VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Ondráček: Vzorem mně byl Petr Bolina a mentorem pan Adam

Kladno – Nezapomenutelný začátek nového roku prožil hokejový rozhodčí Jiří Ondráček (27). Na nedávno skončeném světovém šampionátu dvacítek měl čest být jedním z arbitrů utkání mezi Kanadou a USA.

13.1.2018
SDÍLEJ:

Jiří Ondráček v redakci Kladenského deníku.Foto: Rudolf Muzika

V Buffalu ho vidělo pod širým nebem téměř 45 000 diváků! Pískal také finále šampionátu! Nejen na zmíněné zápasy se ho ptali v on-line rozhovoru čtenáři Kladenského deníku.

Předem gratuluji k super úspěchu a doufám, že přidáte mnoho dalších a větších. Líbí se mi vaše rychlost a pohotovost, ale slyšel jsem, že jste také vášnivým florbalistou. Je to pravda?
Sám doufám, že by časem mohl přijít ještě větší úspěch, ale nechci předbíhat. Nevím, jestli jsem přímo vášnivým florbalistou, ale sem tam si chodím zahrát a samozřejmě chci pokaždé vyhrát.

Jak jste se kariéře rozhodčího dostal? Hrál jste hokej v Kladně? S nějakými později známými borci? Stýkáte se vůbec s kladenskými hokejisty, nebo sledujete spíš extraligu, kterou pískáte?
Hrál jsem hokej na Kladně jedenáct let v mládežnických kategoriích. V okamžiku, kdy jsem poznal, že jej nebudu hrát vrcholově, hledal jsem alternativu, kterou jsem našel právě v pískání. Jsem ročník 1990, takže se mne týká generace Tomáše Knotka, Jana Piskáčka, Jana Eberleho, se kterými se spíše potkáváme na extraligovém ledě, než v kladenských ulicích. Nicméně na Kladno se rád chodím dívat.

Jak vzpomínáte na svůj debut v extralize, ke kterému došlo při poslední výluce, a soutěž byla plná hráčů z NHL. Jaké to je pískat utkání, ve kterém hrají Rytíři, a přitom z Kladna pocházíte? Pamatuji, když jste je poprvé pískal, tak jsme hráli v Plzni, a vaši rodiče tehdy jeli společně s fanoušky, protože jinak bylo vyprodáno. A jaký byl zápas zámořského derby MS 20, když se hrálo pod širým nebem? Nebyla moc zima? To množství sněhu asi hře taky moc nepřidalo, že?
Můj debut byl v zápase Karlovy Vary – Brno v říjnu 2011, kde se přiznám, že jsem byl hodně nervózní. V tom samém měsíci jsem, jak správně píšete, poprvé pískal Kladno v Plzni. Pamatuji si, že vyhrálo 2:1 po nájezdech. Byla tam vynikající atmosféra a super zážitek vidět na ledě v jedné formaci Plekance, Jágra, Tlustého, T. Kaberleho a Židlického.
Zápas pod širým nebem na New Era Field v Buffalu byl ohromující. Američané umí udělat v tomto směru ohromnou show. Zahájení zápasu doprovázel ohňostroj, hymny obou týmů a hlavně bouřlivá atmosféra skoro 45 tisíc lidí. I přes to, že sněžilo a puk moc neklouzal, tak měl zápas skvělé tempo a padlo i dost branek. Vše vrcholilo nájezdy, takže perfektní.

MS dvacítek je asi prestižnější soutěž než hokejová Liga mistrů, kterou také pískáte. Není ale hokejově liga mistrů kvalitnější než dvacítky?
Liga mistrů má své kouzlo v porovnání týmů napříč evropskými soutěžemi a jak si týmy stojí oproti jiným evropským gigantům. MS dvacítek je v podstatě druhá největší akce po MS dospělých (vyjmu-li olympijské hry). Tempo a nasazení je v daleko větší než v Lize mistrů. Ta je zase herně vyzrálejší než dospívající junioři.

Jaký byl váš největší průšvih na ledě? …kdy jste řekl: Sakra, to jsem podělal. Nebo naopak, kdy měli hráči nebo diváci nějaký průšvih za chování vůči rozhodčím?
Největší průšvih… spíš takový úsměvný. V mých začátcích jsem pískal zápas pátých tříd a svou neohrabaností jsem podrazil hráče, který jel v brejku sám na branku – to mi nebylo veselo. Co se týče diváků, je to teď velké téma v extralize, což určitě víte. Není nám to na ledě příliš příjemné, bavíme se o tom.

V kolika letech jste začínal jako rozhodčí? Měl jste předtím nějakou hokejovou kariéru?
Začínal jsem pískal v šestnácti letech po jedenácti letech hraní v Kladně.

Vím, že nejen na Kladně je nedostatek hokejových rozhodčích. Řekněte mladým, kam se mají obrátit, kdyby se chtěli stát rozhodčím a dotáhnout to daleko, třeba jako vy.
Nedostatek mladých kluků není jenom na Kladně, ale všude po republice. Chybí odvaha a rozhodnost do toho jít, protože to není lehká cesta.

To, co jste předvedli vy a vaši kolegové ve finále MS 20 se nedá nazvat jinak než že jste sprostí šmejdi. Takhle pomáhat domácímu týmu je neuvěřitelné stydím se za vás a jste česká hokejová rozhodcovská špína…
Díky za váš pohled. Každý má právo na svůj názor. Proto my, česká hokejová rozhodcovská špína, jsme jedni z nejlepších na světě. Hezký den.

Divím se, že vám Švédi nedali přes držku, za to, jak jste odřídili finálový zápas dvacítek s Kanadou.
Jestli jste četl jejich ohlasy po zápase, musel jste se dočíst, že nám poděkovali za dobře odřízené utkání. Hráči včetně trenérů.

Již několik let sleduji vaši celkem strmou kariéru. Kdysi nejprve KP, II. liga, I. liga hned na to ELH… téměř okamžitě přišly mezinárodní akce jako univerziáda v Trentu, MS 20 B, MS 18 teď MS 20 A… pískal jsi již zápasy EHT i Ligy mistrů a pořád jsi mezi těmi nejzkušenějšími benjamínek… Pomyslel jste si, když si začínal, že vaše kariéra by mohla záhy nabrat takové obrátky?
Je pravda, že jsem v soutěžích postupoval rychleji oproti svým kolegům. Každá další vyšší soutěž byla pro mě výzvou k předvedení dobrého výkonu, abych dokázal těm, co mě nominovali, že na to mám. Ale nikdy jsem si nemyslel, že za tak relativně krátkou dobu budu působit v tak vysokých a kvalitních soutěžích. Každopádně si to užívám a snažím se dostat ještě výše.

Jste pokračovatelem bývalé skvělé kladenské rozhodcovské líhně. Chtěl bych se vás proto zeptat, kdo vás vlastně k pískání přivedl? A kdo byl vaším prvním rozhodcovským vzorem, chcete-li mentorem?
Je pravda, že v minulosti působilo v nejvyšších soutěžích mnoho rozhodčích z Kladna. Je mi proto líto, že momentálně jsem tam sám. Snad se do budoucna situace zlepší. Vzorem byl určitě Petr Bolina, mým mentorem mimo led pan Adam, jeden z nejlepších českých rozhodčích vůbec. V začátcích mě vedli Aleš Pokorný, Pavel Šafařík nebo Pavel Řešátko, těm vděčím za hodně.

Jste velmi atraktivní muž a chtěla jsem se zeptat, zda jste nezadaný a zda byste se mnou nezašel na kafe.
Děkuji za lichotku. Jsem šťastně ženatý, tak se proto prosím nezlobte, když vaše pozvání s díky odmítnu.

Několikrát jsem vás viděl pískat a musím říct, že patříte k nejlepším v extralize. Kdo je váš rozhodcovský mentor? Jste tady na Kladně spíše výjimkou nebo lze hovořit o nějaké kladenské škole rozhodčích?
Děkuji. Každopádně, pořád jsou v extralize starší, lepší a zkušenější rozhodčí než jsem já. Určitě se dá hovořit o kladenské škole. V začátcích mě vedli rozhodčí, kteří mají zkušenosti s nejvyššími soutěžemi a hodně jsem se od nich naučil. Díky nim jsem dnes v extralize.

Chci se zeptat, jestli jste bydleli v Buffalu na MS 20 všichni rozhodčí pohromadě, kdo rozhodoval o nominaci na zápas, jestli jste měli nějaký doprovodný program a v čem jste viděl největší rozdíl oproti českému hokejovému prostředí.
V Buffalu jsme všichni rozhodčí bydleli pohromadě v jednom hotelu se všemi našimi delegáty a vedoucími představiteli komise rozhodčích IIHF. Hotel byl sto metrů od Key Bank Center, což bylo ohromnou výhodou. O nominacích rozhodovali čtyři delegáti a dva členové komise rozhodčích IIHF. Nominace byla vždy ze dne na den. Záleželo na našich výkonech v jednotlivých zápasech. Mimo povinností na ledě jsme se jeli podívat na nedaleké Niagarské vodopády, což je zážitek nejen v létě, ale i teď, kdy hodně mrzlo. Dvakrát jsme celá skupina rozhodčích i se všemi, kdo se o nás starali, zašli na pravou americkou večeři. Skvěle to utužilo partu, která byla složená z rozhodčích z celého světa. Na víc nám nezbylo moc času, protože hrací plán byl dost našlapaný. Musím říct, že na akcích IIHF je o nás postaráno do posledního detailu. Ale musím dodat, že v posledních letech se tomu výrazně přiblížilo i extraligové prostředí, což je jedině dobře.

Kolego, chtěl bych se vás zeptat, jak je to s určením místa vhazování při přerušení hry u zápasů na otevřených hřištích. Nevhazuje se náhodou ve středu hřiště?
Při tomto přerušení a znovuzahájení se vhazuje právě na nejbližším bodě, kde se nachází puk v okamžiku přerušení. To samé je a bylo i v polovině prodloužení.

Při sledování mezinárodních hokejových akcí nabývám dojmu, že se tam rozhodčím dostává od hráčů, trenérů a realizačních týmů větší úcty než je tomu v ELH. Zářným příkladem tomu bylo právě MS 20 v Buffalu, kde v podstatě všichni zúčastnění respektovali bez výhrad každé rozhodnutí rozhodčích! Můžete toto potvrdit?
Váš dojem je naprosto správný. Vůbec chování všech zúčastněných ze strany klubů je na mezinárodních akcích serióznější než v tuzemských soutěžích. Stejnou zkušenost mají i kolegové ze Švédska, Německa nebo Rakouska. Absolutní výjimkou a vzorem úcty je zámoří. V každé americké nebo kanadské soutěži je respekt k rozhodčím neskonale větší, než kdekoli jinde ve světě. Od nejnižší po nejvyšší soutěž. Neřekl bych, že je to dáno kvalitou hokeje nebo rozhodováním, ale lidskou mentalitou.

Autor: Jiří Nagy

13.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 22 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení na betonové výrobky Vstupní operátor lakovací linky. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Informace o pracovním místě:, , Vstupní operátor obsluhuje vstupní zařízení lakovací linky.Vizuálně kontroluje vstupní materiál a vede jeho evidenci. , , Požadujeme:, , SŠ vzdělání technického zaměření (obor strojírenský, apod.), Ovládání PC minimálně na uživatelské úrovni, Průkaz řidiče VZV, jeřábnický průkaz výhodou, Schopnost pracovat v kolektivu spolupracovníků, Dobrý zdravotní stav , Spolehlivost, svědomitost, aktivní a samostatný přístup k práci, Nabízíme:, , Stabilní a perspektivní zaměstnání, 5 týdnů dovolené, 13. plat, Příspěvek na penzijní připojištění 500 Kč, Náborový příspěvek 3 000 Kč, Zvyšování Vaši kvalifikace (školení, kurzy), Dotované závodní stravování, Příspěvek 1000 Kč ročně na rekreaci vašich dětí do 15 let. (Tábor, škola v přírodě,....), Kariérní růst. Pracoviště: Metal trade comax, a.s., Sídliště, č.p. 420, 273 24 Velvary. Informace: Blanka Vaigeltová, +420 315 730 201,724 146 998.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 25 000 Kč

Zahradníci pro pěstování zahradních rostlin zahradník - zahradnice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme vyučení v oboru nebo praxi a výbornou znalost zahradnického sortimentu - PODMÍNKA! , , Pracovní doba: 8:00-18:00 hod, krátký/dlouhý týden.. Pracoviště: Zakládání a údržba zeleně s.r.o., zahradnictví nouzov, Unhošťská, č.p. 1007, 273 51 Unhošť. Informace: Rudolf Fiala, +420 312 246 201,603 544 310.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 24 810 Kč

Učitelé odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel/ka odborného výcviku učebního oboru - Aranžér. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Podmínka pro přijetí: splnění kvalifikace podle zákona 563/2004 Sb., zaslání CV a motivačního dopisu na e-mail zivotopis@sosasoukladno.cz.. Pracoviště: Střední odborná škola a střední odborné učiliště kladno, nám. Edvarda Beneše, č.p. 2353, 272 01 Kladno 1. Informace: Eva Panenková, +420 312 278 043.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Veterinář 18 000 Kč

Veterinární technici a asistenti Veterinární technik - péče o koně. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o celkovou péči o koně, práce je fyzicky náročná.. Pracoviště: Jana holíková, 273 28 Zákolany. Informace: Jana Holíková, +420 603 511 449.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté SK Hrobce (v modrém) podlehli Hostouni 0:3.

Hostouň otupila Ostrou

Protesty v Nymburce při jednání sjezdu komunistů a maškarní průvod.
133

Proti Zemanovi a komunistům protestovaly stovky lidí

Kladno loupilo u Labe

Kladno - Tak to se Kladnu v divizi ještě nepovedlo! Vyhrálo v Neratovicích, a to 2:0!

Velké dějiny i jejich podpis v regionu. To nabízí kladenská výstava

Střední Čechy - Originální kolekci připomínající působení legionářů v období první světové války dokázalo nabídnout zájemcům o historii naší moderní státnosti Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně, které ve čtvrtek přivítalo první návštěvníky rozsáhlé výstavy nazvané Než vznikla republika. 

V kauze policejních nákupů si svědci pochybení nevšimli

Střední Čechy - Jakékoli čachry kolem veřejných zakázek nezaznamenal, stejně jako to, že by se koncem roku nakupovaly zbytečnosti jenom proto, aby se podařilo utratit všechny peníze, které jsou k dispozici. To ve čtvrtek u Městského soudu v Praze řekl zástupce vedoucího odboru správy majetku středočeské policie Miroslav Šťovíček.

Kam na víkendový fotbal plus výsledky

Kladensko - Počasí nám bude přát, ideální možnost navštívit některý ze stadionů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT