Existuje víc faktorů dosavadního kladenského úspěchu. Klub už nesází na hvězdy za zenitem, to dělal v minulých letech. Místo toho nový trenér Miloslav Hořava naordinoval tvrdou práci. O té se v českém hokeji mluví často, jenže slova každý nedovede převést do reality, která bolí. Nicméně Rytíři tvrdě pracovali a v nahuštěném programu baráže dokáží i v závěru přepnout na vyšší rychlost, jako v neděli v Litvínově.

Další faktor, Jaromír Jágr. Majitel se vrátil, fanoušci se těšili, novináři začali pasovat Rytíře na postup. Jenže po zákroku havířovského Sikory se vše změnilo. Jágr se zranil, ale mužstvu to paradoxně prospělo. Navíc ho hra Rytířů evidentně začala bavit. Při svých vteřinových startech v úvodech zápasů odjížděl hned do kabiny, s postupujícím časem ale zůstával na střídačce a burcoval hráče.

„Po dvou zápasech baráže nad námi všichni lámali hůl a klacky. Ale to bylo navenek. Uvnitř se dělo něco jiného, kluci si věřili, nepochybovali o sobě,“ zmínil Jágr pro deník Sport.

Další faktor? Defenziva. Kladno tak dobrou nemělo roky! Přitom nechytá jedna z hlavních letních posil Miroslav Kopřiva. Zranil se nejlepší bek základní části Petr Hořava. Nehraje Petr Štindl, muž s s nejúspěšnější bilancí plus/minus v základní části WSM ligy.

Jenže neskutečnou formu chytil druhdy trochu podceňovaný Lukáš Cikánek v bráně, v baráži má úchvatné procento úspěšnosti 93,85. Tahounem obrany je tvrďák David Štich, ještě více icetimu dostává odchovanec Martin Kehar, pravidelně hraje devatenáctiletý Matyáš Zelingr.

Faktor T + K. Kladno dalo v baráži pouhých 12 gólů v sedmi zápasech. Sedm z nich pak duo David Tůma – Adam Kubík. Oba se trefili ve třech posledních zápasech a všechny Rytíři těsně vyhráli. Zatímco Tůmu si Kladno předloni vybralo poté, co ho svými góly vystřelil ve čtvrtfinále play off na dovolenou, Kubík je nadějí českého hokeje.

Letos byl s 26 body nejproduktivnějším juniorem WSM ligy. Pro srovnání: Roman Červenka jako mladíček nasbíral kdysi v Hradci Králové 23 bodů, Adam Chlapík a Dominik Simon v Litoměřicích 18 resp. 19 bodů, Lukáš Radil v Chrudimi 21 bodů. Všichni si v kariéře vysloužili kontrakt v NHL…

Faktor X. V baráži musíte vyhrávat hlavně doma, za triumfy vás pak často táhnou diváci. A v Kladně zaplála hokejová horečka. Lidé ženou pracovitý tým za úspěchem a jezdí i ven. Třeba výjezd do Litvínova absolvovalo více než pět stovek Kladeňáků. „Na konci byli slyšet jenom oni,“ těšilo Lukáše Cikánka.

Už nadcházející víkend hodně napoví. Kladno v pátek hostí do krize zabředlý Litvínov (18) a v neděli naopak rozjeté Karlovy Vary (16). Chemici budou ale hrát už opravdu o život, porážka v Kladně by je dostala do téměř neřešitelné pozice.

Karlovy Vary mají aktuálně asi nejlepší fazonu z celé čtyřky.

Může Kladno uspět? Tým, z něhož čiší pokora, ale i důvěra ve vlastní sílu, na to rozhodně naladěn je.

Kdo, s kým a kde? 

Pátek 13. dubna: Kladno – Litvínov, Karlovy Vary – Jihlava.

Neděle 15. dubna: Kladno – Karlovy Vary, Jihlava – Litvínov.

Úterý 17. dubna: Karlovy Vary – Kladno, Litvínov – Jihlava.

Pátek 20. dubna: Kladno – Jihlava, Karlovy Vary – Litvínov.

Neděle 22. dubna: Litvínov – Kladno, Jihlava – Karlovy Vary.