Patera nebude jednatelem města, jakého lidé kolem hokeje znají z působení radního Otakara Černého. Někdejší olympijský vítěz dostal od většinových majitelů klubu – rodiny Jágrů větší pravomoci, svým způsobem možnosti generálního manažera. Stavět tedy bude i kladenské áčko, což je v poslední době spíš strkání hlavy do oprátky.

Pavle, váš předchůdce ve funkci jednatele města byl určen spíše k dohledu nad hospodařením, vy máte větší pravomoci. Představte lidem, co přesně bude náplní vaší práce?

Co bylo, to je pryč, já koukám do budoucnosti. Já společně s panem Jágrem starším, který má od Jaromíra plnou moc k jeho zastupování, a sportovním manažerem Davidem Čermákem jsme se dohodli, že postavíme tým na příští sezonu. V první fázi chceme udržet některé naše hráče, o nichž jsme přesvědčeni, že nám pomohou do extraligy. A s panem Jágrem jsme se dohodli také na tom, které nové hráče chceme oslovit. Jména zatím říkat nechci. Další věcí, kterou chceme dotáhnout, je mládežnická akademie.

Skládat tým, to by se spoustě lidí líbilo a spousta z nich je přesvědčená, že by to dělala lépe než ten, kdo to právě má na starosti. Jenže v hokeji je to o velkých penězích, v Kladně navíc o velkém cíli spojeném s další zodpovědností.

Je fakt, že není špatná věc, když tým můžete pomáhat tvořit. Jenže vše je ovlivněno tím, že jsme jen v první lize. Už teď vidím, jak strašně těžké je dostat sem nějakého kvalitního, produktivního hráče v produktivním věku. Rozhodují sice peníze, ale dost hráčů klidně půjde za méně do extraligy. Dohodli jsme se však na některých odchovancích, které bychom chtěli dostat zpět do týmu. Uvidíme, jak to dopadne.

Naprosto jasně se nabízejí dva Kladeňáci z Komety, která chce omlazovat – Petr Ton a Tomáš Kaberle. Teoreticky možný by byl také návrat dalšího veterána Jiřího Burgera…

Já o jménech mluvit nechci, protože konkurence nespí. Nechám to na oslovených kladenských odchovancích a jejich rozhodnutí. Od toho by se mohly odvíjet další věci.

Rádi byste udrželi některé odchovance, což se zdá ale velmi těžké třeba u Davida Stacha, který by měl zamířit do Plzně. Na něm tým hodně stál, ale na druhou stranu už by měl se svou kvalitou extraligu hrát. Zkusili jste ho ještě přemluvit?

Pochopitelně jsme to zkusili, ale bohužel pro nás je tam už delší čas nějaká dohoda a vše se mělo podchytit dříve. Je pozdě a pro Kladno to bude velká ztráta.

Trenér Jindřich Lidický prohlásil, že pokud u mužstva zůstane, bude žádat odolnější hráče, vždyť Rytíři za poslední tři roky nevyhráli žádný opravdu důležitý zápas. Chcete takové hráče i vy?

Není pochyb o tom, že tým musí být odolnější. Musíme sehnat hráče, kteří se typově hodí pro play-off. Když vidím, jak má kádr sestavený Slavie, tak se mi to strašně líbí, byť to ještě neznamená, že postoupí do baráže. Právě Slavie jsem se bál v play-off nejvíc a ona to zatím dokazuje (vyhrála obě první semifinále v Budějovicích). My musíme ale koukat na sebe a vytvořit mužstvo, kde každý bude mít svou roli. A ne aby ji mělo pět až sedm hráčů a ostatní se cítili odstrčení. V tom se musíme zlepšit.

Možná by se nabízelo více spolupracovat s nějakým extraligovým klubem, který by Kladnu mohl vypomoci. Nebo bude po letošní zkušenosti s Chomutovem, který slíbil, ale neuvolnil Račuka s Mrázkem, cesta opačná?

Já bych raději viděl vytvoření jádra, které by šlapalo celou sezonu. Letos nám někdo něco slíbil a dopadlo to, jak to dopadlo. My si mezitím rozbili první i druhou lajnu a řekl bych, že právě tam začala menší krize. Takže spolupráce s nikým se nezříkáme, ale musíme mít svůj silný tým.

V pozici, v níž jste se ocitl nyní, si budete nepochybně muset dávat pozor na dost věcí. A také na lidi, jejich sliby, jejich plnění či neplnění. Budete potřebovat ostré lokty. Jste na to připravený?

Chtěl bych bojovat proti soupeřům. Co naopak nechci, je vnitřní boj.

To může být v Kladně problém…

I já si to myslím, ale považuji to za opravdu velmi důležité. Je třeba, abychom si sedli, dohodli se a všichni táhli za jeden provaz.

V tom případě se musím zeptat na situaci kolem Vánoc, kdy jste vy i pár dalších bývalých výborných hráčů podepsali dokument vyzývající Jaromíra Jágra, aby dal klub do pořádku. Udělalo to dost zlé krve a hlavně fanoušci Kladna se ve velkém počtu postavili proti vaší skupině i proti primátorovi Kladna. Teď budete sice na straně klubu, ale předtím si to tak každý nevykládal…

Jestli si to tak někdo nevykládal, tak to tak nebylo – my na straně klubu stáli a stojíme pořád. V tom prohlášení stojí, že všichni chceme do extraligy, že chceme, aby se vyřešilo, co se vyřešit má. Aby mohlo město dávat dál peníze do hokeje a aby se mohl postavit lepší kádr.

Čtenáře bude určitě zajímat, zda zůstanou trenéry Kladna Jindřich Lidický s Davidem Čermákem? Jednáte s nimi?

O trenérech se bude jednat až příští týden. Vzhledem k tomu, že jsme vypadli hodně brzy, tak na to čas ještě je.

Mluvil jste o mládežnické akademii jako o velkém aktuálním cíli, ale o jeho splnění se Rytíři marně snaží několik let. Vy projekt dotáhnete?

Docela jsme se do toho opřeli. Do Kladna přijel Slavomír Lener ze svazu, jednali i s primátorem Milanem Volfem. Dozvěděli jsme se všechno, co nám v Kladně chybí, a do léta se pokusíme vše dokončit. Poté následuje půlroční fáze, kdy akademií ještě nebudeme, ale musíme jako akademie fungovat. Je jednou z největších priorit, abychom všechny chyby stihli do léta odstranit.

Vy a mládež jste byli propojeni v minulé sezoně rovněž. Zbude vám ještě na trénování dorostenců v nových podmínkách čas?

Vypadá to, že ano, nerad bych se trénování vzdával. Navíc mi na svazu řekli, že k přiklepnutí akademie by byli rádi, abych trénoval děti v Kladně nadále i já.