Rodák z Kladna a odchovanec zdejšího hokeje na sebe poprvé výrazně upozornil vdobě vojenské služby, kterou absolvoval v RH Bratislava a především v RH Brno, kde strávil plných pět sezon. V nich získala tehdy populární Kometa čtyři tituly mistra republiky a její hlavní údernou silou byla útočná trojice Prošek – Vaněk – Návrat, která byla záhy nominována i do československé reprezentace.

Bohumil Prošek se tak zúčastnil čtyřikrát mistrovství světa, na nichž získal jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile. Jako reprezentant nastoupil ve 43 zápasech a vstřelil 13 branek.

Ve druhé polovině 50. let minulého století se vrátil z Brna do Kladna a v památné sezoně 1958 – 59 vybojoval s mateřským klubem mistrovský titul. Za kladenské áčko odehrál celkem 404 utkání, ve kterých nastřílel 214 branek.

Po skončení aktivní hráčské kariéry se stal neméně úspěšným trenérem. Začínal u kladenské mládeže, ale v roce 1978 získal mistrovský titul s kladenským áčkem dospělých a o rok později historické vítězství v PMEZ ve finálovém dvojutkání se Spartakem Moskva.

Po dalších trenérských štacích se dostal až do Japonska, kde vedl tým Furukawa Denko. Do země vycházejícího slunce otevřel poté cestu spoustě dalších Kladeňáků (Novák, Kaberle, Vejvoda, Procházka, Hřídel a další).

Ne každý ví, že byl i výborným fotbalistou a nejvyšší soutěž si krátce vyzkoušel i ve fotbale.

Bohumila Proška jsme krátce před jeho osmdesátinami navštívili v jeho krásně udržovaném domě v Horním Bezděkově a požádali o krátký rozhovor.

Jako hráč jste získal celkem pět titulů mistra republiky, kterého si ceníte nejvíce?

Protože jsem rodilý Kladenák, tak samozřejmě toho kladenského. Navíc na Kladně jsme neměli tak kvalitní mužstvo jako v Brně a titul jsme získali především bojovností a zapáleným srdíčkem.

V roce 1979 jste jako trenér s Kladnem získal historické vítězství v Poháru mistrů evropských zemí po úspěšném finálovém dvojutkání se Spartakem Moskva. Považujete to za vrchol své trenérské kariéry?

Vedle úspěšného zahraničního zájezdu do Kanady a USA v roce 1978, kde jsme porazili třeba Toronto Maple Leafs nebo Chicago Black Hawks, určitě. Kladno je až doposud jediným českým týmem, kterému se něco podobného při účasti sovětských mužstev podařilo.

Několik let jste trénoval v Japonsku. To je pro Čechy dost exotická země. Jak to vlastně v Japonsku, nyní sužovaného přírodní katastrofou, vypadá a hlavně jací jsou Japonci jako lidé?

Určitě mnohem disciplinovanější, ukázněnější a poslušnější než u nás. S japonskými hráči jsem neměl nikdy sebemenší problémy.

Původně jste chtěl být fotbalistou a nikoliv hokejistou. Jaké jsou vaše fotbalové vzpomínky?

,,Ještě před vojnou mě zkoušeli v kladenském prvoligovém áčku a tři ligové zápasy jsem odehrál i za Brno. Tam jsem dokonce v lize vstřelil branku, shodou okolností právě Kladnu.“

Vím, že ve vašem věku chodíte hrát pravidelně tenis. Jak to zvládáte fyzicky, cítíte se po zápase unaven?

S bývalými spoluhráči Vaškem Fröhlichem a Tondou Bechyněm hrajeme čtyřhru. Doplnuje nás stále aktivní stolní tenista Ladislav Moravec. Když vlezu na kurt, jsem úplně v pohodě a vždy se snažím vyhrát. Ani po zápase výraznější únavu necítím.

Děkuji mnohokrát za rozhovor a k vašemu jubileu upřímně přeji vše nejlepší, pevné zdraví.

Bohumil Prošek

Narozen:
26. 3 1931 v Kladně

Bydliště: Horní Bezděkov

Stav: vdovec – 2 děti, 2 vnoučata, důchodce

Úspěchy: jako hráč 1 stříbro a dva bronzy z MS, 5× mistr republiky (jednou s Kladnem (1959). Jako trenér mistr ČSSR (1978) a Vítěz Poháru mistrů evropských zemí 1979.

Koníčky: tenis, kolo, procházky do lesa.

Luboš HORA