pak i jedna z legend kladenského hokeje, Zdeněk „Bača" Hrabě. „Za toho jsem rád, že byl uveden do Síně slávy kladenského hokeje. Měl jsem z toho výborný pocit," pokyvuje a dodává i největší zážitek z dětského věku. Jako žáček zažil předávání mistrovského poháru týmu Poldi Kladno, za které hrála elitní pětka Pospíšil – Kaberle – Novák – Nový – Bauer. „Nezapomenutelné!"

Jak ke Kučerově přesunu na novou pozici došlo? Zlanařili ho Rytíři, jejich mluvčí Vít Heral! Povídali si za mantinelem a Kučera prohodil, že by stará kostka chtěla nástupce. Že má rád technické věci a že by ho to zajímalo.

Heral ho překvapil. Kostka bude a Kučera má šanci!

„Prý že znám prostředí, tváře, vím, o čem kladenský hokej je. Chtěl jsem si to původně spíš jen zkusit, ale potřebovali kameramana na stálo. Podmínkou bylo domluvit se v Deníku, bez jejich souhlasu bych do toho nešel, ale Víťa vše domluvil s dalším fotografem Tomášem Kostečkou a já měl jistotu, že tahle náhrada bude kvalitní," vysvětluje Bohumil Kučera, který už roky bydlí s manželkou a dětmi v Lidicích.

Tenhle chlapík je spíš samotář. Nesmíte si za tím pojmem představit suchara, to ani omylem, to spíš Bohumil představuje určitý nadhled. Vzhledem k tomu, že před patnácti roky přišel tragicky o bratra – a jak sám říká, s tím už se nikdy úplně nesrovná, neuvidíte ho asi nikdy s široce rozesmátými ústy.

Bolestí obrovských rozměrů prošla i rodina jeho manželky, jejíž babička ve svých osmnácti prožila Lidickou tragédii – těžko si drtivá většina lidí může něco takového vůbec představit.

„Ale i když jsem spíš samotář, baví mě týmová práce, kterou právě přenosy z hokeje nabízí. A tým musím pochválit. Od doby, kdy nám režisér David Jungmann domluvil stáž v Plzni, jsme ušli kus cesty. Myslím, že ve výsledku se tomu, co dělají tam, už hodně blížíme. Chyby tam jsou, ale často si jich běžný divák ani nevšimne. A zatím nám je nikdo nevyčítá," děkuje.

Obdivuje hlavně režiséra Davida Jungmana, jak zvládá měnit v rychlosti záběry, vždyť na Kladně už fungují čtyři kamery a přenosům to určitě prospělo. „O přenosech se dál bavíme, zlepšit vždycky něco můžete, má to vývoj. Diskutujeme třeba téma, zda zabírat více diváky v hledišti, což je podle mého zajímavé a pro některé lidi to může být určitá odměna za to, že v hledišti jsou a podporují svůj tým," myslí si myslí si milovník motorek, který dokonce jednu vlastní.

„Mám už roky Hondu VT 600C. Nijak výkonný, ale spolehlivý stroj. Mám ji jen na pohodu, netrhám žádné rekordy. Prostě se projet hlavně po naší republice. Jezdívali jsme i s manželkou, ale teď máme malého syna, tak volíme auto," usmívá se.

Manželka Helena šlape životem s Bohoušem Kučerou už od gymnázia, bez její podpory a pochopení by prý mnoho věcí v životě nezvládal. A také dvě velké dcery ve věku 28 a 24 roků. K nim pak přibyl před osmi lety malý sportovec Matěj. Ten si zatím vybral kombinaci fotbalu a šachů. „Sport každopádně miluje a má o něm pro mě až neskutečné znalosti. Sleduje a zkouší snad všechny sporty, v tomhle mě jasně trumfne. V šachách ještě občas vyhrávám, ale musím se hodně soustředit," přidává další malý úsměv.

Kučera prošel v životě jen třemi pracovními pozicemi. Jako správný Kladeňák začínal na Poldovce (a dodnes mu je líto, že skončila), to bylo v obchodním oddělení.

Šest roků si pak vydělával v pražských kasinech, jako krupiér, inspektor a pak dokonce i coby vedoucí směny. „Seznámil jsem se tam se zajímavými lidmi. Příjemný člověk byl třeba Vladimír Dlouhý, nebo Láďa Štaidl, Dan „Žito" Landa. Féroví hráči, co byli ochotní pomoci krupiérovi i ve chvíli, kdy chyboval. V určitém momentu jsem ale došel k tomu, že pro rodinu ta práce ideální není. A jsem dvacet ve firmě Peroutka," vyjmenoval Bohumil Kučera.

Díky fotografování poznal „zblízka" mnoho osobností z jiného ranku, včetně Jaromíra Jágra, Pavla Patery i lidí zajišťujících vše okolo hokeje v Kladně. „Za všechny zmíním Josefa Poláčka, člověka, co o „zimáku" ví snad vše, a mimo jiné je i výborným fotografem. Hlavně ale člověkem, který když může, tak pomůže a touto cestou bych mu rád poděkoval. Podobně na tom jsme i s kolegy Muzikou a Nagym z Kladenského deníku, kde profesní kolegialita je myslím nahrazena přátelstvím. Vážím si toho," dodal kladenský patriot Bohumil Kučera.