Zpravodaj serveru Bill Meltzer v článku nazvaném Kladeňáci se zakořenili ve Flyers poukazuje na to, že Kladno vyprodukovalo až nepřiměřeně vysoký počet kvalitních hráčů hrajících nejen v NHL. A jmenuje řadu kladenských odchovanců, kteří NHL hráli či hrají v čele v Jaromírem Jágrem (označuje ho jako Krále Kladna), Milanem Novým, Jakubem Voráčkem, Tomáši Plekancem či Kaberlem, Františkem Kaberlem, Michalem Pivoňkou, Ondřejem Pavelcem, Patrikem Eliášem, Michaelem Frolíkem či Tomášem Vokounem. Nezapomíná ani na ty, kteří už soutěž opustili, nebo ji nikdy z různých důvodů nehráli, ač by zjevně mohli. Tedy Františka Pospíšila, Pavla Pateru, Martin Procházku nebo Otakara Vejvodu mladšího.

Centrální Bohemia, 15 mil severozápadně od Prahy, to je město Kladno. Má sedmdesát tisíc obyvatel a na tento počet produkuje nepřiměřené množství kvalitních hráčů. Tak začíná Bill Meltzer svůj poměrně obsáhlý článek.

Kladno se podle něj dá zařadit mezi pětici nejlepších klubů v Evropě, počítá-li se výchova mládeže. A vypočítává i úspěchy z minulosti, zejména šest titulů mistra republiky z éry komunismu a jeden evropský (PMEZ – poz. red.).

I on ale upozorňuje, že klub začal mít po sametové revoluci i kvůli odlivu hráčů do NHL řadu problémů. „Mladíci, jako například Jakub Voráček, se už nevydávali dřívější cestou extraliga, reprezentace, ale rovnou do zámoří. Aniž by za mužský tým kdy nastoupili. Kladno bylo jedním z nejvíce postižených klubů,“ upozorňuje žurnalista.

Ten se mírně plete pouze v údaji, že Kladno v posledních osmnácti letech nevyhrálo mládežnickou extraligu. V juniorech i dorostu se mu to totiž podařilo, ve starší kategorii dokonce vícekrát.

Reklamu dělá i Deníku, protože cituje útržky našeho rozhovoru s Jaromírem Jágrem mladším poté, co se nejlepší hráč planety stal šéfem zdejšího hokeje. Jágr se podle něj zastal klubu, který ho vychoval, aby ho historie nespolkla, aby nekrachl. Letos na jaře řešil se spolupracovníky jeho finanční problémy a krizovou situaci. V květnu pak po jednáních s radními města potvrdil, že bude majoritním podílníkem a město minoritním.

Podle Meltzera bude mít Jágr – jím pojmenovaný nejznámější obyvatel města ze všech oblastí, v novém působišti ve Filadelfii určitý návod, jak Kladno na dálku vést. V klubu totiž roky působí finský obránce Kimmo Timonen, jenž jeje minoritním vlastníkem svého mateřského klubu KaiPa Kuopio. Jiný hráč NHL Sami Kapanem je pak hlavním vlastníkem a oba tým zvedli. „Jágr určitě doufá, že bude mít s Kladnem stejné výsledky jako Finové,“ dodává Bill Meltzer.

Zdá se, že zastupitelstvo města Kladna udělalo na svém nedávném zasedání dobré rozhodnutí, když odsouhlasilo finanční pomoc hokejovému klubu a Jaromíru Jágrovi mladšímu jako novému hlavnímu majiteli. Fenomén hokej, byť je finančně náročný, dělá městu celosvětovou reklamu a přijít o tenhle léty vylepšovaný certifikát by bylo věčnou škodou.

Rudolf MUZIKA, Miroslav NOVÁK