Do kutnohorské klece se trefili postupně všichni členové čtvrté formace – zaskakující Scherzl, Klaus a nakonec Hegenbart. „Hrává tam Bezouška, jenže ten byl otřesený. Jinak jsme zvyklí po vstřeleném gólu střídat, hráči totiž občas ztrací koncentraci, ale tentokrát se zápas vyvíjel jasně, tak jsem to neudělal. A oni dali tři branky,“ smál se trenér Eduard Novák, jenž se tak konečně při koncovce svých svěřenců uvolnil. „Hráli jsme dobře i proti Písku a Benátkám, ale v zakončení jsem postrádal důraz. Dvě třetiny to tak vypadalo i proti urputně bránící Kutné Hoře a pak to konečně přišlo, popsal.


Stejný čas vstřelení tří gólů za 21 vteřin udává jako oficiální i tabulka rekordů kanadsko–americké NHL. Neuvěřitelně však zní, že za tu dobu se trefil třikrát jediný hráč! Bilu Mosienkovi se to povedlo 23. března 1952. A těžko se někomu může povést tenhle rekord překonat.


„Já sám si na nic podobného nepamatuji. Ještě tak dva góly, to se stává dost často. Každopádně tyhle situace zápasy rozhodují,“ dodal Eduard Novák, jehož celek nyní čeká nedělní mač v Nymburku.


Novákův někdejší spoluhráč ze slavné éry Kladna, nejlepší střelec československé historie Milan Nový, také podobný kousek nepamatuje. „Nepovedlo se ani naší lajně, byť v ní byli podle mě hodně dobří hráči. Ať už je to dnešní kouč Řisut Eda Novák nebo Luboš Bauer. Skórovali jsme často, ale jedenadvacet vteřin? To ne a komu se to povedlo, klobouk dolů,“ tvrdí legendární kanonýr, který ani nechtěl věřit Mosienkovu rekordu v NHL. „Na nejvyšší úrovni je to ještě o moc těžší. Já dal maximálně dva po sobě, ale statistiky jsem si nevedl. Víte jak to je. Začne nová sezona a stejně začnete od nuly,“ dodal.


Za Novým a Novákem chytával dlouho dnešní kouč brankářů HC Geus okna Miroslav Krása a ten si něco podobného přece jen vzpomněl. „Když jsem chytával na vojně za Duklu Jihlava (roky 1971–73), tehdejší výborný obránce Honza Suchý dal tři branky za jedinou minutu. Nevím ten čas úplně přesně, je to strašně moc let, ale třikrát se trefil,“ zapátral v paměti strážce kladenské svatyně v letech největší úspěchů HC Poldi.