„Nezapomenutelný zážitek. Hlavně když vše skončilo, my tam stáli, hrála hymna a stoupala naše státní vlajka. Do konce života na to nezapomenu," vypráví obránce Patrik Balcar, junior původně z Ústí nad Labem, který před čtyřmi lety, když Severočeši ztratili extraligu, přešel do Kladna.

Balcar dokonce zanechal ve finále výraznou stopu, když připravil ve finále proti domácím Italům druhou českou branku. Jenže vedení 2:0 Italové srovnali a nepříjemní byli i za stavu 5:2. Dali dva góly a srovnání na 5:5 bylo také ve vzduchu. „V inlinu se hraje dvojnásobná přesilovka čtyři na dva, což je samo o sobě hrozné a ji domácím umožnili. V závěru pak ještě odvolali gólmana, to bylo ještě horší. Ale ubojovali jsme to," ulevil si důrazný bek Balcar.

Postavou mnohem menší Jan Novotný (175 cm a 67 kg) vyniká zase ohromnou šikovností. Na šampionátu dokonce dal čtyři góly, přidal i asistence a zvedl si sebevědomí. „Ze začátku mi to tolik nešlo, ale v play off jsem dal gól Namibii, všechno ze mě spadlo a najednou to šlo," byl rád chlapík, který také původem pochází ze severu Čech, z Malých Žernosek u Ústí. Hrával však za Litoměřice, teď už se šestým rokem snaží v kladenských barvách. „Zatím v Pézetce v lize, ale extraligu jsem už v dorostu také hrál a věřím, že se tam zpátky dostanu. Nevýhodou je postava, ještě nemám dovyvinuté svaly a v soubojích ztrácím. Ale technicky problém nemám a mnozí říkají, že na míru šitý je pro mě právě inline," usmívá se Jan Novotný.

Zajímavé je, že část jeho rodiny žije na Floridě, a tak se tam dvakrát do roka podívá také. A samozřejmě už navštívil hokejové zápasy, i když místo Jágrových Panthers volí raději Tampu Bay. „Mám to blíž a Lightning hrají skvělý hokej. Jardu Jágra ohromně uznávám, ale není to určitě můj vzor. Už jsem říkal o mé postavě, takže jsou pro mě inspirací spíš borci jako Jirka Hudler nebo Martin St. Louis," vypráví, jemuž těsně unikla účast na loňském MS v argentinském Rosaliu. O to víc si užil Itálii, kde navíc pořadatelé MS připravili dokonale a hráči si mezi alpskými velikány lebedily v parádních podmínkách.

Oba zlatí reprezentanti hrají hokej na juniory Kladna. Balcar dokonce za extraligový HC, kde má před sebou poslední sezonu, aby na sebe upozornil a dostal se mezi muže. Těžký úkol. „Ale věřím, že se to povede. Já myslím, že mi pomohlo i mistrovství v inline hokeji, budu si teď mnohem víc věřit. K juniorům přišla dvojice trenérů Lidický – Tatíček, kterým musím poděkovat, že mě uvolnili z přípravy a věřím, že pod nimi dostanu dobrou šanci. Poděkování ale zaslouží také Vladimír Kameš. Strašně mi pomáhá," dodal Patrik Balcar, pro něhož byl triumf v Asiagu už druhým mezinárodním úspěchem, v roce 2013 byl totiž součástí kladenského týmu mladíčků, který v Chicagu vyhrál mistrovství světa klubů.