„Mám ho strašně rád. Když sem vstoupím tak to ve mne vyvolává pěkný pocit. Po dlouhé době jsem v domácím prostředí a myslím, že i manželka je ráda," uvedl trenér, jenž nedávno oslavil šedesáté narozeniny.

O to víc si cení, že si na něj vedení Rytířů vzpomnělo. „Samozřejmě, že si člověk dělal naděje, že se jednou vrátí. Po šedesátce jsem si ale říkal, že už to nebude jednoduché, proto jsem moc rád, že si na mě vzpomněli," řekl Neliba, který se Zdeňkem Müllerem dovedl Kladno v devadesátých letech k poslední české medaili, bronzové, a také dvakrát do play-off.

„Kdyby však současné mužstvo nebylo v krizi, asi bych se sem už nedostal," uvědomuje si bývalý obránce Kladna.

Z klubu, kde prožil krásné roky, vedly jeho kroky do Vsetína, kde sbíral další trenérské extraligové tituly. Později vedl také České Budějovice, Třinec, Mladou Boleslav, Most nebo Znojmo. Působil také na Slovensku ve Slovanu Bratislava, v Martině nebo naposledy v Žilině.

V Kladně bude společně s Josefem Zajícem podřízeným mnohem mladšímu Jiřímu Čelanskému.

„Už jsem se se stejnou situací setkal, když jsem dělal asistenta Tondovi Stavjaňovi a pak také Rosťovi Vlachovi. Oba byli dokonce moji svěřenci. Člověk se musí v jiné pozici víc zklidnit, nemohu být dominantní, vím co je moje povinnost. Tak to profesně beru," řekl Neliba.

Nový kouč Čelanský kladenské prostředí nezná, i v tom mu chtějí být jeho asistenti průvodci.

„Sám řekl, že bez nás by byl ztracený. Budeme mu nápomocni a uděláme maximum, aby to fungovalo. Výměna se dělala pro úspěch," prohlásil.

Nejprve se trenéři musí s novými svěřenci seznámit. Jelikož je dobrý kamarád s už bývalým asistentem Petrem Tatíčkem, jisté znalosti má. Něco Neliba odpozoroval sám.

„Myslím, že někteří hráči hráli pod své možnosti, nebo byli v jiné roli. Teď chceme v první řadě navodit dobrou atmosféru," tvrdil s tím, že na kladenské poměry je mužstvo málo důrazné. „Mladí by do toho měli dávat větší šťávu." mínil.

Kladno se mohlo desítky let chlubit, že jeho tým tvoří v drtivé většině odchovanci, což už není pravda. Určitě polovinu současného kádru tvoří hráči odjinud.

„Doba se změnila, takže počet Kladeňáků v mužstvu už není takový. Ale podívejme se, kolik kluků hraje za mořem, to nemá nikdo," řekl Neliba.

V posledních letech ale Rytíři mizí i do jiných extraligových celků, zejména pak tolik důležitá střední generace, jež dnes chybí.
Mládežnické celky už neprodukují tolik talentů jako v minulosti, a to se pomalu a jistě negativně projevuje. Stačí se podívat kolik mládežnických reprezentantů vzešlo v nedávné krátké době z Kladna. Moc jich nebylo.

„Pořád jsme třeba ve srovnání s rozpočtem Sparty periferní klub. Proč ale odchází kluci do ostatních extraligových celků je spíš otázka pro manažera," uzavřel Neliba.