Macha nyní čeká letní trenérská štace. Bude trénovat český nároďák hokejbalových veteránů na blížícím se mistrovství světa v Litoměřicích a Lovosicích To se bude hrát od 19. do 25. června.


„Už jsem klukům pomáhal loni v Kanadě a baví mě to. Když mě manažer týmu Miroslav Zadák oslovil, neváhal jsem," říká muž, který v hokejové kariéře možná mohl dosáhnout i víc, přesto třeba v sezoně 91-92 nastřílel skvělých 23 gólů a o korunu krále střelců bojoval s tehdy litvínovským Janem Čalounem (svým současným šéfem v Ústí) do posledního kola.

Mach v mládí hokejbal sám hrával za předchůdce dnešního Alpiqu Kladno – Průmstav. A ani teď si nenechal ujít „hlavní" mistrovství světa v Pardubicích. Tam jeho bývalý spoluhráč z hokejového Kladna, Drahomír Kadlec, přivedl Čechy k bronzovým medailím. „Sledoval jsem to poctivě a chybělo jen trochu štěstíčka a byli jsme ve finále. Bohužel jsme místo gólů trefovali tyčky, dát v semifinále tři je smůla," ohlíží se za pardubickým šampionátem a dodá, že jinak česká reprezentace Slováky herně přehrála, u soupeře ale hodně pochválil brankáře Petríka.


Veteránský šampionát na severu Čech přinese podle něj otevřenější hru, i když před rokem v kanadském Banfu nehrály všechny celky huráhokejbal. „Hlavně Kanada a Amerika hrály odzadu. Nicméně loni bylo mistrovství pro hráče od čtyřiceti let nahoru a letos hranici posunuli na pětatřicet. Běhat se tedy bude víc, ale to mně úplně nesedí. Když jsme hráli my, bylo to čtyři na čtyři a ne pouze o běhání. Trochu se z toho vytrácí technika, je z toho atletika," přemítá o rozvoji hokejbalu, který za pětadvacet roků ušel cestu plnou rozvoje.


Z Kladna či blízké Třebíze si tradičně vybral několik hráčů. Za všechny jmenujme Tyburce, Nováka, Gengela, Koláčného či Tomáše Rejthara. Pro jednoho z historicky nejlepších hokejbalistů naší země, který vybojoval dva tituly mistra světa a letos se probil na MS v Pardubicích, má Mach připravený dres také.


A u jmenovky mu bude muset švadlena přišít T. jako Tomáš. „Je to tak, v týmu je i jeho mladší brácha David. Bylo by fajn, kdyby si zahráli spolu," usmívá se Miroslav Mach na startem borců, kteří před lety společně začínali v týmu Sun Devils.


„Já myslím, že špatný tým mít nebudeme. Je tam spousta dobrých hráčů minulosti, povedlo se nám sehnat na poslední chvíli i Vláďu Luku, který hraje roky i hokej za Frýdek a je to fakt super hráč," těší trenéra.


Zároveň ale nezapomíná na ústecký hokej, kde má hlavní trenérský džob. Klubu odešel hlavní sponzor, ale zase se dal dohromady s extraligovou Mladou Boleslaví, a tak může využít i jejích kvalitních hokejistů, kteří třeba na ledě dostanou méně možností. „Některé známe, někdo přišel do Boleslavi z Kanady. Ale já tvrdím, že Luděk Bukač není špatný manažer, aby si vzal špatné hráče. Sice jsou mladí, ale šanci dostanou. Peníze na přežití klubu nějaké máme, tak to snad bude dobré," dodal Miroslav Mach.