„Strašně bych si přál, abychom si jednou zahráli společně v Kladně. Lukáš se jeví moc dobře, jeho zápasy sleduji pravidelně. Nicméně ještě je před ním hodně dlouhá cesta," říká Milan Doudera.

Sám do nejvyšší české soutěže vletěl jako uragán. Naskočil loni v rozehrané soutěži a hned vedle slovutných hvězd z NHL v čele s Jaromírem Jágrem. A ten ho tehdy po zápase moc chválil. „To bylo o to pikantnější, že jsem s nimi nastoupil v lajně. Přímo vedle Marka Židlického," svítí oči Douderovi. „I když člověk něco pokazil, on to zachránil. Snažím se hrát jako on nebo teď Tomáš Kaberle. Neplašit, neplácat puk po mantinelu, usnadnit práci útočníkům," vykládá.

A objevovat tajemství velkých učitelů se mu daří. Puk skutečně drží hodně, když nemůže přihrát, ještě jednou udělá kolečko. Pak koukne vlevo i vpravo a přihraje. Procento chyb je minimální.

V českých podmínkách nenajdete tolik obránců.

Jeho klidné nervy byly cítit hlavně v play-off. Kladno stálo v osmifinále proti Pardubicím, už bez hvězd, bylo outsiderem. Ale uspělo.

A Doudera?

Možná nejlepší bek Rytířů. Dvacetiletý. Nezkušený, neomlácený vřavou vyřazovacích bitev. Ale při pohledu na jeho hru stydla krev i zkušeným harcovníkům. „takový bek tu dlouho nebyl, brzy bude v reprezentaci," hlásit tehdy kladenský asistent kouče Jiří Kopecký.

Následně si Alois Hadamczik Douderu rychle vybral před mistrovstvím světa do kempu.

Jaký protiklad k jeho kolegovi u dvacítky Miroslavu Přerostovi. Ten před necelým rokem obránce na světový šampionát mladých nevzal. Vyřadil ho těsně před startem.

„Musím se koukat dál," říkal tehdy Doudera, byť jeho smůla nekončila.

Na kemp dospělého nároďáku nemohl odjet kvůli zranění.

V nové sezoně je ale fit a konečně se také dočkal vstřeleného gólu. Padl v Karlových Varech a hned přišel další, v Chomutově. „Čekal jsem hodně dlouho, vlastně skoro rok. A byla to úleva. Jenom puk schovaný nemám. Zrovna ve Varech jsme hráli hodně špatně a nějak se na to zapomnělo," usměje se po Tomáši Kaberlem druhý nejvytěžovanější bek sestavy Rytířů.

Průměrně odehraje úctyhodných 18 minut a 16 vteřin.

Rád by skóroval i v pátek před domácím publikem v duelu se Zlínem (18:00), kde před ním dost možná bude poprvé operovat nová kladenská posila Jan Hlaváč. „Budu rád, když se trefím také doma, ale důležitější je, abychom zápas vyhráli. Musíme se tlačit do branky, což nám na Slavii chybělo. Jinak jsme ale s výsledky i výkony docela spokojeni," dodal Milan Doudera.