„Vyhráli jsme vysoko, ale dvě třetiny nehráli dobře. Můj cíl je pomoci Kladnu a dostat se co nejrychleji do formy, která týmu nějakým způsobem pomůže. Pro celý tým je to výzva, abychom se den ode dne zlepšovali,“ říkal vážným hlasem Jágr, podle něhož byl rychlejší než jeho tým i Petr Nedvěd, ačkoliv už kariéru dávno ukončil.

„A to není dobrá vizitka. Nebo se ho budeme muset zeptat, jak to dělá. Před jeho výkonem musím smeknout,“ uznal kvality kamaráda, s nímž se dal dohromady před Světovým pohárem v roce 1996. Tehdy to bylo fiasko, později ale prožili mnohem lepší časy při společných angažmá v Pittsburghu a Rangers. Naposledy si spolu zahráli na olympiádě v Soči. „Na to, že nehrál čtyři roky a přijel na zápas z lyžování, tak hrál výborně a všechno si odjezdil,“ ocenil ještě jednou Nedvěda.

Mnozí si mysleli, že Jágr zvládne povinné jedno dvě střídání, aby měl čárku v kolonce zápasů, jenže před plným hlediště to šlo těžko. Navíc se ikona českého hokeje cítila zdravotně dobře, poraněné koleno pak držela pro něj neobvyklá ortéza. Zvládl s ní více než dvacet minut na ledě, větší icetime neměl žádný jiný Kladeňák.

„Bál jsem se, že nevydrží koleno, nakonec to bylo ale docela dobré. I fyzicky, protože tady je jiné tempo než v NHL, takže se to dalo vydržet i bez měsíčního tréninku. Navíc kouč v Calgary je do tréninku blázen,“ připomněl Jágr dril Glena Gulutzana, který zažil při ještě nedávném angažmá u Flames.

„Tam je to jiný level, zvlášť, když se trénuje ve vysoké nadmořské výšce a vzduch je řídký. To mi pomohlo tady, protože s dechem jsem neměl problém,“ byl rád, ale přiznal, že horší to je se starty na puk a rychlostí celkově." 

I na tom ale zapracuje, byť brzy oslaví šestačtyřicátiny. Mimochodem od roku 1998 slavil v olympijském roce narozeniny vždy během her, celkem pětkrát. Šestý olympijský kruh do své sbírky už nepřidá, to by se musel ze studené Kanady vrátit o něco dříve. „Já už si své odehrál. Teď se snažím získat zpátky radost do své hry. Je docela těžké získat motivaci… Myslím, že mi pomohou vstřelené góly. Ty mi asi momentálně chybí.“

Pokud bude hrát jako v sobotu v Liberci, přijdou i góly.

Jágr je pořád zatraceně dobrý.

Rudolf Muzika, Jan Šejhl