Na jaře 1968 se vrátil do Kladna, kde pak hrál až do konce října 1974. Jeho dalšími hráčskými štacemi byly pražská Slavia, Beroun, VTJ Mělník, Slaný a německý EHC Frankfurt. V řadě oddílů vykonával funkci hrajícího trenéra. Za kladenské áčko odehrál celkem 370 zápasů, ve kterých jako útočník nastřílel 143 branek (bilance v nejvyšší soutěži - 288 utkání, 69 branek). V 90. letech proslul především jako spoluzakladatel populárního Jágr teamu, jehož je dodnes manažerem.

Jméno Rysů-Čužáků proslavil nejdříve Váš o 12 let starší bratr Mirek, který hrál za Kladno na vrcholové úrovni nejen hokej, ale i fotbal. Zahráli jste si spolu někdy v kladenském hokejovém áčku?
Ano, ale jen jediné utkání v Litvínově. Já hrál v útoku s Nedvědem a Proškem, brácha na beku. Řadu utkání jsme si ale spolu zahráli ve druhé lize za béčko, kde jsme nastupovali v jednom útoku.

Nejvyšší hokejovou soutěž jste začal stabilně hrát až na vojně v Košicích. Tam jste ale chytil tak skvělou formu, že vás dokonce povolali do reprezentace. V té jste ale neodehrál ani jeden zápas. Proč?
V roce 1967 jsem odjel s nároďákem do Moskvy na turnaj Izvestijí, kde jsem měl normálně hrát. Dostal jsem ale angínu a nakonec celý turnaj promarodil.

V současné době jste samozřejmě známý především jako velký kamarád Jaromíra Jágra. Kdy a za jakých okolností jste se vůbec spřátelili?
Začátkem 90. let jsem jel za Jardou do Hnidous s prosbou aby mi podepsal nějaké fotky pro kamarády. Hned jsme si padli do oka. Pak jsme ho s Mariánem Jelínkem pozvali do naší hokejové školy v Mariánských Lázních. Tím začalo naše přátelství, které pak vyvrcholilo mým pobytem v Americe.

A kdy jste se viděli naposled?
Bylo to letos někdy v červnu u Jardy na Bressoně, krátce před tím než odjel s Omskem na soustředění do Německa.


Vy jste populární nejen jako hokejista, ale též svým vztahem k umění a celou řadou blízkých styků s předními osobnostmi kulturního i společenského života. Můžete k tomu říci něco bližšího?
,Když jsem hrál hokej za Kladno, úzce jsem se skamarádil s komikem Slávkem Šimkem. S Josefem Fouskem jsme byli pozváni na jeho představení do Semaforu a Slávek pak začal jezdit do Kladna. Jednu dobu tady byl téměř denně. Po trénincích jsme s ním a dalšími hráli srandamače na kladenském zimáku, v kladenském Liďáku pořádali tzv. Decentní večery, kterých se zúčastňovaly takové osobnosti jako Menšík, Bohdalová, Sovák, Kopecký a řada dalších. V současné době organizuji Decentní večery Čužáka Rysa a jeho hostů v restauraci Zlaté selátko v Rozdělově. S Františkem Jílkem se podílíme na scénkách, kterými tyto večery oživujeme. Jinak též skládám písničky, zpívám a píšu poezii.

K nedávným pětašedesátinám přejeme vše nejlepší, pevné zdraví i to, aby jste si stále udržoval skvělou náladu a pohodu, která k vám neodmyslitelně patří.

Luboš HORA