„Sliby se mají plnit a já slíbil, že se vrátíme ke státnímu znaku. Veškeré úspěchy českého ledního hokeje byly v podobném dresu. Hokej je národní sport a patří všem divákům. Diváci si přejí, aby znak na prsou byl. Není to fráze, jsou to fakta,“ okomentoval změnu podoby dresů Alois Hadamczik, prezident Českého svazu ledního hokeje.

„Udělali jsme na konci minulé sezony kompletní marketingový průzkum fanouška. Zcela jasně z něj vyšlo, co si český fanoušek přeje – to je mít na dresu státní znak. Udělali jsme i anketu na sociálních sítích a výsledek byl zcela jasný. Podobně jsme udělali anketu i s hráči ze Zlaté hokejky a i u nich vyšlo to samé,“ vysvětlil obchodní manažer Českého hokeje Ondřej Šnaidauf, proč se vrací na dresy státní znak.

Na nových úborech reprezentantů dominuje primární barva, kterou doplňují na rukávech dva pruhy. Hodně výrazná jsou loga partnerů na prsou. Ochranná známka v podobě lví hlavy, která dominovala dresům doposud, se nachází jen v podobě malé nášivky na zádech.

„Dres má svoji kvalitu, je krásný. Na mistrovství světa bude označení loga svazu mnohem větší. Znak bude na dvou místech a bude daleko viditelnější. Kdo chce originál, musí mít na dresu hlavu lva,“ vysvětlil Hadamczik a prozradil, že se připravuje i modrá sada dresů.

„Máme krásnou modrou sadu, je to retro dres, ale nemůžeme ho zveřejnit dřív, než budou dokončena jednání se sponzory. Chceme to směřovat až do Brna na Euro Hockey Tour. I do Prahy na mistrovství máme objednanou třetí sadu modrých dresů,“ prozradil prezident Českého hokeje.

Na střídačku se postaví i Plekanec

Český národní tým poprvé oblékne nové dresy už příští týden na turnaji Karjala ve Finsku a Švédsku. Už tam by se měl představit i rozšířený realizační tým, který doplnil Tomáš Plekanec. Bývalý centr přitom ukončil profesionální hráčskou kariéru teprve v sobotu.

„Už v létě jsme ho oslovili s tím, že bychom chtěli, aby nám pomohl směrem k mistrovství. Věděli jsme, že je hráč, takže je to trochu složitější situace. Proto jsme to měli připravené formou konzultanta, který by na turnaj necestoval,“ popsal Rulík, jak k dohodě s legendou Montrealu došlo.

„Když se stalo to, s čím jsem nepočítal, tak jsme ho oslovili s tím, jestli by nechtěl do spolupráce s námi v roli asistenta. Jsem opravdu rád, že souhlasil. Všichni trenéři, co tam jsme, se těšíme na spolupráci s ním. Co se týče jeho zkušeností, ať už na bulích, v poweplay nebo v oslabení, má jich za kariéru spoustu. Jsme hrozně rádi, že ke spolupráci dojde,“ dodal reprezentační trenér, který zároveň představil svoji první nominaci.

Nominace české hokejové reprezentace na Karjala Cup:

V ní vsadil na dvojici nepříliš zkušených gólmanů – Dominika Pavláta z Plzně a Jakuba Málka z finského Ilves. „Málek je velmi perspektivní brankář, vstup do soutěže mu vyšel výborně. Chytá finskou ligu, nemáme jediný důvod, proč bychom mu nechtěli dát mezinárodní zkušenost. Pavlát už byl v minulosti součástí národního týmu, akorát s námi necestoval,“ uvedl k jejich nominaci Rulík.

V obraně chce sázet na dvojice složené ze zkušených a mladých obránců. Jedním ze druhé skupiny bude i kladenský Jiří Ticháček, který zažívá skvělou sezonu a v bodování kraluje všem bekům extraligy.

„Chtěli jsme dát prostor i hráčům, kteří ještě nemají takové zkušenosti, ale jeví se velice dobře. Zmíním třeba Jirku Ticháčka z Kladna, který byl loni ve dvacítce. Nikdo nečekal, že udělá takový progres, nominace je úplně zasloužená,“ řekl na konto dvacetiletého beka Rulík.

Ten protentokrát vynechal v útoku nejproduktivnějšího hráče naší nejvyšší soutěže Lukáše Radila z Pardubic. Šanci naopak dostane třeba českobudějovický Adam Kubík, pro kterého půjde o první reprezentační zkušenost.

„Jsou tam hráči přes třicet jako Radil, kteří hrají dobře, jsou vidět a jsou produktivní. Pro mě je ale prioritní, aby tuhle formu měli v únoru. Nemusíme je zkoušet. Radila znám, on zná mě a ví systém, kterým se prezentuju. Není třeba něco poznávat,“ vysvětlil kouč reprezentace s tím, že do podoby konečné nominace promluvila i zranění hráčů.

Národní tým původně počítal s brankářem Markem Langhamerem nebo se zkušenými forvardy Janem Kovářem a Romanem Červenkou. Všechny tři ale zastavily zdravotní trable.

„Nominace je určená zdravotním stavem a výkonností. Obrovskou roli hraje i to, jak jsou hráči vytěžovaní v klubech. Všechny aspekty jsme zvažovali a byly důležité pro nominaci,“ řekl závěrem Rulík.

Jeho svěřenci vyjedou na led v nových dresech poprvé příští čtvrtek, když ve Švédsku vyzvou domácí výběr. Následně se tým přesune do Finska, kde odehraje zbytek turnaje Karjala. Poprvé v nové sezoně se mužstvo představí na domácím ledě 14. prosince, kdy v O2 areně přivítá Finsko.

Nominace hokejové reprezentace pro turnaj Karjala

Brankáři: D. Pavlát, J. Málek.

Obránci: T. Dvořák, J. Košťálek, J. Galvas, P. Zámorský, F. Pyrochta, J. Ticháček, L. Zábranský, D. Mašín, M. Jandus, R. Knot.

Útočníci: M. Stránský, M. Špaček, L. Sedlák, L. Jašek, M. Frk, M. Kovarčík, O. Kovarčík, D. Voženílek, J. Ordoš, P. Kodýtek, P. Kousal, A. Kubík, D. Tomášek, J. Flek, R. Lenc.