VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Ondráček: Vzorem mně byl Petr Bolina a mentorem pan Adam

Kladno – Nezapomenutelný začátek nového roku prožil hokejový rozhodčí Jiří Ondráček (27). Na nedávno skončeném světovém šampionátu dvacítek měl čest být jedním z arbitrů utkání mezi Kanadou a USA.

13.1.2018
SDÍLEJ:

Jiří Ondráček v redakci Kladenského deníku.Foto: Rudolf Muzika

V Buffalu ho vidělo pod širým nebem téměř 45 000 diváků! Pískal také finále šampionátu! Nejen na zmíněné zápasy se ho ptali v on-line rozhovoru čtenáři Kladenského deníku.

Předem gratuluji k super úspěchu a doufám, že přidáte mnoho dalších a větších. Líbí se mi vaše rychlost a pohotovost, ale slyšel jsem, že jste také vášnivým florbalistou. Je to pravda?
Sám doufám, že by časem mohl přijít ještě větší úspěch, ale nechci předbíhat. Nevím, jestli jsem přímo vášnivým florbalistou, ale sem tam si chodím zahrát a samozřejmě chci pokaždé vyhrát.

Jak jste se kariéře rozhodčího dostal? Hrál jste hokej v Kladně? S nějakými později známými borci? Stýkáte se vůbec s kladenskými hokejisty, nebo sledujete spíš extraligu, kterou pískáte?
Hrál jsem hokej na Kladně jedenáct let v mládežnických kategoriích. V okamžiku, kdy jsem poznal, že jej nebudu hrát vrcholově, hledal jsem alternativu, kterou jsem našel právě v pískání. Jsem ročník 1990, takže se mne týká generace Tomáše Knotka, Jana Piskáčka, Jana Eberleho, se kterými se spíše potkáváme na extraligovém ledě, než v kladenských ulicích. Nicméně na Kladno se rád chodím dívat.

Jak vzpomínáte na svůj debut v extralize, ke kterému došlo při poslední výluce, a soutěž byla plná hráčů z NHL. Jaké to je pískat utkání, ve kterém hrají Rytíři, a přitom z Kladna pocházíte? Pamatuji, když jste je poprvé pískal, tak jsme hráli v Plzni, a vaši rodiče tehdy jeli společně s fanoušky, protože jinak bylo vyprodáno. A jaký byl zápas zámořského derby MS 20, když se hrálo pod širým nebem? Nebyla moc zima? To množství sněhu asi hře taky moc nepřidalo, že?
Můj debut byl v zápase Karlovy Vary – Brno v říjnu 2011, kde se přiznám, že jsem byl hodně nervózní. V tom samém měsíci jsem, jak správně píšete, poprvé pískal Kladno v Plzni. Pamatuji si, že vyhrálo 2:1 po nájezdech. Byla tam vynikající atmosféra a super zážitek vidět na ledě v jedné formaci Plekance, Jágra, Tlustého, T. Kaberleho a Židlického.
Zápas pod širým nebem na New Era Field v Buffalu byl ohromující. Američané umí udělat v tomto směru ohromnou show. Zahájení zápasu doprovázel ohňostroj, hymny obou týmů a hlavně bouřlivá atmosféra skoro 45 tisíc lidí. I přes to, že sněžilo a puk moc neklouzal, tak měl zápas skvělé tempo a padlo i dost branek. Vše vrcholilo nájezdy, takže perfektní.

MS dvacítek je asi prestižnější soutěž než hokejová Liga mistrů, kterou také pískáte. Není ale hokejově liga mistrů kvalitnější než dvacítky?
Liga mistrů má své kouzlo v porovnání týmů napříč evropskými soutěžemi a jak si týmy stojí oproti jiným evropským gigantům. MS dvacítek je v podstatě druhá největší akce po MS dospělých (vyjmu-li olympijské hry). Tempo a nasazení je v daleko větší než v Lize mistrů. Ta je zase herně vyzrálejší než dospívající junioři.

Jaký byl váš největší průšvih na ledě? …kdy jste řekl: Sakra, to jsem podělal. Nebo naopak, kdy měli hráči nebo diváci nějaký průšvih za chování vůči rozhodčím?
Největší průšvih… spíš takový úsměvný. V mých začátcích jsem pískal zápas pátých tříd a svou neohrabaností jsem podrazil hráče, který jel v brejku sám na branku – to mi nebylo veselo. Co se týče diváků, je to teď velké téma v extralize, což určitě víte. Není nám to na ledě příliš příjemné, bavíme se o tom.

V kolika letech jste začínal jako rozhodčí? Měl jste předtím nějakou hokejovou kariéru?
Začínal jsem pískal v šestnácti letech po jedenácti letech hraní v Kladně.

Vím, že nejen na Kladně je nedostatek hokejových rozhodčích. Řekněte mladým, kam se mají obrátit, kdyby se chtěli stát rozhodčím a dotáhnout to daleko, třeba jako vy.
Nedostatek mladých kluků není jenom na Kladně, ale všude po republice. Chybí odvaha a rozhodnost do toho jít, protože to není lehká cesta.

To, co jste předvedli vy a vaši kolegové ve finále MS 20 se nedá nazvat jinak než že jste sprostí šmejdi. Takhle pomáhat domácímu týmu je neuvěřitelné stydím se za vás a jste česká hokejová rozhodcovská špína…
Díky za váš pohled. Každý má právo na svůj názor. Proto my, česká hokejová rozhodcovská špína, jsme jedni z nejlepších na světě. Hezký den.

Divím se, že vám Švédi nedali přes držku, za to, jak jste odřídili finálový zápas dvacítek s Kanadou.
Jestli jste četl jejich ohlasy po zápase, musel jste se dočíst, že nám poděkovali za dobře odřízené utkání. Hráči včetně trenérů.

Již několik let sleduji vaši celkem strmou kariéru. Kdysi nejprve KP, II. liga, I. liga hned na to ELH… téměř okamžitě přišly mezinárodní akce jako univerziáda v Trentu, MS 20 B, MS 18 teď MS 20 A… pískal jsi již zápasy EHT i Ligy mistrů a pořád jsi mezi těmi nejzkušenějšími benjamínek… Pomyslel jste si, když si začínal, že vaše kariéra by mohla záhy nabrat takové obrátky?
Je pravda, že jsem v soutěžích postupoval rychleji oproti svým kolegům. Každá další vyšší soutěž byla pro mě výzvou k předvedení dobrého výkonu, abych dokázal těm, co mě nominovali, že na to mám. Ale nikdy jsem si nemyslel, že za tak relativně krátkou dobu budu působit v tak vysokých a kvalitních soutěžích. Každopádně si to užívám a snažím se dostat ještě výše.

Jste pokračovatelem bývalé skvělé kladenské rozhodcovské líhně. Chtěl bych se vás proto zeptat, kdo vás vlastně k pískání přivedl? A kdo byl vaším prvním rozhodcovským vzorem, chcete-li mentorem?
Je pravda, že v minulosti působilo v nejvyšších soutěžích mnoho rozhodčích z Kladna. Je mi proto líto, že momentálně jsem tam sám. Snad se do budoucna situace zlepší. Vzorem byl určitě Petr Bolina, mým mentorem mimo led pan Adam, jeden z nejlepších českých rozhodčích vůbec. V začátcích mě vedli Aleš Pokorný, Pavel Šafařík nebo Pavel Řešátko, těm vděčím za hodně.

Jste velmi atraktivní muž a chtěla jsem se zeptat, zda jste nezadaný a zda byste se mnou nezašel na kafe.
Děkuji za lichotku. Jsem šťastně ženatý, tak se proto prosím nezlobte, když vaše pozvání s díky odmítnu.

Několikrát jsem vás viděl pískat a musím říct, že patříte k nejlepším v extralize. Kdo je váš rozhodcovský mentor? Jste tady na Kladně spíše výjimkou nebo lze hovořit o nějaké kladenské škole rozhodčích?
Děkuji. Každopádně, pořád jsou v extralize starší, lepší a zkušenější rozhodčí než jsem já. Určitě se dá hovořit o kladenské škole. V začátcích mě vedli rozhodčí, kteří mají zkušenosti s nejvyššími soutěžemi a hodně jsem se od nich naučil. Díky nim jsem dnes v extralize.

Chci se zeptat, jestli jste bydleli v Buffalu na MS 20 všichni rozhodčí pohromadě, kdo rozhodoval o nominaci na zápas, jestli jste měli nějaký doprovodný program a v čem jste viděl největší rozdíl oproti českému hokejovému prostředí.
V Buffalu jsme všichni rozhodčí bydleli pohromadě v jednom hotelu se všemi našimi delegáty a vedoucími představiteli komise rozhodčích IIHF. Hotel byl sto metrů od Key Bank Center, což bylo ohromnou výhodou. O nominacích rozhodovali čtyři delegáti a dva členové komise rozhodčích IIHF. Nominace byla vždy ze dne na den. Záleželo na našich výkonech v jednotlivých zápasech. Mimo povinností na ledě jsme se jeli podívat na nedaleké Niagarské vodopády, což je zážitek nejen v létě, ale i teď, kdy hodně mrzlo. Dvakrát jsme celá skupina rozhodčích i se všemi, kdo se o nás starali, zašli na pravou americkou večeři. Skvěle to utužilo partu, která byla složená z rozhodčích z celého světa. Na víc nám nezbylo moc času, protože hrací plán byl dost našlapaný. Musím říct, že na akcích IIHF je o nás postaráno do posledního detailu. Ale musím dodat, že v posledních letech se tomu výrazně přiblížilo i extraligové prostředí, což je jedině dobře.

Kolego, chtěl bych se vás zeptat, jak je to s určením místa vhazování při přerušení hry u zápasů na otevřených hřištích. Nevhazuje se náhodou ve středu hřiště?
Při tomto přerušení a znovuzahájení se vhazuje právě na nejbližším bodě, kde se nachází puk v okamžiku přerušení. To samé je a bylo i v polovině prodloužení.

Při sledování mezinárodních hokejových akcí nabývám dojmu, že se tam rozhodčím dostává od hráčů, trenérů a realizačních týmů větší úcty než je tomu v ELH. Zářným příkladem tomu bylo právě MS 20 v Buffalu, kde v podstatě všichni zúčastnění respektovali bez výhrad každé rozhodnutí rozhodčích! Můžete toto potvrdit?
Váš dojem je naprosto správný. Vůbec chování všech zúčastněných ze strany klubů je na mezinárodních akcích serióznější než v tuzemských soutěžích. Stejnou zkušenost mají i kolegové ze Švédska, Německa nebo Rakouska. Absolutní výjimkou a vzorem úcty je zámoří. V každé americké nebo kanadské soutěži je respekt k rozhodčím neskonale větší, než kdekoli jinde ve světě. Od nejnižší po nejvyšší soutěž. Neřekl bych, že je to dáno kvalitou hokeje nebo rozhodováním, ale lidskou mentalitou.

Autor: Jiří Nagy

13.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 25 000 Kč Obsluha ostatních zařízení na zpracování kovů Obsluha CNC obráběcího centra. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, - základní znalosti a chuť naučit se nové, , Nabízíme:, - stravenky, - obědy, - vánoční bonus, - firemní víkendy, - m alý kolektiv. Pracoviště: Primapol-metal-spot s.r.o. pletený újezd, Družstevní, č.p. 2, 273 51 Unhošť. Informace: Jiří Miksa, +420 775 707 914. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební údržbáři budov 15 200 Kč Stavební údržbáři budov Stavební údržbáři budov. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Praxe v oboru vítána.. Pracoviště: Torina cz, s.r.o., pracoviště velvary, 273 24 Velvary. Informace: Oleksij Koval, +420 776 383 333. Gastronomie - Gastronomie Obsluha v zařízeních rychlého 19 000 Kč Obsluha v zařízeních rychlého občerstvení Obsluha v pizzerii. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce: , - obsluha pizzerie, pomocná příprava v kuchyni, obsluha telefonu, , Požadujeme: zejména chuť do práce, příjemné vystupování, stresovou odolnost vůči nahromaděným objednávkám, pracovitost, serióznost, cit pro úklid a velkou spolehlivost, , Nabízíme: práce v oblíbeném podniku, být součást firmy s rozrůstajícími se pobočkami, možnost kariérního postupu a seberealizace při otevření nových poboček, v případě spokojenosti a dobrých výsledků bonusy, , Telefonický kontakt možný každý den od 8:00 do 20:00h. Pracoviště: Pizza for you s.r.o., švermov, 28. října, č.p. 1212, 273 09 Kladno 7. Informace: Jan Šubin, +420 777 760 729. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 16 940 Kč Chovatelé drůbeže Pracovník/ce na třídičce vajec. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16940 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zájemce o pracovní pozici posílat ve všední dny v čase 8:00 - 12:00 hod., , Požadujeme:, manuální zručnost, organizační schopnosti, loajalita, spolehlivost, flexibilita. Pracoviště: Ovus-podnik živočišné výroby, spol. s r.o. [1], Těhul, č.p. 169, 274 01 Slaný 1. Informace: Věra Chodová, +420 730 156 106.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šťastné holky ze Sport Academy Kladno slaví zlato a stříbro z MS v Nizozemí!
5

Zlatý světový míří pohár do Kladna, Sport Academy jsou šampionkami!

Ilustrační foto

Kam na fotbal na Kladensku

Kapitán Karviné Marek Janečka: Baník? Kvalita. Ale na zadek se z něj neposadím

Karviná – Velmi těžká mise čeká dnes od 17 hodin na fotbalisty MFK Karviná, kteří míří do moravskoslezské metropole k regionálnímu derby s Baníkem.

Paralympik Jiří Ježek si zatrénoval s dětmi

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Jeden tisíc tři sta škol, desetitisíce žáků z celé České republiky. Tak velký je zájem o Olympijský trénink s hvězdou, což je akce z projektu Sazka Olympijský víceboj. Ve čtvrtek se hvězda objevila v Kutné Hoře, úspěšný paralympijský cyklista Jiří Ježek navštívil zdejší základní školu v Jiráskových sadech.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT