Syn veleslavného otce, v Kladně opěvovaného trenéra prvních mistrů republiky z roku 1959 Vlastimila Sýkory, už jako hráč patřil spíše k oporám Škodovky než Kladna, odkud táta odešel za jinými angažmá a Marek oblékl kladenskýí dres naposledy ve třinácti letech.

V roce 1968 se Marek stal mistrem Evropy do 20 let. Úspěšný byl i jako trenér. V extralize dotáhl do finále Pardubice a Plzeň. Trénoval rovněž Slavii a Karlovy Vary.V Rusku vedl Magnitogorsk a znovu z toho bylo stříbro. Vedle toho působil na střídačce běloruského Minsku.

Trénoval rovněž českou osmnáctku a dvacítku.V minulých pěti sezonách působil jako expert v hokejovém studiu České televize při přenosech ze světových podniků.

Zajímavé je, že nikdy netrénoval Kladno, ač v nedávném rozhovoru pro Kladenskýí deník přiznal, že nabídku v určitých časech čekal. "Čekal jsem ji za ta léta aspoň jednou, jenže nikdy nepřišla. To je docela zajímavé," usmál se, když zastupoval tátu při uvedení do Síně slávy kladenského hokeje. 

"Jsem rodilý Kladeňák. Odcházeli jsme v mých třinácti letech, to šel táta trénovat do Vítkovic. Pak zamířil do Plzně a tam už jsme zůstali. Takže já se cítím rodilým Kladeňákem, ale je fakt, že množství let prožitých v Plzni to pokrývá. Nicméně ke Kladnu pořád vztah mám, sleduji ho, byť tady už nikoho nemám," řekl Marek Sýkora.

K jeho sedmdesátinám mu Kladenský deník přeje hodně dobré pohody a hlavně zdraví!