Příchod Miloslava Hořavy se dal trochu čekat, protože zkušený útočník v Litvínově v poslední době spíš paběrkoval (letos 14 zápasů bez jediného kanadského bodu) a pod vedením otce může jít výkonnostně nahoru. Tak jak se to povedlo u letos výtečného mladšího bráchy Petra. „Sledujeme hráčský trh a viděli jsme, že Miloš neměl odpovídající herní vytížení. Zkontaktovali jsme Litvínov, aby nám Miloše pustili, což se povedlo. Vidíme v něm střelce a těch není nikdy dost. Navíc je to vynikající bruslař. Jsem strašně rád, že se povedlo Miloše i Antona přivést,“ neskrývá radost sportovní manažer Rytířů a asistent kouče Pavel Patera.Druhá posila překvapuje mnohem víc. Kladno vsadí na bývalého ruského mistra světa Kurjanova, který odehrál prakticky celou kariéru v Omsku, kde se setkal se spoustou Čechů a také s Kladeňáky Jaromírem Jágrem, Martinem Procházkou a … současným manažerem Rytířů Pavlem Paterou.

Anton Kurjanov v dresu Omsku. Zdroj: championat.comKurjanov je už za zenitem, v KHL se prosazoval v posledních dvou sezonách v dresu Jugry Chanty-Mansijsk spíše výjimečně. Proto ho klub uvolnil a Rus si vybral právě Kladno. Postavou malý (175 cm), ale tvořivý centr by WSM ligu měl přes věkový minus rozhodně oživit.

„S Antonem jsem nastupoval tři roky v Omsku a hrál tam s ním i Jaromír Jágr. Vím, co je to za hráče a zároveň ho znám jako člověka,“ říká ke Kurjanovovi Pavel Patera a doplňuje, že proti Vsetínu ještě Rusa nepostaví. „Měsíc a půl nehrál, takže mu dáme trochu času. Jsem ale přesvědčený, že v rozhodující fázi sezony nám hodně pomůže jak při hře pět na pět, tak v přesilovkách,“ dodal manažer Rytířů.

Výčet úspěchů Kurjanova je obrovský. Za ruskou reprezentaci odehrál 65 zápasů a v roce 2009 se dostal do výběru, který ve Švýcarsku slavně porazil Kanadu a stal se mistrem světa. Kurjanov tehdy odehrál devět zápasů a mezi hvězdami Kovalčukem nebo Radulovem si vedl zdatně, dal tři góly a na tři přihrál.

Obrovský je jeho otisk ve slavném Avangardu Omsk. Rodák z Usť-Kamenogorsku odehrál na Sibiři prakticky celou kariéru. Nejprve za druhý tým, od roku 2002 už za první mužstvo. O dva roky později s Omskem vyhrál i superligu, tehdy byli v týmu i zmínění Pavel Patera a Martin Procházka. Asi nezapomene za sezonu 2006/07, kdy nasbíral 46 bodů v padesáti zápasech a skvěle pak hrál i v play off (10 zápasů, 9 bodů).

V ruské lize (později KHL) odehrál 753 utkání, v nichž nasbíral 347 bodů. Zajímavostí je, že byl členem formace s obrovským talentem ruského hokeje Alexejem Čerepanovem. Po jeho nečekaném úmrtí byl zasažen snad ještě víc než ostatní borci týmu.Teď ho čeká stejně jako Miloše Hořavu ml. restart kariéry. Bude úspěšný?