Neúspěšná jednání o nové kolektivní smlouvě měla obdobné důvody jako v letech 1994 až 1995, kdy výluka trvala 103 dní. Kluby chtěly zamezit dalším finančním ztrátám zavedením platových stropů, s čímž hráči nesouhlasili. Nová kolektivní smlouva, která byla podepsána v červenci 2005, stanovila platový strop na 39 milionů dolarů na tým s tím, že celkové výdaje ligy na hráčské platy nesměly přesáhnout 54 procent všech příjmů NHL.

Během výluky se v české extralize představilo více než 60 hráčů z NHL, řada z nich ale v průběhu sezony zamířila do zahraničí. Vedle českých hvězd Jágra (Kladno), Eliáše, Havláta, Vokouna (všichni Znojmo), Hejduka (Pardubice), Straky (Plzeň), Nedvěda, Výborného (oba Sparta) nebo Kubiny (Vítkovice) se na extraligovém ledě objevilo i několik Slováků v čele s Žigmundem Pálffym a Jozefem Stümpelem (oba Slavia).

Za Kladno nastoupili Tomáš Kaberle, jenž vydržel až do konce ročníku a byl jednoznačně nejlepším hráčem soutěže za celý ročník. Byl v úžasné formě. Část sezony odehrál v modrobílém dresu také Jaromír Jágr. Zářil hodně, ale brzy odešel do ruského Omsku. V klubu nastupoval také Jan Hrdina. Zprvu nevýrazný, v play-off skvělý. 

Upoutaly Jágrův hattrick hned při premiéře doma se Znojmem, či neskutečný obrat Kladna v duelu s Libercem. Domácí při rozlučce s Jágrem nejen vyrovnali ztracený duel, ale Tomáš Kaberle ho střelou přes celé kluziště v poslední vteřině rozhodl - brankář Hnilička jeho ránu podcenil. 

V play-off Kladno i bez kapitána Patery vyhrálo neuvěřitelný pátý duel série (jedním z hrdinů byl právě Hrdina) v Pardubicích a podlehlo až v rozhodujícím, sedmém utkání. Dodnes si fanoušci myslí, že to byla poslední naděje na titul, Pardubice už později nikdo tak nepřibrzdil. 

Co se týče NHL, další neúspěšná jednání o nové kolektivní smlouvě, která krachovala především na záležitostech týkajících se hráčských smluv a na rozdělení výnosů z ligy, trvala v letech 2012 až 2013 113 dnů a vyžádala si zrušení 625 zápasů.