Výčitky míří třeba na počet hráčů, kteří společně absolvují přípravu. Třeba pod známým koučem Vosickým se údajně připravuje 76 hráčů, že zakázal z úsporných důvodů pronájem sportovišť (Sletiště, tělocvičny), že juniorů zbylo pětadvacet na dvě mužstva, že jediným novým trenérem je exkladenský hráč David Čermák.

„Těžko se k tomu vyjadřovat, když jde o anonym. Ale určitě jsme nezakazovali využití sportovišť. jenže za ta musíme platit městu, takže šetříme. Když jsem byl na radnici já, pronajímali jsme tohle za korunu. Víc se mi k tomu říkat nechce,“ odmítá Milan Volf.

Podle něj se na zkvalitnění práce s mládeží zapracovalo. „Chceme využít toho, že máme dva kluby, tedy HC a PZ. Mě vždy štvalo, že se to tady moc kastovalo. Ti, co šli do Pézetky, byli za outsidery, přitom v mládežnickém věku se nedá vždycky zcela přesně odhadnout, kdo vyletí. Já hrál se Zdeňkem Vojtou a tomu jsme se pomalu smáli. V dorostu bylo najednou vše naopak, Zdeněk byl rázem nad námi,“ vzpomíná Volf na svoje mládežnické roky.

Obhajuje si i velitelský přístup, podle něj je v tuto chvíli potřebný. „Bylo tu něco zažitého a já to chci změnit. Na svou odpovědnost. Rád bych ve všech kategoriích vytvořil dvě vyrovnané větve, to bylo vždy rodinné stříbro klubu. V HC i PZ by měl hrát podobný počet těch více talentovaných. Když je dáte do jednoho týmu už někdy ve třetí třídě, je to špatně. Nedostanou se tolik na led, nebudou se tolik zlepšovat.“

Ale třeba Josef Zajíc, aktuálně sice manažer Českých Budějovic, ale jinak Kladeňák a také trenér mládeže v Kladně, Volfovi oponuje. „Dnes není tolik dětí, jako když jsem začínal já nebo Milan. Zbude vám jich třeba sedm dobrých, jak je chcete dělit?“, ptá se někdejší kladenský kapitán.

Volf si přesto stojí za svým názorem. Mírně mu nahrává Babyboom, který v novém tisíciletí vypukl, dětí se rodí mnohem víc. Otázkou je, zda se dají na hokej. Dříve mnoho jiných možností prosadit se neměli, ale doba pokročila. Navíc ne každý má na to držet kluka na hokeji. To se týká i průměrných rodin. „Nevidím to tak černě. Máme připravený plán, budeme hodně obcházet školy. Zapojí se do toho hodně Radek Gardoň, který dostal na starosti ty nejmladší ročníky. Starší bude mít pod palcem Bogan Čermák. Oběma věřím, stejně jako dalším kladenských trenérům,“ tvrdí Volf.

U nižších kategorií budou nyní pracovat trenéři, kteří v Kladně i v republice mají zvuk. Však vychovali už řadu reprezentantů – Vosický, Malý. Kromě nich Gardoň, Termer, Blažek ml., pomáhat prý bude i Radek Bělohlav. Ve starších kategoriích už hodně ukázal trenér reprezentační osmnáctky Kopecký (na starosti dostane kromě trénování i jednotnou metodiku bruslení), známými jmény jsou i Lidický, Kuchler, Kadlec, Kameš, Kindl a trenéři juniorů Tatíček s Blažkem starším.

„Potřebujeme přesvědčit všechny včetně rodičů, že děti nyní budou mít mnohem větší šanci dostat se do hry,“ dodal Milan Volf.

Až čas ukáže, zda cesta jít vytyčená bude tou správnou, nebo ji zahalí vlna kritiky.