„Hráli jsme lépe než v neděli, což je dílem i tím, že byla dlouhá pauza. V odvetě jsme se výrazně zvedli směrem dopředu a byli nebezpeční před brankou soupeře," mínil kapitán Kladna Jiří Burger.

Zajímavé je, že oba trenéři po neděli vyměnili gólmany. Do kladenské klece se postavil Hanuljak, do hostující Volke. Jenže zatímco loni trenéru Machovi tah vyšel, letos nikoliv. Volkeho navíc nepodpořili spoluhráči, kteří oproti neděli potvrdili, že Ústí sice výborně útočí, ale mizerně brání. Už po minutě jeho obrana nechala pláchnout Jánského, který kamaráda Volkeho, s nímž hrál v Litvínově, nešetřil a přesně odhadl jeho slabinu na lehce dřevěné pravé noze – 1:0.

Skvěle mu nahrál přes celé hřiště Burger, který po celý večer rozdával přihrávky jak od Žito kouzelníka. Druhou nalajnoval Klozovi a Rytíři vedli do první pauzy 2:0. A to ještě Tonovi lapil Volke další sólo. „Pěkně mi vyšla přihrávka na první gól Petera, ale jinak to vyplynulo ze hry. Ale nerad bych mluvil o individuálních výkonech, protože jsme druhou výhru museli uhrát jako tým a povedlo se to," těšilo skromného Jiřího Burgera.

Volke ve druhém dějství začaroval také Machače, který měl v pondělí střelecký den pitomec a co nedal po Tonově přihrávce, to se mu možná bude zdát ještě jako starému kmetovi. Jenže Kladno ani tenhle přehmat nezastavil. Po Pekrově rychlé ráně zvýšilo a Jánský zvyšoval po nájezdu se Strnadem na 4:0. Soupeř sice po nešťastné teči Přikryla konečně Hanuljaka překonal Kasíkem, ale zápas už přes množící se fauly a výkřiky publika nemohl doznat zvratu.

Jánský se po dalším elitním pasu Burgera dostal v úniku k prvnímu kladenskému hattricku sezony, a byť další gól patřil Ústí (a ještě v oslabení), na zvrat nebylo ani pomyšlení. Navíc se dočkal po tradičním pasu Přikryla zpoza klece ke své první brance v play off i Ton.

„Dostali jsme moc brzy první gól a od toho se zápas odvíjel. Ale jedeme domů a pokusíme se se sérií něco udělat. Je tam větší hřiště, my ho známe a je to naše výhoda," slíbil kouč hostů Miroslav Mach, který vědu nedělá ani z nepovedených přesilovek, jinak velké ústecké zbraně. „Párkrát jsme to sehráli dobře, ale když Jarda Roubík trefí z kruhů gólmana… Je to hokej," mávl rukou.

Domácí asistent Jiří Kopecký byl spokojený, že Kladno vede 2:0. „Ale hraje se na čtyři zápasy a pár věcí se nám nelíbilo. Po našich gólech přišlo uspokojení a pak děláme v obranném pásmu chyby. A vyloučených bylo také moc, to by v Ústí bylo špatné. Na druhou stranu máme v týmu pár hráčů, kteří hrají raději venku," dodal Kopecký v narážce na uzounké kladenské kluziště.

Střelecký hrdina utkání Peter Jánský považoval za rozhodující třetí gól Rytířů. „Pak se to s námi dotahuje těžko, i když je všechno možné," říkal autor hattricku, podle něhož je znát, že se série vyostřuje. „Jak prohrávali, tak začali provokovat, což je podle mě zbytečné. Ale vyhráli jsme, takže budiž," usmál se. A jak vidí další vývoj série? „Víte, my si řekli, že první zápas bude těžký, druhý ještě těžší a třetí? Ten bude úplně nejtěžší! Musíme se vydat ještě víc než dneska."

Rytíři Kladno – Slovan Ústí 6:2 (2:0, 2:1, 2:1).

Branky a nahrávky: 1. Jánský (Burger, Zelingr), 5. J. Kloz (Burger, D. Tůma), 30. Pekr (Růžička), 34. Jánský (Strnad), 43. Jánský (Burger), 57. Ton (Přikryl, Strnad) – 37. Kasík (Bernad, Roubík), 52. Moučka (Dalecký). Rozhodčí: Kubičík, Kašík – Barteček, Ganger. Vyloučení: 8:9, navíc Doležal 10 min a OK, využití: 1:1. Oslabení: 0:1. Diváci: 3368

Kladno: Hanuljak – Repe, P. Hořava, Zelingr, D. Růžička, Ulrych, Ptáček, Kehar – J. Kloz, Burger, D. Tůma – Strnad, Přikryl, Jánský – Tenkrát, Machač, Ton – Pekr, Zikmund, Gratton – Kubík.

Ústí nad Labem: Volke – Bernad, Kasík, Vl. Brož, M. Vágner, Husák, Přindiš, D. Málek – Z. Doležal, Roubík, Vrdlovec – Dalecký, Gengel, Moučka – Mical, Moskal, D. Merta.