Kladenský rodák a odchovanec místního hokeje se přes družstva žáků a dorostenců probojoval v roce 1962 až do áčka dospělých. Za to pak odehrál úctyhodných 13 sezon a v celkem 747 utkáních nastřílel 330 branek, z toho v nejvyšší soutěži 467 utkání a 154 branek. Působení v A-týmu Kladna zakončil v roce 1975 ziskem titulu mistra republiky. Následovala hráčská kariéra v nižších soutěžích – v Sokolově, Berouně a Masokombinátu Kladno. Dlouhá léta pravidelně nastupoval i za kladenské veterány. Reprezentoval někdejší Československo v týmu juniorů i béčku dospělých.

Ne každý ví, že Zdeněk Hrabě je i dorosteneckým mistrem Československa ve fotbale z roku 1958. Na podzim 1982 působil u kladenského áčka i jako trenér společně s Jindřichem Lidickým starším. Krátce po konci kariéry vrcholového hokejisty začal v roce 1976 zastávat významnou funkci ředitele kladenského zimního stadionu, ve které vydržel neuvěřitelných 26 let. Současně trénoval i kladenská mládežnická družstva. Ještěv důchodovém věku trénoval muže Spolany Neratovice. Za kladenské áčko nastupovalv 80. letech jeho syn Zdeněk.

V kladenském áčku jste debutoval na podzim roku 1962. Pamatujete si ještě na svůj první ligový zápas?
Žel si již nepamatuji proti komu jsme tenkrát hráli. Jen si vzpomínám že jsem nastoupil v útoku se Stachem a Volkem.

Zahrál jste si v kladenském mužstvu společně s pozdějšími mimořádně úspěšnými trenéry Volfem a Proškem (oba přivedli v 70. letech Kladno k titulům mistrů).
Zahrál jsem si s oběmaa dokonce v jednom útoku. Kromě toho si myslím, žes nimi jsem hrál v jedné útočné lajně nejdéle – asi čtyři roky. I když byli oba asi o deset let starší, výborně jsme si na ledě rozuměli. Volf byl vynikající střelec, Prošek zase skvělý nahrávač. Později mě oba trénovali.

Které hráče světového hokeje jste během hráčské kariéry považoval za nejlepší?
Objektivně mohu hodnotit jen ty, proti kterým jsem si sám zahrál. Protože jsem měl slabost pro gólmany, uvedl bych sovětského brankáře Tretjaka a našeho Nadrchala.

Jak vzpomínáte na funkci ředitele kladenského zimního stadionu, kterou jste vykonával čtvrt století?
Dnes vzpomínám už jen s nostalgií. Nechápu však současný stav kladenského zimáku. Projekt jeho přestavby dopadl katastrofálně. Proto Kladno bude muset hrát své domácí zápasy v Chomutově. To je pro nováčka nejvyšší soutěže velký handicap. Kdo z kladenských fanoušků bude na zápasy jezdit do zhruba sto kilometrů vzdáleného města?

Pocházíte z vyloženě sportovní rodiny. Vaše matka prý jako sportovní gymnastka startovala v roce 1936 na olympijských hrách v Berlíně…
Je to tak. Maminka byla na olympiádě členkou gymnastického družstva, které nakonec vybojovalo stříbrné medaile. Otec také zkoušel cvičení na nářadí, ale větších úspěchů dosáhl jako atlet ve skoku o tyči. Sestra Radka se zase věnovala krasobruslení. Svého času skončila šestá na mistrovství republiky. Po provdání do Německa přešla na lední revue.

Úspěšně jste překonal těžké onkologické onemocnění, třebaže jste jím onemocněl v pětasedmdesáti letech věku. Jak se nyní cítíte po zdravotní stránce?
Cítím se dobře a zdráv. Jen po tom onemocnění mám problémy s dechem. Silně se zadýchávám, a proto nemohu ani rekreačně sportovat.

LUBOŠ HORA