V týmu ruského ropného magnáta a zároveň kapitána Alexandra Medveděva hvězdy chyběly. Sergej Makarov sice hrál, jenže v obraně a s útočnou hvězdou sovětské sborné let osmdesátých měl společné pouze jméno.

Přesto ruský výběr, v průměru mladší než soupeř, nakonec vyhrál 4:3.

Závěr souboje, jímž byly odstartovány letošní oslavy století českého hokeje, byl ostrý. To domácí trefou Válka po Hajdůškově pasu snížili na rozdíl gólu a chtěli vyrovnat.

Na ledě se jiskřilo.

Gólman Michajlovskij, jediný mistr světa v týmu Gazpromu, ale odolával. Ještě pár vteřin před koncem po Richterově trestném střílení mířil puk k brankové čáře, ale sudí Rejthar mínil, že za linii nepronikl.

„Podle mě to gól byl,“ říkal po zápase Pavel Richter. „Ti mladí kluci to točili jako kdysi. Proto jsem zápasy s Rusy neměl rád,“ tvrdil dvojnásobný mistr světa a nyní také hokejový komentátor. „Práce v televizi, mě baví, ale raději jsem na ledě,“ říkal.

„Přežil jsem,“ hlásil po boji Richard Farda, v čtyřiašedesáti nestor českého týmu a jeho kapitán. „Prohráli jsme, ale to se tak nebere. Vždyť řada soupeřů ještě nedávno hrála někde ligu,“ smál se Farda.

Do Plzně se prý vrací rád, i když se tu jako trenér neloučil v dobrém. „Nějaké spory tu byly, ale to je pryč,“ mávl rukou.

Nejlepším hráčem českého výběru byl vyhlášen Jiří Kučera, do ledna kouč Lasselsbergeru a nyní slovenské Nitry. Český dres oblékli z Plzeňanů ještě Pavel Setikovský, Milan Razým a oba výborní brankáři, Jiří Mašat a Rudolf Pejchar.

Z Kladeňáků se do čtvrté formace postavili Milan Nový a Vladimír Kameš, kteří spolu v Kladně hrávali na konci osmdesátých let minulého století. Ve sparťanské lajně si zahrál Pavel Geffert, který v Kladně dokončoval v roce 2002 kariéru.

"Naše lajna gól nedala, ale o to nešlo. Soupeř byl o chloupek lepší. Já skórovat mohl, udělal jsem brankáře, ale když už jsem myslel, že to bude jasný gól, někdo to odpálil z čáry," usmíval se Vladimír Kameš - mistr světa z roku 1985.

Výběr ČR – Gazprom export 3:4 (2:1, 0:2, 1:1). Branky a nahrávky: 5. Volek (Ťoupal), 8. Richter (Kučera), 51. Válek (Hajdůšek) – 26. Berdičevskij (Romanov), 41. Boriskov (Štěpa, 47. Baklanov. Rozhodčí: Rejthar – Les, Brunclík, Rouspetr.

Sestava ČR: Mašát (Pejchar) – Chalupa, Benák, Svoboda, Hajdůšek, P. Setikovský, Maškarinec, Jar. Látal – Volek Geffert, Žemlička – Richter, Kučera, Válek – Martinec, Farda, Ťoupal – V. Kameš, Nový, M. Razým. (ks, rm)


--------------------------------------------------------------------------------