Nejen hráčům, ale i asistentům z řad kovaných Kladeňáků Janu Nelibovi a Josefu Zajícovi, bude šéfovat nejmladší extraligový kouč, Jiří Čelanský.

Jeho první slova před nastoupenou jednotkou byla: „Nejsem přítelem velkých proslovů, chci, aby za nás mluvily výsledky."
V kontaktu s vedením kladenského klubu byl už bývalý kouč Chomutova a Kadaně od pátku, společně se kolegy zatím má smlouvu do konce sezony.

Nabídku Rytířů prý konzultoval s několika lidmi, včetně trenéra Slavie Vladimíra Růžičky, jenž ho přivedl do velkého hoje a jako asistent se od něj učil.

„Vím, že Kladno přede mnou někteří trenéři odřekli. Já nabídku vzal a jsem tady. Kdybych se bál, že to špatně dopadne a měl to v hlavě jako první, tak bych tady nebyl," prohlásil pětatřicetiletý kormidelník.

Je nepsaným pravidlem, že Kladno vedli v drtivé většině místní trenéři. Poslední výjimkou byl před deset lety Jaromír Šindel. „To je spíš zamyšlení pro vás, pro novináře. Kdybych do toho nechtěl jít, tak do toho nejdu. Udělám všechno pro to, abych tady zůstal i po sezoně," uvedl Čelanský s tím, že neví, zda má kladenské angažmá brát jako životní šanci.

„To nevím, třeba něco takového už nemusí za celou moji kariéru přijít," uvedl odchovanec havlíčkobrodského hokeje.

Na Kladně bude mít pod sebou hráče, kteří jsou starší než on. To se týká i majitele klubu Jaromíra Jágra. „Při mém věku se s tím potkávám celou kariéru. Problém jsem s tím nikdy neměl," tvrdil absolvent fakulty tělesné výchovy a sportu.

Do mužstva přichází v nezáviděníhodné situaci. Tým je na předposlední příčce a v současné fázi přípravy se musí obejít bez šesti hráčů včetně kapitána Pavla Patery, který má pochroumané vazy v kotníku, jenž bude na dva týdny zdobit sádra.

„Nejsme kompletní, což neberu jako alibi. Je to ale velký zásah do přípravy. Dopředu to však bylo dané a já musel počítat, že někteří hráči přijdou do rozdělané práce," řekl Čelanský a nevyloučil, že by mohlo v kádru dojít k změnám.

„V první řadě musím hráče poznat. Když usoudím, že je někde potřeba mužstvo posílit a bude to v našich ekonomických možnostech, tak do toho půjdeme," prohlásil.

S postavením mužstva na chvostu tabulky má dost zkušeností, loni zachraňoval Chomutov. Jak to v takové situaci vypadá v kabině dobře ví.

„Nevím, zda mi takové poznání pomůže. Jsem tady dvě hodiny, je tu jiný tým, jiní lidé. Opravdu nevím, zda mi to pomůže," poznamenal Čelanský.

Podle výkonného ředitele klubu Václava Bartoše bylo ve hře bylo více jmen, ale Jaromír Jágr se rozhodnul pro Jiřího Čelanského i proto, že je to trenér pracující koncepčně a systém hry týmů, které vedl, byl velmi kvalitní. "V hokejovém myšlení mají k sobě blízko. Asistenti Jan Neliba a Josef Zajíc mají sice trochu jiný systém práce, ale to vůbec nevadí. Spojuje je pracovitost, bojovnost, čestnost, férovost a především týmový duch. Všichni znají a budou plnit svou roli," uvedl.