„Kladno už celou loňskou sezonu působilo v roli čekatele na statut Akademie, takže splňovalo úplně všechny podmínky, s jakými pracují i ostatní. Na základě toho jsme se rozhodli doporučit výkonnému výboru, že Kladno je připravené,“ řekl na stránkách hokej.cz šéftrenér projektu Petr Haken.

Možná se divíte, proč právě Kladno získalo status akademie tak pozdě, vždyť právě tenhle skromný středočeský klub vychoval pro českou reprezentaci největší porci skvělých hráčů. Ať už to byli v 70. letech Pospíšil, Nový či Kaberle st, v 80. letech Hořava, Pivoňka a Jágr, v 90. letech Vejvodu, Pateru, Procházku a řadu dalších (Eliáš, Židlický, Kaberle ml., Voráček, Plekanec, Pavelec).

Teprve v posledním desetiletí se vývoj tak jako jinde v České republice přibrzdil a ani Kladno už zdaleka tolik nadějných borců neprodukovalo.

Přesto se Rytíři snažili o vstup do akademie od jejího vzniku, ale pořád vadily některé překážky. Mezi základní podmínky patří technické zabezpečení, kvalitní tréninkový proces, spojení klubu se školami, zdravotní zajištění či odpovídající personální obsazení ve strukturách mládeže. Statut mohou získat pouze kluby, které mají extraligy dorostu i juniorů.

Tohle vše už klub splňuje.

„Kladno jsem několikrát navštívil. Pokud se někde vyskytl problém, projevili obrovskou snahu, aby se zlepšili. Klub dlouhodobě patří k těm kvalitním, i co se týče výsledků v mládežnickém hokeji,“ říká Petr Haken, jenž Akademie Českého hokeje vede od letošního dubna. A na starosti má i kontrolu již zapojených klubů.

Těch už v budoucnu do akademie moc nepronikne. Což Haken potvrdil, přestože nechce brát ostatním naději. „Myslím, že teď jde o dostačující počet. A to i z hlediska regionálního rozdělení. Jde také o návaznost na dospělou kategorii, která by s tím měla být spojena. Myslím, že je záměrem každého klubu, který Akademii má, vychovávat si hráče pro svůj dospělý tým,“ dodal Petr Haken.