Kouč vítězů Pavel Patera zůstává pokorný. „Jedno vítězství nic neznamená. Série se může jedním zápasem otočit, což samozřejmě nechceme,“ řekl krátce po utkání.

Domácí celek nastoupil ve vítězné sestavě z pátého čtvrtfinále proti Havířovu. Legendární Jaromír Jágr naskočil v dresu hostí dle očekávání pouze na první střídání.

Úvodní třetina sice nepřinesla branku, ale k vidění byl svižný hokej se šancemi na obou stranách. Více jich bylo na domácí straně, ale výborně bruslící Kladno také často hrozilo. Ústředními postavami prvního dějství tak byli oba brankáři Kváča a Cikánek.

Po změně stran tempo hry o něco opadlo. Kladenští se lépe pohybovali a postupně začínali mít navrch. Domácí se chvílemi vůbec nedostávali ke kotouči a vyústěním hostujícího tlaku byl úvodní gól zápasu.

Jihočeši se nemohli vymanit z vlastní třetiny, před Kváču se dostal Kaut a pověsil puk pod horní tyčku jeho branky. Ve 37. minutě stáli při Kváčovi všichni svatí. Při přesilovce skončila Štychova tečovaná střela na tyčce jeho klece.

Závěr třetiny patři Motoru, který hrál 55 vteřin přesilovku pět na tři, kterou mu Kladno nabídlo vlastní nedisciplinovaností. Jelínkův tým ji ale nesehrál dobře.

Vyrovnání se hala ale přece jen dočkala. Ve 49. minutě Vampola naznačil střelu, Cikánek mu sedl na lep, zkušený forvard obkroužil jeho branku a zasunul do sítě. Jenže smutek na straně Rytířů trval jen sedmnáct vteřin, kdy nedůslednost soupeře potrestal přesnou střelou Kloz.

„Důležitá pasáž byla přežitá dlouhá přesilovka tři na pět, to byl první bod. Druhý byl, že jsme hned po vyrovnání opět odskočili. To byl hřebíček,“ uvedl Pavel Patera.

Z tvrdé rány se Jihočeši těžko vzpamatovávali. Kladno mělo i další šance a svůj tým držel ve hře jen výborný Kváča. Dvě minuty před koncem sáhli domácí k power play. Vyrovnání se ale nekonalo, naopak do prázdné branky pečetil Hořava.

Střelec vítězné branky Jan Kloz svůj tým pochválil za odhodlání, disciplinovanost a dobré napadání, z kterého padl jeho gól.

„Z toho takové chaosy vznikají. Doufal jsem, že se jeden puk ke mně může odrazit. Naštěstí to vyšlo. Pro naše sebevědomí je dobré, že jsme vedení dokázali udržet. Ve středu bychom měli hrát stejně, tedy napadat a nechodit ven,“ uzavřel.

Č. Budějovice – Kladno 1:3.
Branky a asistence: 49. Vampola (Nedorost, Pavlin) – 28. T. Kaut (Redlich, Kružík), 50. J. Kloz (Kubík, D. Tůma), 59. M. Hořava (Zikmund, Lenďák). Vyloučení: 6:3; bez využití. Třetiny: 0:0, 0:1, 1:2. Diváci: 6421. Stav série: 0:1.
Kladno: Cikánek – Štich, Zelingr, Štindl, Svedlund, Lenďák, Kehar – Kružík, Kaut, Redlich – Tůma, Kubík, Kloz – Zikmund, Machač, M. Hořava – Pekr, Přikryl, Strnad – Jágr.