Jedním z hráčů, kteří okusili český hokej, je i popradský Marek Zagrapan, kterého si mohou kladenští fanoušci pamatovat z jeho krátké epizody v dresu s rytířem na prsou. Nebyla to ale šťastná epizoda pro něj, ani pro kladenský hokej. Měl totiž pomoci k udržení extraligové příslušnosti, což se, jak známo, nepovedlo.

Když Deník rodáka z Prešova oslovil, zda-li by na své kladenské angažmá nezavzpomínal, neskrýval překvapení. „Kladno? Vždyť kolik už je to let?“ Přesto si ale našel čas a podělil se o své dojmy nejen z Kladna.

V Kladně jste se moc nezdržel. Vzpomenete si i přesto na něj?
Vzpomenu. Bohužel ale všechno pozitivní přebíjí to, jak sezona dopadla. To si nikdo z nás nepřál zažít. Tehdy jsem do Kladna přišel na začátku ledna. Situace nevypadala dobře, ale věřili jsme, že to zlomíme. Navíc si myslím, že v Kladně tehdy nebyl vůbec špatný tým. Měli jsme to uhrát.

Zůstáváte v kontaktu s bývalými spoluhráči?
Občas se potkávám s různými hráči. Přeci jen je hokejový svět malý.

Povídáme si po zápase mezi Žilinou a Popradem. Na straně soupeře stál Ivan Jankovič, se kterým jste se v Kladně potkal. Stihli jste se pozdravit?
Na Ivana, stejně jako na všechny, se kterými jsem se v Kladně poznal, vzpomínám jen v dobrém. Takže jsme se pozdravili, trochu popovídali. Ale bohužel na víc kolem zápasu není čas.

Podíváte se někdy i na výsledky, jak se Kladnu daří?
Nedá se říct, že bych sledoval výsledky Kladna, ale určitě se občas podívám. Když si vzpomenu, tak mě zajímá, jak se klukům daří. Ačkoliv zase vím, že z těch, co jsem znal, už jich v Kladně působí minimum. Přesto bych jim nejvyšší soutěž zase přál. Věřím jim, že ji brzy zase vybojují.

Mohl byste porovnat českou a slovenskou soutěž?
Pokud bych měl hodnotit českou extraligu, ta je opravdu na vysoké úrovni, což se potvrzuje každým rokem. Kromě kvalitního hokeje je v Čechách na vynikající úrovni i zázemí většiny klubů. Oproti tomu naše slovenská extraliga je trochu pomalejší a i technicky zaostává. Také zázemí je o něco skromnější.

Jak jste spokojený v Popradu?
Jsem tam druhou sezonu a líbí se mi tam. Navíc to mám kousek domů. Rád bych ale pochválil i klub, jak se o nás stará. I to se promítá do našich výsledků, kdy se pohybujeme nahoře v tabulce. O to víc jsem tam spokojenější.

Netáhne vás to hokejově opět mimo Slovensko?
Aktuálně nad tím vůbec nepřemýšlím. Jsem v Popradu spokojený a mojí prioritou je, abychom to dotáhli co nejdále.

Marek ZAGRAPAN
Marek Zagrapan (nar. 6.12. 1986) začínal s hokejem v rodném Prešově. V patnácti se stěhoval i s rodinou do Zlína, který si ho vyhlédl jako velký talent. Českou extraligu si v dresu ševců zahrál, když mu bylo 16 let a 32 dnů (proti Vítkovicím) a nakonec se podílel i na mistrovském titulu. V roce 2003 získal se Slovenskem stříbro z MS hráčů do 18 let, kde jeho mužstvo vyřadilo i Rusy s Ovečkinem a Malkinem. V roce 2004 odešel do juniorské kanadské ligy QMJHL, kde se mu v týmu Chicoutimi Saguenéens skvěle dařilo (196 bodů za dvě sezony), což se promítlo i na draftu do NHL. Buffalo Sabres si ho v roce 2004 vybrali jako třináctého v pořadí. První byl Sidney Crosby, z Evropanů byl výš jen Anže Kopitar. Až za Zagrapanem tehdy skončili Kladeňáci Pavelec se Smoleňákem.

Jenže za Buffalo si nikdy Zagrapan nezahrál. Na farmách v Rochesteru a Portlandu se snažil, neměl zlé výsledky, ale Sabres tehdy měli ještě silný tým a nevytáhli si ho.

Nakonec v zámoří nevydržel, podepsal ruskému Čerepovci, přišla dvě vážnější zranění a kariéra nadějného Slováka se začala bortit. „Nechal jsem se splašit do Ruska, což nebyla dobrá volba, byla to chyba,“ přiznal po letech Zagrapan, jehož neminula výměna do Chanty-Mansijsku. Odsud ho vysvobodil v sezoně 2010-11 Třinec, s nímž vybojoval mistrovský titul, což je úspěch, který staví v kariéře nejvýš. Pak zkusil finskou ligu a znovu Třinec, kde se mu ale také postupně přestalo dařit.

V lednu 2014 ho proto Oceláři poslali do Kladna, které si ho vybralo jako posilu pro záchranu extraligy. Ani tady ale Zagrapan nepřekročil svůj stín, v 29 zápasech dal jen tři góly a na dva přihrál. Rytíři mířili o soutěž níž a Zagrapan do EBEL ligy do Grazu a Dorbirneru, pak zkusil i druhou švýcarskou ligu ve Winterthuru. To už měl za sebou první angažmá v Popradu, kde hraje dodnes.

Dokončí tam kariéru tenhle nenaplněný talent, který za sebou v draftu do NHL nechal třeba T.J. Oshieho, Tuuku Raska nebo Martina Hanzala?