VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Ondráček: Vzorem mně byl Petr Bolina a mentorem pan Adam

Kladno – Nezapomenutelný začátek nového roku prožil hokejový rozhodčí Jiří Ondráček (27). Na nedávno skončeném světovém šampionátu dvacítek měl čest být jedním z arbitrů utkání mezi Kanadou a USA.

13.1.2018
SDÍLEJ:

Jiří Ondráček v redakci Kladenského deníku.Foto: Rudolf Muzika

V Buffalu ho vidělo pod širým nebem téměř 45 000 diváků! Pískal také finále šampionátu! Nejen na zmíněné zápasy se ho ptali v on-line rozhovoru čtenáři Kladenského deníku.

Předem gratuluji k super úspěchu a doufám, že přidáte mnoho dalších a větších. Líbí se mi vaše rychlost a pohotovost, ale slyšel jsem, že jste také vášnivým florbalistou. Je to pravda?
Sám doufám, že by časem mohl přijít ještě větší úspěch, ale nechci předbíhat. Nevím, jestli jsem přímo vášnivým florbalistou, ale sem tam si chodím zahrát a samozřejmě chci pokaždé vyhrát.

Jak jste se kariéře rozhodčího dostal? Hrál jste hokej v Kladně? S nějakými později známými borci? Stýkáte se vůbec s kladenskými hokejisty, nebo sledujete spíš extraligu, kterou pískáte?
Hrál jsem hokej na Kladně jedenáct let v mládežnických kategoriích. V okamžiku, kdy jsem poznal, že jej nebudu hrát vrcholově, hledal jsem alternativu, kterou jsem našel právě v pískání. Jsem ročník 1990, takže se mne týká generace Tomáše Knotka, Jana Piskáčka, Jana Eberleho, se kterými se spíše potkáváme na extraligovém ledě, než v kladenských ulicích. Nicméně na Kladno se rád chodím dívat.

Jak vzpomínáte na svůj debut v extralize, ke kterému došlo při poslední výluce, a soutěž byla plná hráčů z NHL. Jaké to je pískat utkání, ve kterém hrají Rytíři, a přitom z Kladna pocházíte? Pamatuji, když jste je poprvé pískal, tak jsme hráli v Plzni, a vaši rodiče tehdy jeli společně s fanoušky, protože jinak bylo vyprodáno. A jaký byl zápas zámořského derby MS 20, když se hrálo pod širým nebem? Nebyla moc zima? To množství sněhu asi hře taky moc nepřidalo, že?
Můj debut byl v zápase Karlovy Vary – Brno v říjnu 2011, kde se přiznám, že jsem byl hodně nervózní. V tom samém měsíci jsem, jak správně píšete, poprvé pískal Kladno v Plzni. Pamatuji si, že vyhrálo 2:1 po nájezdech. Byla tam vynikající atmosféra a super zážitek vidět na ledě v jedné formaci Plekance, Jágra, Tlustého, T. Kaberleho a Židlického.
Zápas pod širým nebem na New Era Field v Buffalu byl ohromující. Američané umí udělat v tomto směru ohromnou show. Zahájení zápasu doprovázel ohňostroj, hymny obou týmů a hlavně bouřlivá atmosféra skoro 45 tisíc lidí. I přes to, že sněžilo a puk moc neklouzal, tak měl zápas skvělé tempo a padlo i dost branek. Vše vrcholilo nájezdy, takže perfektní.

MS dvacítek je asi prestižnější soutěž než hokejová Liga mistrů, kterou také pískáte. Není ale hokejově liga mistrů kvalitnější než dvacítky?
Liga mistrů má své kouzlo v porovnání týmů napříč evropskými soutěžemi a jak si týmy stojí oproti jiným evropským gigantům. MS dvacítek je v podstatě druhá největší akce po MS dospělých (vyjmu-li olympijské hry). Tempo a nasazení je v daleko větší než v Lize mistrů. Ta je zase herně vyzrálejší než dospívající junioři.

Jaký byl váš největší průšvih na ledě? …kdy jste řekl: Sakra, to jsem podělal. Nebo naopak, kdy měli hráči nebo diváci nějaký průšvih za chování vůči rozhodčím?
Největší průšvih… spíš takový úsměvný. V mých začátcích jsem pískal zápas pátých tříd a svou neohrabaností jsem podrazil hráče, který jel v brejku sám na branku – to mi nebylo veselo. Co se týče diváků, je to teď velké téma v extralize, což určitě víte. Není nám to na ledě příliš příjemné, bavíme se o tom.

V kolika letech jste začínal jako rozhodčí? Měl jste předtím nějakou hokejovou kariéru?
Začínal jsem pískal v šestnácti letech po jedenácti letech hraní v Kladně.

Vím, že nejen na Kladně je nedostatek hokejových rozhodčích. Řekněte mladým, kam se mají obrátit, kdyby se chtěli stát rozhodčím a dotáhnout to daleko, třeba jako vy.
Nedostatek mladých kluků není jenom na Kladně, ale všude po republice. Chybí odvaha a rozhodnost do toho jít, protože to není lehká cesta.

To, co jste předvedli vy a vaši kolegové ve finále MS 20 se nedá nazvat jinak než že jste sprostí šmejdi. Takhle pomáhat domácímu týmu je neuvěřitelné stydím se za vás a jste česká hokejová rozhodcovská špína…
Díky za váš pohled. Každý má právo na svůj názor. Proto my, česká hokejová rozhodcovská špína, jsme jedni z nejlepších na světě. Hezký den.

Divím se, že vám Švédi nedali přes držku, za to, jak jste odřídili finálový zápas dvacítek s Kanadou.
Jestli jste četl jejich ohlasy po zápase, musel jste se dočíst, že nám poděkovali za dobře odřízené utkání. Hráči včetně trenérů.

Již několik let sleduji vaši celkem strmou kariéru. Kdysi nejprve KP, II. liga, I. liga hned na to ELH… téměř okamžitě přišly mezinárodní akce jako univerziáda v Trentu, MS 20 B, MS 18 teď MS 20 A… pískal jsi již zápasy EHT i Ligy mistrů a pořád jsi mezi těmi nejzkušenějšími benjamínek… Pomyslel jste si, když si začínal, že vaše kariéra by mohla záhy nabrat takové obrátky?
Je pravda, že jsem v soutěžích postupoval rychleji oproti svým kolegům. Každá další vyšší soutěž byla pro mě výzvou k předvedení dobrého výkonu, abych dokázal těm, co mě nominovali, že na to mám. Ale nikdy jsem si nemyslel, že za tak relativně krátkou dobu budu působit v tak vysokých a kvalitních soutěžích. Každopádně si to užívám a snažím se dostat ještě výše.

Jste pokračovatelem bývalé skvělé kladenské rozhodcovské líhně. Chtěl bych se vás proto zeptat, kdo vás vlastně k pískání přivedl? A kdo byl vaším prvním rozhodcovským vzorem, chcete-li mentorem?
Je pravda, že v minulosti působilo v nejvyšších soutěžích mnoho rozhodčích z Kladna. Je mi proto líto, že momentálně jsem tam sám. Snad se do budoucna situace zlepší. Vzorem byl určitě Petr Bolina, mým mentorem mimo led pan Adam, jeden z nejlepších českých rozhodčích vůbec. V začátcích mě vedli Aleš Pokorný, Pavel Šafařík nebo Pavel Řešátko, těm vděčím za hodně.

Jste velmi atraktivní muž a chtěla jsem se zeptat, zda jste nezadaný a zda byste se mnou nezašel na kafe.
Děkuji za lichotku. Jsem šťastně ženatý, tak se proto prosím nezlobte, když vaše pozvání s díky odmítnu.

Několikrát jsem vás viděl pískat a musím říct, že patříte k nejlepším v extralize. Kdo je váš rozhodcovský mentor? Jste tady na Kladně spíše výjimkou nebo lze hovořit o nějaké kladenské škole rozhodčích?
Děkuji. Každopádně, pořád jsou v extralize starší, lepší a zkušenější rozhodčí než jsem já. Určitě se dá hovořit o kladenské škole. V začátcích mě vedli rozhodčí, kteří mají zkušenosti s nejvyššími soutěžemi a hodně jsem se od nich naučil. Díky nim jsem dnes v extralize.

Chci se zeptat, jestli jste bydleli v Buffalu na MS 20 všichni rozhodčí pohromadě, kdo rozhodoval o nominaci na zápas, jestli jste měli nějaký doprovodný program a v čem jste viděl největší rozdíl oproti českému hokejovému prostředí.
V Buffalu jsme všichni rozhodčí bydleli pohromadě v jednom hotelu se všemi našimi delegáty a vedoucími představiteli komise rozhodčích IIHF. Hotel byl sto metrů od Key Bank Center, což bylo ohromnou výhodou. O nominacích rozhodovali čtyři delegáti a dva členové komise rozhodčích IIHF. Nominace byla vždy ze dne na den. Záleželo na našich výkonech v jednotlivých zápasech. Mimo povinností na ledě jsme se jeli podívat na nedaleké Niagarské vodopády, což je zážitek nejen v létě, ale i teď, kdy hodně mrzlo. Dvakrát jsme celá skupina rozhodčích i se všemi, kdo se o nás starali, zašli na pravou americkou večeři. Skvěle to utužilo partu, která byla složená z rozhodčích z celého světa. Na víc nám nezbylo moc času, protože hrací plán byl dost našlapaný. Musím říct, že na akcích IIHF je o nás postaráno do posledního detailu. Ale musím dodat, že v posledních letech se tomu výrazně přiblížilo i extraligové prostředí, což je jedině dobře.

Kolego, chtěl bych se vás zeptat, jak je to s určením místa vhazování při přerušení hry u zápasů na otevřených hřištích. Nevhazuje se náhodou ve středu hřiště?
Při tomto přerušení a znovuzahájení se vhazuje právě na nejbližším bodě, kde se nachází puk v okamžiku přerušení. To samé je a bylo i v polovině prodloužení.

Při sledování mezinárodních hokejových akcí nabývám dojmu, že se tam rozhodčím dostává od hráčů, trenérů a realizačních týmů větší úcty než je tomu v ELH. Zářným příkladem tomu bylo právě MS 20 v Buffalu, kde v podstatě všichni zúčastnění respektovali bez výhrad každé rozhodnutí rozhodčích! Můžete toto potvrdit?
Váš dojem je naprosto správný. Vůbec chování všech zúčastněných ze strany klubů je na mezinárodních akcích serióznější než v tuzemských soutěžích. Stejnou zkušenost mají i kolegové ze Švédska, Německa nebo Rakouska. Absolutní výjimkou a vzorem úcty je zámoří. V každé americké nebo kanadské soutěži je respekt k rozhodčím neskonale větší, než kdekoli jinde ve světě. Od nejnižší po nejvyšší soutěž. Neřekl bych, že je to dáno kvalitou hokeje nebo rozhodováním, ale lidskou mentalitou.

Autor: Jiří Nagy

13.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Nákupčí 24 000 Kč

Specialisté v oblasti prodeje, nákupu, marketingu a styku s veřejností Pracovník/pracovnice do oddělení podpory exportu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jsme česká společnost dodávající širokou škálu produktů a služeb v oblasti laboratorních zařízení a diagnostik od renomovaných firem v oboru. Od roku 2004 jsme se zaměřili také na vývoj vlastních diagnostických přístrojů a reagencií a nyní je dodáváme již do více jak 50 zemí světa. , , Požadujeme:, " SŠ / VOŠ (ideálně Obchod nebo Marketing), " Samostatnost a aktivní přístup (chceme energického člověka) , " Pečlivost, spolehlivost, " Umění stanovit si priority, " AJ na komunikativní úrovni slovem i písmem a NJ výhodou, ale ne podmínkou, " Zkušenosti z obdobné pozice výhodou., , Náplň práce:, " Emailová a občas i telefonická komunikace se zákazníky po celém světě (v AJ) , " Získávat a propojovat informace v rámci společnosti a to převážně mezi Výrobním, Vývojovým, Logistickým, Ekonomickým a Marketingovým oddělením , " Zajišťování a hlídání plnění uzavřených smluv a forecastů, " Vedení CRM databáze , " Organizace a případná účast na mezinárodních výstavách, " Spoluúčast na tvorbě marketingových aktivit., , Nabízíme:, " Různorodou a zajímavou práci, " Flexibilní přístup k práci a organizaci času , " Odborné zaškolení a vzdělávání, " Odpovídající mzdové podmínky (orientačně 24-30 tis.) , " mnoho benefitů (od 13. platu, notebooku, přes kvartální odměny a 5 týdnů dovolené, kurzy angličtiny, firemní fitness a další)., " Možnost účastnit se na rozvoji jedné divize - vidět za sebou dobře odvedenou práci, " V případě cestování je to vždy do zajímavých destinací (1-2x do roka), " Práci v příjemném a reprezentativním prostředí, " Zázemí stabilní společnosti s dlouholetou tradicí., , , kontakt:, Své životopisy, prosím, zasílejte na níže uvedený kontakt:, Tomáš Hanzlík, thanzlik@dynex.cz, tel.: 220 303 633. Pracoviště: Dynex technologies, spol.s r.o., provozovna buštěhrad, Lidická, č.p. 977, 273 43 Buštěhrad. Informace: Tomáš Hanzlík, +420 220 303 633.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 13 200 Kč

Pomocní kuchaři Pomcný kuchař/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o pomocné práce v kuchyni - výdej jídel ve třídách MŠ, v nutném případě zastat práci kuchařky.. Pracoviště: Mateřská škola slaný, vítězná 1578, okres kladno, Vítězná, č.p. 1578, 274 01 Slaný 1. Informace: Milena Sunkovská, od9-15hod.+420 774 052 628.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 26 020 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách Učitel / učitelka matematiky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, splnění kvalifikačních předpokladů podle zákona 563/2004 Sb., zaslání CVV a motivačního dopisu., , Platové podmínky jsou dle praxe.. Pracoviště: Střední škola služeb a řemesel, stochov, j. šípka 187, Jaroslava Šípka, č.p. 187, 273 03 Stochov. Informace: Jaroslava Pichová, +420 312 651 338.

Výroba - Výroba Nástrojař 16 000 Kč

Nástrojaři a příbuzní pracovníci Zámečník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Požadujeme:, - praxi z pozice nástrojaře/zámečníka ideálně ve výrobní společnosti, - znalost čtení technických výkresů a schopnost podle nich pracovat (nejedná se o sériovou výrobu), - pečlivost, samostatnost, zodpovědnost, manuální zručnost, , Náplň práce:, - příprava ocelových konstrukcí dle technických výkresů, technologických postupů a pokynů nadřízeného, - příprava pracoviště. Pracoviště: Bohemian rhapsody s.r.o., pracoviště slaný, Netovická, č.p. 538, 274 01 Slaný 1. Informace: Marianna Zubanics, +420 608 184 144.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jakub Valský a Mario Jarkas

Valský mění dres, z Liberce přestupuje do Boleslavi

Josef Fujdiar st. // SK Kladno -1. FC Karlovy Vary  3:0 (1:0) , utkání 19.k. ČFL  2011/12, hráno 17.3.2012

Jedo poprvé slaví, smutek ve Vraném

FOTBALOVÉ PERLIČKY Z REGIONŮ
19.7.2018

Kariéra se chýlí ke konci. Koubský pracuje na stavbě jako dělník

Domů do Česka se dostane párkrát za rok. Když chce navštívit rodiče nebo děti, musí požádat šéfa o dovolenou. Přesto si bývalý obránce Zlína Jiří Koubský nestěžuje. Na život ve Švýcarsku, kde s přestávkami působí už třináct let, si pětatřicetiletý fotbalista zvykl a návrat na Moravu zatím odkládá.

19.7.2018

Snad jsem přispěl k současné úrovni, říká končící legenda MFK Vyškov Hodinář

/ROZHOVOR/ V utkání z posledního jarního kola Moravskoslezské ligy s Petřkovicemi vyběhl na trávník v 87. minutě a s krátkým nastavením hry to byly jeho poslední chvíle v dresu Vyškova, který oblékal dlouhých dvanáct let. „Bylo to krásné období, ale teď se chci věnovat svým koníčkům a profesním záměrům, včetně studia,“ říká David Hodinář, dlouholetá opora MFK Vyškov a v posledních dvou sezonách asistent trenéra Trousila.

ZAJÍMAVOSTI Z FOTBALU
včera 20:00

Kapitán Zbrojovky Melichárek: Se sestupem jsme se vyrovnali na dovolené

/ROZHOVOR/ Z branky sledoval, jak se jeho spoluhráči snaží proniknout obranou Jihlavy a vykřesat naději na udržení. Marně. Brněnská Zbrojovka letos v květnu remizovala a bylo jasno: novou sezonu odehraje o patro níž. Brankář Dušan Melichárek klub neopustil a po letní přípravě opět povede Brňany na hřiště jako kapitán. Poprvé tak ve druhé lize učiní v neděli od šesti hodin večer shodou okolností právě proti celku z Vysočiny.

19.7.2018

Cíl Viktorie? Obhájit titul a neztratit se v Lize mistrů

Když hrajete pravidelně evropské poháry, ve sbírce máte máte pět domácích titulů a navíc jste úřadující šampioni, tak i pro novu sezonu musíte mít ty nejvyšší cíle.

V akci budou opět Abrhamovci

Kladno - Fotbalovou okurkovou sezonu zpestří zajímavý souboj, který se bude odehrávat v pátek v 18.00 hodin na hřišti kladenského Nova, kde proti sobě nastoupí jedenáctka slavného fotbalového rodu Abrhamů a stará garda Libušína.

Mistři a účastníci 1. fotbalové ligy: Proklikejte si úspěchy všech týmů od 1912

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Jak se dařilo vašemu oblíbenému týmu v nejvyšší fotbalové lize? Kolik dal gólů, kolikrát zvítězil, jak se umístil na konci sezony? Přinášíme data od roku 1912 až do letoška.

Kladeňačky ozářily Všesokolský slet

Kladno – Tisíce cvičenců se sešly v úvodu prázdnin v Praze při XVI. Všesokolském sletu. Parádní akce konané letos i se vzpomínkou na sté výročí založení Československa se v Edenu na stadionu Slavie zúčastnili i Sokolové z Kladna, ať už šlo o děti ze Švermova, Věrnou gardu ze Sokolské župy Budečské, nebo dorostenky a mladší ženy ze stejné župy. Tři z nich – Helena Nováková, Michaela Petrová a Veronika Vacíková pro Kladenský týden popsaly nejen skvělou atmosféru Sletu, ale také přípravy na něj a další zajímavosti.

Tabulka po 1.kole Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 1 1 0 0 3:1 3
2. 1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
3. Bohemians Praha 1905 0 0 0 0 0:0 0
4. SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
5. FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
6. FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
7. SFC Opava 0 0 0 0 0:0 0
8. SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
9. FK Teplice 0 0 0 0 0:0 0
10. FK Mladá Boleslav 0 0 0 0 0:0 0
11. FC Fastav Zlín 0 0 0 0 0:0 0
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT