Po mistrovství světa hokejistů jste si zahrál také na šampionátu in-line hokejistů a přispěl k bronzovým medailím. Trenéři mysleli i na zlato, vy ne?

Určitě jsme vyhrát chtěli, jenže se ukázalo, že hra Kanaďanů nebo hlavně Američanů je prostě vyzrálejší než naše. Hokejově na ně máme, ale u bruslení je vidět, že oni se tomuhle sportu věnují dvanáct měsíců v roce, zatímco my až po hokeji. Liga trvá měsíc a půl, to musí být znát.

Od Američanů jste ale utrpěli v semifinále debakl 0:8…

V in-line hokeji to tak bývá. Je to o prvním gólu. Když ho dostanete, je to těžké dohánět, ale zároveň je lehké dostat do otevřené obrany hodně gólů. My navíc dost náročný systém in-linové obrany ještě neumíme. A možná ho nechceme plnit tak dokonale, jak je potřeba. Spíš si chceme zahrát.

Přesto jste vybojovali alespoň bronz, zdolali jste Švýcary.

Nebylo tak těžké se motivovat. Medaili jsme prostě chtěli, obhájili jsme bronz, co loni přivezli kluci.

Na MS jste odjel určitě i kvůli tomu, že zde startovali vaši kamarádi z Kladna – Vladimír Kameš nebo Láďa Vlček.

No, s Láďou jsme si po delší době zahráli společně, ale moc to nešlo (úsměv). Pak mě trenéři zkoušeli vedle Šinágla a Balásze.

Jaké to bylo pro hvězdy NHL ve Varese celkově?

Myslím, že velmi příjemné. Ubytování výborné, jídlo dobré. I když nemuselo být každý den k večeři penne (smích). Město je menší, ale moc pěkné, kousek od švýcarských hranic, jmenovitě Lugana.

A jak hvězdy jako vás nebo Rosťu Kleslu vnímalo okolí?

Nebylo to tak horké, ale jasné, že hlavně Američané a Kanaďané, kteří tam byli i z Montrealu, nás poznávali. Bylo tam nějaké focení, podpisy, trošku jsme pokecali.

Teď jste v Paříži na jednání hráčské asociace NHL. Proč a kdo zajímavý tam je s vámi?

Je důležité vědět, na co všechno máme právo. Třeba mě se to teď týká dost, čeká mě arbitráž. Také nám vysvětlují, za co a proč platíme a podobně. A kdo je tady známý? Třeba Švédi Alfredson, Hedberg, Finové Toskala, Mikko Koivu. Z Čechů Rozsíval, Krajíček, Klesla nebo Hanzal.

Arbitráž přijde 30. července. Máte už nějaké bližší informace?

Stále nevím nic. Jen to, že na ni musím do Toronta dorazit. Ale je možné, že mě Montreal do té doby vymění.

Váš krajan Jiří Hudler to vyřešil po svém, podepsal do Ruska. Vy jste ale nedávno prozradit, že takovou cestou jít nechcete.

Prosadil jsem se do NHL a jsem za to šťastný. Je to nejlepší hokejová soutěž a chci ji hrát i dál. Nepopírám, i mně z Ruska volali a měli zájem. Ale pořád si myslím, že mimohokejově je Kanada s Amerikou jinde než Rusko. I když finančně také. Přesto myslím, že na Rusko mám ještě čas.

Přípravu na ledě absolvujete většinou v Kladně. Bude to tak i letos?

Máme to v plánu, nicméně ještě nevím, kdy přesně začneme. Tomáš Kaberle to má letos na starosti, čekám na jeho telefonát.