V Kladně všichni spoléhají, že kapitán těžké zápasy umí a spolu s Tomášem Kaberlem že Rytíře spadnout do I. ligy nenechá.

„Já už ale jednu zkušenost z baráže mám, i když je stará osmnáct let. Museli jsme do ní se švédským AIK, jenže jsme sedm prvních zápasů vyhráli a v pohodě se zachránili," překvapuje Patera skvělou pamětí a doufá, že se jeho Rytíři spasí podobně jako AIK.

Kladno má z poměrně nedávné minulosti dvě barážové zkušenosti. Nejprve extraligu neubránilo před nájezdem liberce, ale za rok si ji na Havířovu vybojovalo zpět. Sledoval jste před dvanácti resp. jedenácti lety Kladno?
Samozřejmě ano, jenže jsem byl v zahraničí a tolik se mě to nedotýkalo. Teď to bude něco jiného, jsem v tom také, ale doufám, že to zvládneme a úplně s přehledem.

Říká se, že celky hrající I. ligu vstupují do baráže ve větší pohodě, protože za sebou mají dobrou sezonu. Extraligové celky jako vy a Chomutov se naopak spíš trápily. Vnímáte to podobně?
Ano, souhlasím. Nicméně my jsme odehráli slušně play-out, vyhráli pár zápasů a vyčistili si hlavy.

Co soupeři z první ligy, budou tam vůbec chtít? Hlavně o Olomouci občas někdo řekne, že se jí mezi elitu zatím tolik nechce.
Tak tomu vůbec nevěřím. Vždyť je tam Jirka Dopita, to stačí. A Mladá Boleslav, to je také jasné. Extraligu si už vyzkoušela a určitě bude dělat vše pro to, aby se tam dostala zpět. Určitě to budou zajímavé zápasy.

Vy s Tomášem Kaberlem budete mít asi hodně na starosti, aby dobře fungovala kabina. Někdy je potřeba zvýšit hlas, jindy zase zklidnit emoce…
Tu roli mít budeme, ale ne jen my dva, starších kluků je v týmu dalších sem osm. Ti všichni si k tomu řeknou svoje.

Startujete v Boleslavi, která loni ve svém první domácím duelu naložila Liberci debakl 7:3. Nebojíte se toho?
Skupina je ohromně vyrovnaná a my musíme mít ke každému soupeři veliký respekt. I tak ale uděláme vše pro to, abychom vybojovali v Boleslavi tři body a pozvali na páteční zápas s Chomutovem diváky zpět na náš zimák. Budeme je moc a moc potřebovat.