V probíhají sezoně je jednoznačně nejzářivější hvězdou Hab´s. V kanadském bodování mu patří za 46 bodů (10+36) sedmnácté místo a tím je nejúspěšnějším Čechem v nejprestižnější hokejové soutěži světa.

Letošní sezonu si nejspíš užíváte, je to tak?
Zatím určitě. Povedl se mi začátek a jsem rád, že jsem si výkonnost udržel po celou první polovinu základní části Teď už jsme rozjeli druhou, která bude hodně náročná!

V čem vidíte příčinu tak výrazného posunu v kanadském bodování? Přece jen dlouho nebylo jisté, zda v Montrealu zůstanete. Loni byste se ani nebránil trejdu.
Těžko říct příčinu přísunu tolika bodů, ale hlavně se cítím o hodně lépe psychicky. Nejsem tolik frustrovaný jako v minulé sezoně, kdy jsem od sebe hodně čekal. I lidi ode mne s Kovaljovem čekali, že potáhneme tým, ale bohužel se nám to nepodařilo. Trápili jsme se od začátku a v průběhu sezony jsme se oba dostali hodně dolů psychicky. Nebyli jsme schopni se z toho vyhrabat.

Co Montreal jako tým? Čekal jste po tak velkých změnách (Koivu, Kovaljov - Gomez, Gionta, Cammalleri) lepší postavení, které je momentálně jen na hranici play-off?
No, musím se přiznat, že jsem sám nevěděl, co od toho čekat. Změn bylo opravdu hodně a bylo otázkou, jak se nám podaří dát všechno dohromady. Hodně nás ovlivnila zranění Gionty a Markova, kteří nám chyběli dva, respektive tři měsíce, takže to náš týmový vývoj během sezony dost zpomalilo. Teď nám pro změnu bude chybět dva měsíce Andrei Kosticyn, takže se nemůžeme dostat do stavu, kdy hrajeme kompletní. Nicméně si myslím, že na play-off máme, a pak už je otázkou, kam se můžeme dostat.

Smlouvu máte do konce sezony, už jsou nějaké náznaky ze strany vedení o prodloužení? Nebo je čas?
Hodně se o tom v poslední době psalo a mluvilo, ale nic konkrétního se neděje. Vedení řeklo, že mě chce udržet, ale v kontaktu zatím nejsme, takže uvidíme.

Co si myslí Tomáš Plekanec o blížící se olympiádě a současnosti Kladna, se dočtete v sobotním Kladenském deníku.