Teď ho ale zajímá pouze čtvrteční rozhodující bitva s Pardubicemi. Kladnu v ní stačí jediný bod, aby se jeho vánoční zmrtvýchvstání přetavilo v postup do předkola do play-off.


„Je to vlastně nejdůležitější zápas základní části. O všechno. I když my už jsme po přestávce hráli doma s Litvínovem a Slavií, a také museli vyhrát. To se nám povedlo a doufám, že to zvládneme i proti Pardubicím,“ říká slavný muž opředený mnoha poctami i triumfy.


I on si ale připouští, že by Kladno do rozhodujících bojů proklouznout nemuselo a čekaly by ho zápasy o ničem ve skupině o udržení. „Ať chci nebo ne, ta možnost tu je, ale jak říkám, uděláme vše pro to, abychom čtvrteční utkání zvládli.


Kladnu zápasy o všechno už mockrát nevyšly. Památná je bitva s Brnem o záchranu z počátku 80. let minulého století nebo později v play-off v roce 1994 s Olomoucí či další boj o sestup s Litvínovem (2002). Křeč a nervozita tým vždy ochromily, ale třeba loni mužstvo přehrálo České Budějovice a předkolo si uhrálo. „Já myslím, že nervózní nebudeme. A nerozhodí nám ani případný první gól soupeře, i když ten je samozřejmě dost důležitý,“ míní Patera.


Není vyloučeno, že se vedle kladenského kapitána postaví na pravé křídlo už několikátý hráč v této sezoně. Po Bělohlavovi, Čurillovi, Tomajkovi, Gulašovi a Divišovi to může být Jan Rudovský, Diviš je totiž ze zápasu proti Slavii zraněný. „Já myslím, že Honza Rudovský je hodně podobný hráč jako Ríša Diviš a zapadne k nám. Obavu určitě nemám,“ hlásí olympijský vítěz.


Co se týče Pardubic, varuje Patera hlavně před Petrem Sýkorou, jenž dovede Kladno pořádně potrápit. „Určitě si na Sejčka musíme dát pozor, hlavně ho nenechat rozjet, nebo vystřelit z první, v tom vyniká. Ale mají více hodně šikovných útočníků, proto musíme hrát jako se Slavií. Hlavně se vyvarovat oslabení.“


Naopak přesilovky by Kladenští rádi vylepšili. Sami vědí, že to ve Varech ani doma se Slavií či Litvímovem nebylo ono. Na druhou stranu je jasné, že pokaždé se v početní výhodě dařit nemusí, a to ani když jsou na hřišti takoví šikulové jako Patera, Procházka, Kalla či Ševc. „Je to tak, v obou těch utkáních to bylo takové bez šťávy, prostě špatné. Při přesilovkách musí být i trochu štěstí, ale nevadí – Slavii jsme zvládli. Každopádně jsme si něco řekli, určitě i to, že musíme hrát jednodušeji a střílet," uzavřel Pavel Patera.