Kdo je vlastně Martin Réway? Ač je Slovákem, narodil se v Praze a žil tady až do 12 let. Původně hrával na Slavii, pak se s rodiči odstěhovali do Dolného Kubína, ale po krátkém čase následoval návrat do české metropole. To už poprvé stála o Réwaye Sparta, dobře se už totiž vědělo o jeho talentu.

Nutně následoval přesun do sledované kanadské juniorské soutěže QMJHL, kde měl skvělé dva roky a zářil na juniorských šampionátech. Na MS dvacetiletých dokonce získal bronzovou medaili, v roce 2015 k tomu přispěl i skvělým výkonem proti Čechům, kteří měli v sestavě kromě jiných i Pastrňáka, Vránu, Kubalíka, Kašeho nebo Kämpfa. Všichni došli do NHL, Réway nikdy… Přesto je tehdy postavou malý útočník (173 cm), ale s moc a moc šikovnýma rukama převyšoval.

Vstup do mužské kategorie přitom zvládl. Sedl mu návrat do Sparty, kde ohromujícími statistikami vybojoval i titul nováčka roku české extraligy. Je to pouhé čtyři roky, jenže od té doby se jeho kariéra trochu bortila. Nejdřív vyvzdorovaný odchod do Švýcarska, tam ještě dobré výkony a šance od Montrealu, který ho draftoval a počítal s ním.

A to přesto, že v roce 2016 Réway prodělal virové onemocnění, následně zánět srdečního svalu a rok byl bez hokeje. Po návratu na led se už tehdy slovenský reprezentant a účastník dvou MS dospělých do skvělé formy nikdy nedostal.

Neuspěl v Lavalu, farmě Canadiens, následně ani ve Slovanu Bratislava (KHL). Před rokem ho oslovil Hradec Králové, špičkový český klub s ním ale smlouvu také nepodepsal. Réway se totiž v přípravě zranil a nemohl trénovat. Nakonec v uplynulé sezoně naskočil jen za rodný Dolný Kubín ve třetí lize a pak při krátkém angažmá ve švédské druhé lize. Opět neúspěšném.

Letos se zase hovořilo o jeho návratu do Sparty. Jak už to u Réwaye v poslední době bývá, z jeho smlouvy rychle sešlo.

A nabízí se Kladno. Malý klub, který s ohledem na rozpočet při získání vyšší hráčské hodnoty musí trochu riskovat. V případě Martina Réwaye to není risk tak velký, protože se letní příprava teprve rozjíždí. Hráči by malý klub s velkou hvězdou v čele mohl také sednout. I když Jaromír Jágr mu ulevovat nebude. „Záleží, jak svou šanci uchopí. Moc jich už mít nebude,“ řekl jasně.