S trochu nadsázky lze říci, že Rytíři zaskočili za novými tvářemi do salaše. Ulovili totiž obránce z Košic Marka Baránka a útočníka Litoměřic Matěje Berana. Chybí už jen slovenská legenda Jerguš Bača …
Baránek je už prověřeným extraligovým borcem, do nejvyšší soutěže naskočil včetně play off 180krát. S Litvínovem dokonce v roce 2015 vybojoval mistrovský titul, to však téměř nehrál. Naopak za něj naskakoval do baráže, v níž Severočeši uhájili extraligovou příslušnost s Kladnem v roce 2018. Tehdy v osmém kole dal právě v Kladně vítěznou branku, která v podstatě Litvínov zachránila. S kým se naopak nezachránil, to byly Karlovy Vary v roce 2017, kdy tam hostoval.
Po sezoně 2019/20 Baránek v Litvínově skončil a pokoušel se o kontrakt v Českých Budějovicích. Neuspěl, ale sehnal dobré angažmá v Košicích, kde se mu vedle ex-kladenského Davida Růžičky dařilo a byl nejproduktivnějším obráncem mužstva (5+19 v 42 zápasech). "Umí hrát ofenzivně i defenzivně. Tuto univerzálnost budeme v naší obraně potřebovat," říká manažer Rytířů a zároveň jejich kouč David Čermák.
O příchodu Matěje Berana už jsme s předstihem informovali. Původem Plzeňák se zatím s extraligou trochu míjel. Už proto, že hrál v týmech s vysokými rozpočty, kde to mladí borci mají těžší. Doma s Plzni si nesedl s koučem Čihákem, zlepšil se v Pardubicích, pak dokonce zkusil štěstí ve Spartě. Nakonec zvolil před dvěma lety prvoligové Litoměřice a tam se stal postupně hvězdou silného žáru. Hlavně v uplynulém ročníku, kdy dokonce s 52 body vyhrál produktivitu Chance ligy a s Patrikem Miškářem zářili v každém zápase včetně těch proti Kladnu. Berana zresuscitoval kouč David Bruk, sám hráč mu za to děkuje. Z Pardubic se dobře zná s Ondřejem Machalou. "Matěj chtěl hrát extraligu a k nám přichází s vizitkou produktivního hráče, který díky svým parametrům pomůže v předbrankovém prostoru, kam jsme někoho takového potřebovali," uvedl David Čermák na adresu 190 cm vysokého borce.

David Stach je po dvou kolech zatím bez bodu, ale prý se do sezony rozjíždí vždycky pomaleji.
Vrátí se Stach do Kladna? A do bývalé formy?

Rytíři se dohodli také se třemi oporami z uplynulého ročníku. Nejdramatičtější byla situace u Marka Račuka, jenž byl údajně hodně blízko dohody s Porubou, ale po postupu se do hry o jeho služby vrátili Rytíři a uspěli. Račuk, jehož předností je přehled a silné držení puku, je podobně jako Beran v dobrém věku (28) a podpisem ukázal, že nechce být jen bodovou hvězdou Chance ligy, ale že má i na nejvyšší soutěž.

Podobně jako Adam Kubík. Velký talent kladenského hokeje postoupil mezi elitu s Rytíři už jednou, tehdy ale neměl na postupu tak důležitý podíl jako letos. A podepsal Hradci Králové. Tam se i kvůli změně trenéra neprosadil a přišel návrat do Kladna. Kubík má rozhodně dál extraligový potenciál, stejně jako Račuk či beran to ale musí ukázat ne ledě.

A stejně je na tom nejmladší hráč, jehož Rytíři podepsali, útočník Matyáš Filip. V Chance lize už se ukázal dost, jak loni v Ústí, tak naposledy už o level výš v Kladně. Původem Jihočech z Jindřichova Hradce už je v Kladně osm let, takže zdomácněl. Prosadil se mezi opravdu silnými jmény loňské soupisky, teď bude čekat další posun.

Kladno tedy aktuálně nemá ani jednoho brankáře, má dva obránce Jiřího Ticháčka a Marka Baránka a útočníky Jaromíra Jágra, Tomáše Plekance, Antonína Melku, Tomáše Pituleho, Ondřeje Machalu, Nicolase Hlavu, Vítězslava Bílka, Matěje Berana, Marka Račuka, Adama Kubíka, Matyáše Filipa a Matyáše Šapovaliva.

Oslava na MS 2001 v Petrohradu - vlevo Kladeňák Josef Linder, vedle Pavel Patera, František Kaberle a Martin Procházka. Zcela vpravo Petr Buzek.
Hokejové zajímavosti z 12. května: Úspěšná světová semifinále