Jsou hlavně fanoušky kladenského hokeje a jakožto vůdci kotle a fanklubu se právě před deseti roky rozhodli, že si to s hokejkami zkusí také. Teď přichystali velkolepé oslavy, i tím se odlišují od klubů běžných.

„Na nás si vždycky všichni šli honit trika," směje se jedna z ikon mužstva, obránce Miroslav Štěpánek. Typ, jemuž v kladenském hokejovém kotli neřekne nikdo jinak než Bugr. Typ, který byl už třikrát nejtrestanějším hráčem okresu, ale jako jeden ze tří zakladatelů pořád figuruje na soupisce.

S Jardou Zelenkou, Hynkem Štěpánkem, Ozzym Tyburcem, koneckonců tak, jak kdysi s Martinem Kottem nebo Jirkou Říhou začínali. „Fandili jsme na hokeji a řekli si, že bychom také něco hokejového měli dělat. Vyhrál hokejbal, protože jsme tehdy hráli turnaj hokejových fanklubů a vyhráli ho," pátrá v paměti Jarda Zelenka, ale jak vznikl název Moribundus, což je nemoc z klasické české filmové pohádky Ďařbuján a Pandrhola, na to si nikdo moc nevzpomíná. „Hádali jsme se o to hodně, ale myslím, že jsem to pak řekl já," přivlastňuje si zásluhy Bugr Štěpánek.

Klub začal před zmíněnou dekádou nadějně. Opatřil si růžovo-fialové dresy s Kmocháčkem na prsou (přispěl na ně jediný sponzor za celá léta – Rabat). A s výborným gólmanem Lincem nebo střelcem Bubeníkem došel v první sezoně za postupem, ale pak začaly výsledkově kruté ročníky a prohra stíhala prohru. Až v posledních dvou letech se vše otáčí k lepšímu. „My se tenkrát hádali, jestli postoupit, nebo ne. Nakonec vyhrála ta část, co chtěla hrát výš. Tehdy jsme to spíš vyhandlovali se Slaným. Asi to byla chyba," shodují se Bugr Štěpánek, Jaroslav Zelenka i Hynek Štěpánek.

Dneska jsou rádi, že klub všechno překonal a pořád hraje, s téměř novým kádrem.

A právě starý a nový tým spolu sehrají v rámci velkých sobotních oslav na sítenském hřišti hokejbalovou exhibici.
Staří pardálové pod značkou Original, mladí se jmenují Next Generations.

Začnou v půl páté odpoledne, už od 15 hodin se pak utkají v předzápase Hamleti (příznivci Moribundusu) s Notorem Kladno. „Notor je tým, který se nám trošku podobá. Také se dali dohromady v hokejovém kotli Rytířů, také začali s hokejbalem a také začali porážkami. Ale už moc se zlepšili, následovat nás asi nebudou. Kamarády samozřejmě zůstávají, proto jsme je na oslavy pozvali," vykládá Zelenka.

Moribundus si zakládá na tom, že není jen souborem sportovních fandů. Pořádají také akce kulturní akce (třeba dva ročníky rockového Menhir Oper Air), a tak kultura nebude chybět ani v rámci slavnostního sobotního dne.
Večer v 19 hodin se totiž aktéři obou odpoledních exhibičních zápasů přesunou do klubu AutoDafé (bývalá Zora pod divadlem), kde připravili koncert skupin Ingoti (Grunge metal), Vnitřní Faktor (punk rock) a pražských A bude hůř (under punk).

„Zveme všechny. Ty, co nás mají rádi i ty, co nás rádi nemají," dodali shodně Jarda Zelenka, Míra i Hynek Štěpánkovi.

Moribundus také touto cestou oslovuje ty bývalé členy týmu, na které se nepodařilo sehnat aktuální kontakt, aby určitě dorazili, případně pokud by se chtěli aktivně zúčastnit, aby se ozvali co nejdříve na tel. 608 481 451 nebo mail zeli@c-mail.cz. 

Moribundus 2014-15

Moribundus, sestava z ročníku 2014-15. Foto: archiv klubu