Nejprve byl poslán na střídavý start do Berouna, následně využil možnosti hostování ve slovenské Skalici. V týmu, kde v mládí působil a jehož největší hvězdou je Žigmund Pálffy, se mu líbilo. Hostování Ondřeji Šmachovi končí, talentovaný obránce míří zpět na Kladno.

Na konci ledna vám končí hostování ve Skalici. Jaká je momentálně situace? Zůstanete na Slovensku nebo se vrátíte do Kladna?

Ve Skalici nezůstávám, vracím se na Kladno.

Jste z tohoto rozhodnutí zklamaný, nebo návrat na Kladno vítáte?

Tak já jsem to tak trošku čekal. Na Kladně teď situace není moc dobrá. Ve Skalici se mi líbilo a chtěl jsem tam zůstat. Ale nedá se nic dělat. Mám smlouvu tam.

Skalici se v poslední době daří. Váš současný klub je pátý, na třetí Zvolen ztrácí pouhé tři body. Jaké ambice vůbec Skalica v letošní sezoně má?

Co vím, tak ty nejvyšší. Chtějí jít co nejdál.

Hlavní hvězdou Skalice je Žigmund Pálffy. Jaký je to vlastně člověk? O hokejových kvalitách se asi netřeba bavit…

Je to velká osobnost. Já jsem s tak kvalitním hráčem ještě nikde nehrál. V první řadě je to neuvěřitelně kvalitní hráč. Vždyť hrál několik sezon v NHL. V kabině je také cítit. Ale všechno je v pohodě.

Vy jste v této sezoně vystřídal již tři kluby. Začínal jste na Kladně, pokračoval v Berouně, teď působíte ve Skalici…

Na Kladně jsem bohužel nehrál, tak jsem šel na střídavý start do Berouna. Ve Skalici jsme hrával už v mládí. Oni mě tam znají. Volal mně agent, že mají problémy s obránci. Tak jsem využil možnost a šel to do Skalice zkusit.

Je velký rozdíl mezi českou a slovenskou extraligou? Jak by dopadla Skalica v naší lize? Mohla by konkurovat třeba Zlínu či Znojmu?

To se právě těžko porovnává. Obě soutěže jsou úplně jiné. U nás se hraje více silově, na Slovensku je to více techničtější. Je to prostě jiné. Skalica má hlavně super útok. Přirovnal bych jí možná tak ke Kladnu.

Sledujete své bývalé kluby? Kladnu ani Znojmu se příliš nedaří.

Jo. Sleduji právě ten spodek tabulky. Letos může jít do baráže kdokoliv. Je to pořád otevřené, takže to pozorně sleduji.

Proč jste vlastně opustil znojemské Orly?

Ve Znojmě mně tenkrát nabízeli víceletou smlouvu, kterou jsem nechtěl podepsat. Tak jsem tam skončil. Pak přišla výměna do Vsetína.

Nelitujete svého rozhodnutí?

Ne ne. Vůbec nelituji.

Proslýchá se, že majitel klubu Vlasák po sezoně extraligu prodá. Jaký je váš názor?

Já si myslím, že ji prodá. I když nevím, jaká tam je momentálně situace. Občas si volám s kluky se Znojma. Myslím, že už se tam nebude hrát extraliga.

Vy jste hrál i ve Vsetíně. V poslední sezoně před krachem. Byl na tom Vsetín opravdu tak špatně, jak se povídalo?

Ne, vůbec. Ve Vsetíně to bylo super. Mně se tam hrozně líbilo. I když tam byly problémy s penězi. Ale co se týká hokejové stránky nebo vztahů v kabině, tak to bylo vynikající. Na Lapači se mi líbilo.

Ani Kladnu se příliš nedaří. Jak byste charakterizoval středočeský tým? Mnozí vědí, že je tam Patera s Procházkou, popřípadě reprezentační brankář Kopřiva…

Kladno spoléhá hlavně na útok. Na Pateru s Procházkou a v bráně na Kopřivu. Ten má letos neskutečnou formu. Momentálně je to nejlepší gólman v lize. Jinak co se týká podmínek, tak je to na podobné úrovni jak ve Skalici. Velký rozdíl mezi oběma kluby není.

Čeká vás návrat do Kladna. Už jste mluvil s trenérem Müllerem o vaší situaci?

S trenérem jsem zatím nemluvil. Nevím co bude. Nikdo mi neslíbil, že tam budu hrát.

Vy jste prošel mládežnickými výběry. Jaký největší úspěch jste dosáhl a na co nejraději vzpomínáte?

Já jsem měl dva větší úspěchy. První byl bronz na mistrovství světa osmnáctek. A další rok na to jsem získal bronz na mistrovství světa dvacítek. Oba šampionáty byly parádní, mám na úžasné vzpomínky.

Sledujete hokej v Hodoníně?

Ano, sleduji.

Co říkáte na současný stav a výsledky? Myslíte, že mají Drtiči šanci v nejbližších letech postoupit do první ligy?

Tak to není ani o těch hráčích. Na tu soutěž jsou potřeba peníze. Nemá smysl postoupit jako Šumperk, který hned sestoupil. To je podle mě zbytečné. Hodonínu bych přál první ligu, ale musel by na ni mít v první řadě peníze. Bez nich to nemá smysl.

Jaká jsou vaše ambice?

Já nevím co bude a ani nic neplánuji. Vracím se na Kladno a uvidím.

Ondřej Šmach
Klub: HC Geus okna Kladno
Narozen: 21. července 1986
Číslo dresu: 61
Výška/váha: 180 cm, 83 kg.
Post: obránce. Hůl: L
Premiéra v nejvyšší soutěži: v utkání Karlovy Vary – Znojmo, sezona 2004–05.
Dřívější kluby: odchovanec Hodonína až do dorostu působil ve slovenské Skalici. Krokodýli Brno dor. (2001 – 03), Prostějov jun. (2003 – 2004),
Znojmo (2004 – 2007), střídavé starty Kometa Brno a Olomouc
Vsetín (2007), Kladno (2007 – ? ), střídavé starty Beroun, hostování Skalica). Reprezentace: od 16 let pravidelně oblékal dres mládežnických výběrů. V roce 2004 získal bronzovou medaili na MS osmnáctiletých v Minsku, stejný kov získal také o rok později na šampionátu hráčů do 20 let v USA.

Libor KOPL