Pamětníci dřevních dob hokeje si možná vybaví techniku, která se před mnoha lety starala o povrch ledové plochy zimních stadionů.

Třeba na Kladně dlouhá léta žehlila led modrá rolba plnící halu výfukovými zplodinami, přičemž než vyjela na plochu, vyběhla na led četa chlapíků s hrably podobně jako to je v současnosti při komerčních přestávkách. Shrabaný sníh pak házela do otvorů v prostoru vedle trestných lavic.

Kolorit přestávky doplňoval pan Mlynařík s beranicí na hlavě, jenž se s mikrofonem v ruce staral o hudební produkci v podobě oblíbených lidovek.

Půjdou-li pamětníci ještě hlouběji do historie, vybaví si třeba na nejmenovaném zimáku dva pány táhnoucí po ledě saně se sudem naplněným vodou, která tekla na zavěšený koberec.

Dnes jsou zimní stadiony vybaveny moderní technikou, byť i ta může zkolabovat jako se stalo v neděli v Karlových Varech, kde byl vinou závady na rolbě led poškozený tak, že extraligový duel s Olomoucí musel být odložen.

Ředitel zrekonstruovaného zimáku na Kladně Josef Poláček pamatuje mnoho typů roleb, jež jezdily po ledě Rytířů. Aby ne, když se v zázemí stadionu pohybuje na 46 let! Řekl mi, že jich bylo minimálně deset, a když začal sypat z rukávu jednotlivé typy, které pamatuje, desítku pokořil výrazně.

Na Kladně žehlily plochu i výrobky z Ameriky, Francie či aktuálně z Itálie. Na každou z dvou plochu máme dvě rolby. všechny čtyři jsou ekoligcké. Hlavní je poháněná elektřinou a záložní plynem, přičemž současná technologie už nevyžaduje, aby byl z ledové plochy před žehlením odklizen sníh.

Litvínov v domácím měření sil s Kladnem. Tady měl Martin Procházka trochu štěstí, že ho nezasáhla brusle.
Šťastný střelec Martin Procházka: Člověk má trochu terč na zádech