V rámci oslavy 60. narozenin nejlepšího československého a kladenského střelce všech dob Milana Nového se v Kladně 27. srpna od 17.30 hodin uskuteční jako lákavé menu před extraligou exhibiční střetnutí, v níž si zahrají i současné hvězdy v čele s novým majitelem klubu Jaromírem Jágrem.

Pořadatelé nazvali exhibici „Fandíme Kladnu – utkání hokejových legend.“

Je to neuvěřitelné, že Milanu Novému bude 23. září už šedesát. Nejlepší ligový kanonýr všech dob, autor legendární trefy do sítě Kanady v roce 1976 (Československo porazilo profesionály v Montrealu 1:0), je přesto pořád v dobré pohodě. Dokonce takové, že zápas může odehrát.

Dost možná vedle jiného velkého Kladenáka Jaromíra Jágra, s nímž před dvaceti roky ještě hrával nejvyšší soutěž. „No, něco jsem přibral, ale s Vencou Chvojem, mým kamarádem, který akci vymyslel, jezdíme trénovat do Slaného. A tam se nás schází hodně, to byste neřekl. Jenže gólů už dávám méně než dřív. Naštěstí Jarda slíbil, že mi bude přihrávat,“ usmál se Nový při kávičce, kterou popíjel v centru Prahy.

S myšlenkou na exhibici původně moc nesouhlasil, ale teď je rád. „Myslím, že je to dobře i pro kladenský hokej. Přece všichni chceme, aby se zvedl. Málem jsme o něj přišli, nebýt Jaromíra a města. Jsem rád, že se dohodli, i když cesta nahoru jednoduchá nebude. Každopádně i my touhle exhibicí chceme hokeji v Kladně pomoci a věřím, že to tak bude,“ říká autor 474 ligových tref (celkem jich dal za Kladno 638).

V týmu kladenských hvězd skutečně nastoupí velcí hráči. Zajímavý bude návrat Miloše Hořavy do kladenského trička, na soupisce jsou i další trenéři Kladna Zdeněk Vojta a Petr Tatíček. Publikum se může těšit i na spolupráci Františků Kaberlů – táty a kluka. „Tomášovi řeknu také, ale až se vrátí z Ameriky,“ podotýká Nový.

Ten bude s Jágrem hlavní hvězdou útoku, vedle nich by mohli hrát jejich bývalý spolubojovníci Jiří Dudáček nebo Vladimír Kameš, jenž pomáhal zajišťovat mnoho jmen.

K vidění bude i obnovená spolupráce P + P, tedy Pavla Patery a Martina Procházky.

„Na lavičce máme hned čtyři kouče v čele s Frantou Pospíšilem. Pozor, rozumí tomu pořád výborně. Když jsem loni tipoval, že budeme v extralize do osmičky, řekl, ať si rychle sundám růžové brýle,“ směje se Nový.

Tomu nejvíc pomohl už zmíněný přítel Václav Chvoj, ale i další lidé. „Vstříc nám vyšli na městě, primátor Jiránek dokonce s Jaromírem Jágrem starším vhodí úvodní buly. Ale i další, třeba paní Obermajerová z BPA,“ děkuje legendární centr.

S Milanem Novým už se sešli také zástupci kladenského fanklubu a přislíbili mu pomoc hlavně s propagací akce. O tu ale zřejmě zájem bude už proto, že soupiska je vskutku blyštivá a zmíněný nový hokejový vítr v Kladně duje poměrně silně. „Snad přijde alespoň tolik lidí, co chodí na extraligu. Děláme pro to hodně, lístky bychom měli mít už na slávě Tomáše Kaberleho v zámecké zahradě. Oficiálně je pak budeme prodávat na zimáku a v informačním centru Kladna. Míst bude ale víc, dáme vědět,“ dodal Milan Nový.

My doplňme, že ceny by se měly pohybovat od 70 do 150 korun.

Aktuální soupisky podle hokeje.cz

Hvězdy Kladna:

Brankáři:
Marcel Kučera, Jaroslav Kameš, v jednání Milan Hnilička.

Obránci: Marek Židlický, František Kaberle ml., Libor Procházka, Miloslav Hořava st., Petr Tatíček st., Otakar Černý ml., Petr Kasík, v jednání Tomáš Kaberle.

Útočníci: Jaromír Jágr, Milan Nový, Tomáš Plekanec, Vladimír Kameš st., Pavel Patera, Martin Procházka, Jiří Dudáček, Martin Kuthan, Zdeněk Eichenmann, Radek Gardoň, Zdeněk Vojta, Radek Knotek.

Trenéři: Bohumil Prošek, František Pospíšil, František Kaberle st., Václav Slánský.

Legendy České republiky:

Brankáři:
Rudolf Pejchar, Martin Altrichter.

Obránci: Jiří Bubla, Jiří Šlégr, František Kučera, Bedřich Ščerban, Josef Řezníček, Jaromír Látal, Stanislav Hajdůšek.

Útočníci: Jiří Hrdina, Pavel Richter, Richard Žemlička, Vladimír Martinec, Jiří Šejba, Bohuslav Šťastný, Oldřich Válek, David Moravec.

Trenéři: Karel Gut, Jan Havel. Manažer: Pavel Schwarz.