Plekanec bude hrát do 15. února za oba kluby, poté pouze za Kladno. „Jedině v případě neúspěchu v play-off a konce sezony v Kladně může ještě pomoci Kometě,“ vysvětlil majitel Rytířů Kladno a Plekancův kamarád Jaromír Jágr.

Ten přiznal, že je hodně rád, že Tomáš Plekanec bude nastupovat za Kladno. Lepší posilu by pro tým těžko hledal. Ambice Rytíře tím hodně vzrostou. „Může se nám splnit to, po čem my i fanoušci toužíme, vrátit se do extraligy. Tomáš ale projevil také zájem hrát extraligu už teď, a tak bude na střídavé starty nastupovat za Kometu Brno,“ pravil Jaromír Jágr.

Plekanec přiznal, že od návratu do Čech uvažoval zejména o svém mateřském klubu, jemuž by rád pomohl zpátky do extraligy. To byl jeho hnací motor. Těší se však i na Kometu, kde ho lákají výborní fanoušci a síla kádru. „O Kladnu jsem měl jasno, vyrostl jsem tady. Rád bych pomohl klubu dostat se do baráže a třeba i extraligy, pokud to vyjde. V Brně zase mají za poslední roky nejlepší tým, hrají nejlepší hokej. Navíc dohoda s Jardou (Jágrem) i Liborem (Zábranským) byla pohodová. Hlavně mi Libor vyšel vstříc v mém přání pomoci Kladnu. Je ocenění, že o mě Kometa stála,“ řekl Plekanec.

Má tedy dvě velké motivace. Vyhrál sice pár opravdu skvělých sérií v NHL, ale s Montrealem nikdy na samotný vrchol Stanley Cupu nevystoupal. Zlaté roky se mu vyhýbaly paradoxně i v reprezentaci, kam pravidelně jezdil týmu pomáhat, a tak poslední velkou akcí, kde vyhrál, bylo MS dvacítek. Postup s Kladnem by byl ceněnou trofejí, případně má šanci naskočit za Brno a sápat se po českém titulu.

Jak ale bude dresy obou mužstev měnit, ještě konkrétně stanoveno není. Pokud se doléčí, měl by v sobotu nastoupit za Kladno. S Jaromírem Jágrem je také dohodnut, že může zasáhnout klidně do dvou zápasů za dva dny, z NHL je na tohle zvyklý. „Třeba na Moravě se to nabízí. Budeme hrát v Přerově či Prostějově a pak není problém přejet do Brna. Ale kdy a s kým budu trénovat, to jsme ještě nedomluvili,“ zmínil Plekanec.

Jágr už prostudoval rozpis utkání Komety a ten kladenský a věří, že se najdou termíny vyhovující oběma stranám. "Případné časté zápasy by s Tomášovými zkušenostmi neměly být problém,“ odmítl problémy Jágr s tím, že pokud mužstvo bude podávat dobré výkony i bez Plekance, klidně ho do Brna uvolní častěji.

Zda si navrátilec do kladenského klubu zahraje s Jaromírem Jágrem, to zatím jisté není. Jágr podle svých slov byl už připraven naskočit v sobotu v Havířově, opět ho ale přibrzdilo zranění. Jeho návrat na led se tak odkládá. „Bude hrát ještě čtyři pět let, my to stihneme,“ mávl rukou Plekanec. Už vážněji dodal, že věří, že to bude ještě v téhle sezoně a moc se na to těší.

V Kladně mu dokonce připadlo jeho oblíbené číslo 14, ač nejzásadnější letní posila Petr Vampola žádala v létě totéž. Jágr ale čtrnáctku podržel Plekancovi, co kdyby? „A vyšlo to. Když si něco přeješ, obyčejně to vyjde,“ smál se Jágr.

Plekanec si nakonec také místo na úsměv našel, dokonce s ohledem na svou ne právě ideální životní situaci (rozvádí se se zpěvačkou Lucií Vondráčkovou). Díky ní totiž ztratil přehled o českém hokeji. „Míval jsem ho dost dobrý, ale letos jsem studoval spíš kanadské rodinné právo,“ usmál se.

Hlavně ale rozesmál fanoušky Kladna a Komety, ti se teď mají opravdu nač těšit.

Tomáš Plekanec je odchovancem Kladna, i rodilým Kladeňákem. První šanci v A týmu dospělých dostal od tehdejšího kouče Otakara Vejvody už v roce 1998, tehdy mu nebylo ani 16 let. Ve třech zápasech nebodoval, ale od sezony 2000-01 už patřil do základního kádru a hodně na sebe upozorňoval. Týmu pomohl 18ti body k záchraně extraligy, ale v další sezoně, přestože se sám zlepšil, tým sestoupil a Plekanec odešel do zámoří. Celkem odehrál za první tři sezony za Kladno 98 zápasů, v nichž nastřílel 16 branek a přidal 25 asistencí. Do Kladna se vrátil ještě v době výluky v NHL v sezoně 2012-13. To už jeho hvězda zářila naplno a ve 32 zápasech nasbíral 46 bodů (21+25).