S výjimkou vojny v tehdejší Dukle Košice pak zůstal kladenským barvám věrný až do roku 1978. Za Kladno odehrál více než 13 sezon s celkovou bilancí 715 utkání a 374 nastřílených branek. V letech 1974-78 se stal s kladenským týmem čtyřikrát za sebou mistrem republiky. Ve druhé polovině 70. let mu byl udělen titul mistra sportu. V letech 1978-1981 hrál II. ligu v Berouně a poté působil řadu let jako hrající trenér ve Slaném. V samém závěru své hráčské kariéry nastupoval i za Hvězdu Kladno.

Zdeňka Nedvěda jsme krátce před jeho narozeninami navštívili, poblahopřáli ke stávajícímu jubileu a požádali o krátký rozhovor.

Za Kladno jste hrál velmi dlouho a stal se s ním i čtyřikrát mistrem republiky. Během Vašeho mnohaletého působení se vedle Vás jistě v útočné řadě vystřídala celá řada hráčů. S kým se Vám hrálo nejlépe?

,,Na to mohu těžko odpovědět, každý útok ve kterém jsem hrál měl své přednosti. Navíc jsem někdy nastupoval jako útočný a jindy naopak jako obranný hráč. Zpočátku své kariéry jsem si například zahrál v jednom útoku s Proškem a Vimmerem a na sklonku kariéry nejčastěji s Křiváčkem a Müllerem.“

Právě s tímto útokem získávalo Kladno v polovině 70. let mistrovské tituly. Jak jste v něm měli rozděleny herní úkoly?

,,Branky střílel nejčastěji Mirek Křiváček a já v tomto útoku plnil roli spíše bránícího hráče. I tak jsem se ale dostával ke střelbě.“

Ve Vašich hokejových šlépějích šli i oba synové – Roman, který hrál v letech 1986-1991 rovněž za kladenské áčko a Zdeněk, jenž svého času dokonce působil v NHL v týmu Toronto Maple Leafs. Co dělají teď?

,,Zdeněk stále aktivně hraje, v současné době nejvyšší slovenskou soutěž za Zvolen, třebaže chtěl hrát doma na Kladně. V té době byl ale právě po operaci kolene a do budoucna se proto nezdál perspektivní. Roman už hokej nehraje a věnuje se podnikání.“

Který ze synů je Vám hokejově podobnější?

Myslím si, že Romanova hra byla více podobná mému stylu, a to i přes fakt, že v hokeji více dokázal Zdeněk.“

A co říkáte současnému kladenskému hokeji?

,,Nelíbí se mi, že v současném hokeji je vše hlavně o penězích. Kladno finanční prostředky navíc nemá a proto je tam, kde je. Celá řada vyložených hokejových talentů se prostě nemůže prosadit, protože rodiče nemají na jejich podporu dostatek peněz. A hokej je dnes velmi drahý sport.“

A co záchrana v extralize, povede se?

Já na hokej pravidelně chodím a velice špatně výsledky nesu. Kladno bude určitě hrát o udržení v soutěži. Velmi špatně nesu i výsledky dorostu a juniorů. Pravděpodobně má vedení problémy jak s prostředky, tak s personálním obsazením včetně hráčů.

Jeden příklad za všechny, jak se zde hazarduje s hráči. Je to můj syn Zdeněk. Loni si zranil levé koleno a byla nutná operace. Provedli ji kladenští doktoři a koleno se špatně hojilo. Zdeněk hrál pro bolest velmi málo a ne v pohodě. Vedení mu i přes smlouvu přestalo vyplácet prostředky, které byly nasmlouvány. Takto se zachází v Kladně s hráči. Přitom Zdeněk byl podle mého lepší průměr v lize a byl nucen odejít do zahraničí, přestože chtěl už zdravý nastupovat za Kladno.

Děkuji mnohokrát za rozhovor a ke stávajícím pětašedesátinám přeji především pevné zdraví i mnoho pracovních i osobních úspěchů do dalších let.

Luboš HORA, Rudolf MUZIKA