Svěřenci trenérů Vladimíra Kameše a Ivo Kyndla po dvou prohrách z minulého týdne neměli už mnoho nadějí na postup. Ale situace se tak zašmodrchala, že všechny tři týmy měly nakonec šest bodů.

PZ oživily svou naději páteční výhrou v Třebíči 5:2 a v neděli jim stačilo porazit Porubu o tři góly. To se po skvělém výkonu už od úvodní třetiny (4:0) podařilo měrou vrchovatou a nakonec Kladýnko vyhrálo s přehledem 7:2.

Je to nakonec největší úspěch sezony pro kladenský hokej.

„V Třebíči to bylo nahnuté už opravdu hodně. Potřebovali jsme tam vyhrát aspoň o dva tři góly, ale domácí v úvodu třetí třetiny srovnali. Pak ale naštěstí udělali chyby jako my v prvním utkání. Přece jen bylo vidět, že nezvládli tu tíhu,“ vyprávěl trenér PZ Vladimír Kameš poté, co jeho tým vstřelil tři branky a vyhrál 5:2.

Hattrickem se o to zasloužil útočník Petr Veselý, hlavně jeho zásahy na 4:2 a 5:2 byly hodně důležité.

V neděli už to bylo jiné. Kladno nastoupilo proti Porubě naprosto koncentrované a nedalo soupeři naději. „Byl to nejkompaktnější výkon, jaký mužstvo předvedlo. Hráči pochopili, že to, co po nich chceme, má smysl. Ne každý tomu vždycky věří, ale tady bylo vidět, že všechno funguje,“ popsal Kameš.

Situaci, kdy po dvou porážkách v úvodní části kvalifikace byl jeho soubor na pokraji vyřazení, srovnal s pozicí českých hokejistů na loňském MS. „Byli na pokraji pádu do skupiny o dvanácté místo a najednou vystoupali až k titulu mistrů světa. My jsme na tom byli podobně,“ usmíval se a dodal, že se stal zázrak, jemuž věřil.

Ještě jako hráč zažil Kameš podobnou zkušenost. Na MS 1985 v Praze Čechoslovákům také hrozilo, že se nedostanou do finálové čtyřky, což by tehdy bylo národní katastrofou. Museli porazit Švédy, ale smetli je 7:2 jako Pézetka Porubu. A dokráčeli před sovětskou sbornou s Fetisovem a Makarovem, či přes Kanadu s Lemieuxem k titulu.

Teď jde ještě o to, zda PZ skutečně do extraligy dorostu nastoupí, když už v ní má Kladno svého zástupce – HC. „Doufám, že ano, prodávat se nic nebude,“ hlásí Kameš.

Definitivně ale asi rozhodne až vedení klubu, které se při očekávaném vstupu Jaromíra Jágra mladšího může podstatně změnit.

Na druhou stranu mladší Jágr nedávno vyhlásil, že právě od mládeže se v Kladně chce odpíchnout. "Prodávat se opravdu nic nebude. Kdo se pohybuje v hokeji, měl by vědět, že to podle aktuálních pravidel ani nelze udělat," odmítl jakékoliv spekulacesportovní ředitel klubu Milan Volf.

PZ Kladno - Torax Poruba 7:2 (4:0, 2:0, 1:2). Branky a nahrávky: 5. Hovsepjan (Pípal), 6. Král (Tolkner), 10. Veselý (Raclavský), 17. Veselý (Král), 23. Raclavský (Král, Veselý), 31. Vodička, 53. Kadlec (Veselý) - 46. Ujezdsky (Pobuta), 58. Pobuta.