Vlastně jedinou trochu reálnou nadějí bylo, že se povede přemluvit v pokračování kariéry Tomáše Kaberleho či Marka Židlického. Nepovedlo se, oba mají jiné priority, ukončili kariéry.

Když Pavlu Paterovi někteří vyčítají, že přesto tvořivého, nadstandardního obránce nesehnal, pak by se měli podívat, kteří hráči měnili dres, a proč. Budějovický Filip Novák pochopitelně kývl mateřskému klubu. Marek Trončinský nabral směr Pardubice, on totiž chce hrát extraligu. Nedivte se. A Jakub Krejčík, řekněme poslední volné zboží v lepším balení, si vybral velkoklub Kometu.

Tolik obránci, kteří by mohli být výraznými posilami.

Další byli neprodejní, a to i v první lize. Jihlava přece nebude konkurentovi pouštět střeleckého rekordmana Říhu (stejně je Liberce), Slavia zase duo Knot – Pohl.

A útok? I ten se posílit mohl, nicméně Patera oponuje, že má útočníků devět a případně ještě pár šikovných juniorů. Je fakt, že oproti minulým zápasům mu přibyl Pekr, uzdravuje se Redlich a mladý Kubík už také ukázal kvalitu. Brát znovu Martina Procházku, jehož navíc Sparta mnohem raději pustila do extraligy, aby už konečně ukázal svůj talent, to by pro Kladno moc velký užitek nemělo.

Znáte to: když moc hráčů sedí pod dekou, atmosféra v kabině často houstne.

A loni možná houstla, když posily zmrzly. Dvě se vrátily do Chomutova ještě před začátkem play off, Rus Ternavskij v obraně měl možná tvrďácký výraz, ale pohybem na ledě připomínal nudli v bandě. A zmíněný Martin Procházka toho také neukázal tolik, kolik umí nebo jednou umět bude.

Masivní posílení kádru jako při poslední postupové sezoně 2002/03 v téhle sezoně prostě možné nebylo. Pravidla se změnila. Tehdy Kladnu pomohly i okolnosti, proto přišly hvězdy Michálek, Čech, Vampola, Frolo, Jankových či Musil. Navíc byl nejhorší tým extraligy tehdy hodně slabý (Havířov). I tak to byla robota, mnozí si to dobře pamatují. A nejen s Havířovem, ale i s Prostějovem a Jihlavou.

Jenže masivní posilování nepomůže vždycky. Chomutovu trvalo deset let než pochopil, že místo angažmá mračna hokejistů a utrácení desítek milionů korun stačí angažovat jednoho Růžičku. I Mladá Boleslav měla obrovský rozpočet, ale teprve s vizí a „Výbornými" osobnostmi ze Sparty prorazila. To třeba Ústí při svých trvalých atacích extraligy vykrvácelo: kdo platil účty, tak po neúspěších naštvaný postupně přestal.

Dostat se zpět do extraligy bude strašlivě těžké i letos. Ocas elitní soutěže má sílu, Karlovy Vary ani Pardubice vůbec nehrají špatný hokej a dlouhodobě ví, co je zřejmě nemine.

Nakonec se ale stejně rozhodne na ledě. Kladno nejdřív musí do baráže vůbec projít, což při dnešní kvalitě první ligy je sám o sobě úkol nelehký. Zvlášť když jste v pozici favorita.

V baráži už by tuhle roli převzali jiní, ovšem ta je daleko.

Výzva se každopádně blíží a tým, když už zůstal bez posil, může ukázat, se se touží papírovým předpokladům vzepřít.

Ve sportu přece někdy vyhraje i Leicester.