Kladno hrálo trpělivou hru a postupně se po akcích nově složeného prvního útoku Strnad, Vampola, Zikmund uteklo do vedení 2:0. Když v úvodu třetí části bombou proměnil přesilovku Říha, hosté si už vedení pohlídali, byť Cikánek čisté konto neudržel.

V úvodní třetině byli výrazně aktivnější domácí a činit se musel Cikánek. V úvodním náporu střílel Gřeš, ale trefil pouze horní tyč. V další šanci si neporadil ani Seman, který z boku poslal puk pouze mezi branku a Cikánka. I nadále Kladenské trápil Gřeš, který se v přesilovce prosmýkl až před Cikánka. Ovšem ani na podruhé úspěšný nebyl.

Postupně se do hry dostávali i Rytíři. Únik Kubíka vedl k přesilové hře. Početní výhoda se týmu ale vůbec nevydařila. Až při hře pěti proti pěti se dostal do akce Š. Bláha. Jeho jmenovec v havířovské kleci si však poradil.

Ještě před přestávkou si ale Rytíři vybojovali druhou přesilovou hru. Po návratu z kabin donutili Havířovské ke zmatkům, puku se postupně dostali Machač, Strnad a Vampola. Poslední jmenovaný už měl snadnou práci, protože domácí brankář se nestihl přesunout, a zakončil tak snadno do odkryté brány.

Jak skončila druhá třetina, podobně začala i třetina třetí. Zbytečný faul potrestal střelou od modré Řiha a propálil vše, co mu stálo v cestě. Zdálo se, že je rozhodnuto. I tlak domácích otupil a tempo hry opadlo. Drama však na diváky ještě čekalo. Faul Kauta po šesti vteřinách přesilovku využil Maruna. Ale černá minutka pro Kladenské nekončila, když Redlich trefil domácího do obličeje nešťastně domácího hráče a vysloužil si tak šest minut před koncem čtyři trestné minuty.

Domácí byli opět nebezpeční, nicméně střely, hlavně Staňka, pochytal Cikánek. Domácí ještě zkusili hru bez brankáře, ale na jedné straně se vyznamenal Cikánek, na druhé se Rytíři místo ohrožení prázdné brány vystavili pouze do ofsajdu. Přesto slavili ubojované vítězství.

„Chtěli jsme po nepovedeném zápase s Kadaní vyhrát a to se nám díky bojovnosti a přesilovkám, které v sezoně dobře bráníme. Přidali jsme k tomu i využité přesilovky, což se nám doteď moc nedařilo. A díky tomu jsme vyhráli,“ zhodnotil duel kladenský trenér David Čermák.

I on uznal, že v první třetině to jeho týmu moc nešlo, což v dalekém Havířově není nic nového. „Nešly nám nohy a podržel nás brankář Cikánek. Od druhé třetiny jsme pohyb zlepšili,“ řekl Čermák a popsal i závěrečnou komplikaci s dlouhým trestem pro Redlicha. „Byl to problém, protože chvíli předtím Havířov z přesilovky snížil. Ale už jsme to ubránili daleko lépe,“ dodal kouč.

Jeho tým nastoupí doma hned v pondělí, kdy hostí Ústí nad Labem (18). Po propadáku s Kadaní si na dalšího outsidera dá už pozor.

AZ RESIDOMO Havířov – Rytíři Kladno 1:3 (0:0, 0:2, 1:1).

Branky a nahrávky: 54. Maruna (Staněk) – 21. Vampola (Strnad, Machač), 40. Zikmund (Strnad, Vampola), 41. Říha (Nash, Vampola). Rozhodčí: Skopal, Dědek – Doležal, Komínek. Vyloučení: 4:8, využití 1:2. Diváků: 2187.

Havířov: Bláha – Matai, Chroboček, Rutar, Staněk, Mrowiec, Bořuta, Dudek – Procházka, Seman, Gřeš – Bednář, Haas, Maruna – Rehuš, Veselý, Kotala – Macuh, Cihlář.

Kladno: Cíkánek – Nash, Zajíc, Zelingr, Hořava, Říha, Kehar, Svedlund – Zikmund, Vampola, Strnad – Jelínek, Machač, Kubík – Kružík, Kaut, Redlich – Hajný, Vildumetz, Š. Bláha.

Jan ŠEJHL