Souboj týmů, jejichž jednoznačným cílem je účast v baráži, se modrému Kladnu s Poldinkou na dresu povedl mnohonásobně lépe než domácímu Motoru. A přestože hráli hosté hodně nedisciplinovaně a byli prakticky pořád vylučováni, určovali tempo hry po většinu času právě oni. Náskok 4:1 měli už po dvou třetinách, ve třetím dějství si pak našli čas i na hokejová kouzla.

První slovo ale patřilo legendám. Před neuvěřitelnými šesti tisícovkami diváků hodil úvodní buly šéf domácího klubu Roman Turek mezi budějickou legendu Jaroslava Pouzara (3x vyhrál Stanley Cup s Gretzkyho Edmontonem) a kladenského nejlepšího střelce všech dob Milana Nového.

„Jsme malé město, ale pořád ještě budeme umět vychovat skvělé hráče," usmál se před duelem Nový a hráči jakoby ho slyšeli.
Od prvních minut byli přes pět vyloučených (!) lepší, a přestože oba jejich první góly Švaňhala a Stacha padly po nešťastných tečích budějovických obránců, byl stav 1:2 po úvodní části spravedlivým vyjádřením sil na ledě. A to ještě Heřman snižoval také šťastně těsně před koncem v přesilovce pět na tři.

Vše ale definitivně rozhodla až třetina druhá. V té zahráli Jihočeši už mnohem lépe, jenže Kladno podržel párkrát výtečný gólman Lukáš, perfektně bránilo v oslabení a opět dalo dva góly – tentokrát už pěkné.

Nejdřív předvedl Dalecký, že se umí orientovat v brankovišti a zužitkoval perfektní operaci beků Kaberleho s Kloučkem. V závěru pak Pitule našel mezi kruhy Rudovského a ten vymetl šibenici brankáře Gáby, jehož kouzlo hosté ve středu tvrdě odčarovali. Vychytal jen dlouhou kladenskou výhodu pět na tři.

V poslední části už to chvílemi připomínalo báčko. Zaujaly hlavně kousky úžasného Tomáše Redlicha. Zase hlavně blokoval neúnavně střely v oslabení, zase se bil o každý puk. Ale gól v téhle sezoně dát nemůže. Když už Gábu překonal, byla z toho spojnice.

O třech bodech bylo ale rozhodnuto, Rytíři se posouvají na šesté místo a druhé Budějovice si zase přiblížili a reálný dostřel pěti bodů. „S těmi fauly bychom si neměli zahrávat, protože jsme věděli, že mají dobrou přesilovku (nejlepší v lize). Ale byli jsme připraveni, byli jsme šikovnější na puku a důslednější ve střelbě," hodnotil zápas pro Českou televizi Tomáš Kaberle.

Bývalý hráč Kladna a dnes asistent kouče Českých Budějovic Radek Bělohlav litoval nevyužitých přesilovek a všiml si i velkého rozdílu kladenské soupisky z prvního vzájemného duelu sezony, který jihočeši vyhráli 2:0. Takové hráče nejde „vybagovat". Někteří kluci nikdy takové protivníky neviděli a podobné utkání ani nezažili. Kdybychom se ale během početních výhod dokázali vrátit do zápasu, mohli jsme s výsledkem ještě něco udělat," litoval Bělohlav.

Hostující Jiří Kopecký naznačil, že po porážce s Havířovem si tým ve středu ráno sedl pohromdě a slyšel od trenérů, že  něco takového se už nemůže opakovat. "Vyloučení jsme se bohužel ani tentokrát nevyvarovali, ale náš výkon byl od první minuty kvalitní, měli jsme velice dobrý pohyb a dali dva góly. Nechci říct šťastné, ale střely byly tečované. Když vedete 2:0, mužstvo dostane křídla. Kromě oslabení jsme dneska domácí k ničemu nepustili a celý zápas kontrolovali hru," viděl Kopecký.

České Budějovice – Kladno 1:4 (1:2, 0:2, 0:0). Branky: 20. Heřman (Straka, Nouza) – 5. Švaňhal (Redlich, Strnad), 10. Stach (Tenkrát), 25. Dalecký (Klouček, Kaberle), 38. Rudovský (Pitule, Růžička). Rozhodčí: Úlehla, Wagner – Čížek, Křivohlavý. Vyloučení: 4:10. Využití: 1:1. Diváci: 6017.

ČEZ Motor České Budějovice: Gába – Punčochář, Vráblík, Mucha, Suchánek, Chmelíř, Žovinec, Kříž – Kuchejda, Pajič, M. Švihálek – Nouza, Straka, Heřman – Vaniš, Rob, Boháč – Švec, Přibyl, Prokeš – Trummer

Rytíři Kladno: Lukáš – Klouček, Kaberle, Růžička, Lukáč, Gutwald, Jaroměřský – Hlaváč, Pitule, Rudovský – Tenkrát, Stach, Horna – Dalecký, Dragoun, Eberle – Redlich, Švaňhal, Strnad.