Zajímavá konfrontace kanadské a ruské brankářské školy, před baráží tak očekávaná, nenabídla zase tak extrovní výkony Landona Bowa ani Maxe Žukova. Ten měl mnohem víc práce, pochytal řadu opravdu velkých kladenských šancí, ale té smršti nakonec ani on neodolal. Rozhodující branka ho štvala o to víc, že se puk po teči Adama Kubíka sotva dokulil do kasy.

Barážovou bitvu číslo jedna rozjela lépe kladenská parta, na níž čtyřicetidenní pauza nebyla vidět. A hned v první přesilovce za klukovinu Brože šla bleskově do vedení, když tradiční signál Plekance na Kubíka přesouvající se Žukov odhadl, ale nechytil.

Celkově ale byla po první třetině spokojenější možná Dukla, přežila totiž řadu dalších šancí. Žukov famózně vychytal Plekance, pak se před ním dvakrát zjevil Zikmund.

Hektická druhá část nabídla pět branek, velkou zápletku, obrat skóre a pak vyrovnání na 3:3. V úvodu zase Duklu skvěle držel Žukov, Rytíři se drželi výborného výkonu z první třetiny. Pak ale Havránek obstřelil Kehara a trefil dokonale vingl. Vyrovnání bylo první komplikací, ale s tou se Kladenští ještě porovnali, když úniku dvou na jednoho s Kubíkem zakončil kličkou mezi nohy Hlava.

Jenže už za dvacet vteřin domácí nevyhodili puk a Kachyňovo nahození tečoval přesně Helt. Jihlava po chvíli slavila dokonce otočku skóre, když tentokrát únik dvou na jedno zajistil Skořepa. "Tam se nám začaly klepat trochu zadky, ale řekli jsme si, že musíme makat dál," říkal po utkání jeden z jeho hrdinů Nicolas Hlava.

Po krosčeku Dotchina navíc hosté sahali po definitivní popravě Rytířů, ale těsně před koncem třetiny chybovali, Filip jim ujel a stejně jako Hlava zakončil přesně mezi Žukovovy betony. "Přesilovky nám v play off nešly a bohužel ani dnes. Když jsme otočili na 3:2 a měli jsme o hráče víc, ještě jsme inkasovali. Na tom musíme už do zítřka zapracovat, na večer tak máme hodně práce,“ zlobil se trenér Jihlavy Viktor Ujčík.

I třetí část diváky bavila. Baránek po pěkném ťukesu s Indrákem potěšil počtvrté Rytíře, jenže pak zakouzlil Čachotský a jeho nabídku poslal na bránu Bilčík, kde ji šikula Havránek tečnul za záda Bowa.

Dukla hrála velmi čistě, ale v 53. minutě udělala osudovou chybu – špatně střídala. Rytíři na přesilovku poslali po chvíli i Jaromíra Jágra (proč má stát luxusní rolls v garáži?) a vyplatilo se. Právě kladenská legenda nabila Dotchinovi a jeho ránu tečoval za bezmocného Žukova Kubík.

Trenér Jihlavy Viktor Ujčík pak hodně brzy sáhl k power-play, jenže tlak jeho týmu přerušil Plekanec a Nick Hlava do prázdné brány pečetil první kladenský bod v sérii. „Bohužel se ukázalo, na co jsme hráče upozorňovali, že Jihlava umí protiútoky a že nesmíme zbytečně ztrácet puky. V tom se rozhodně musíme zlepšit, ale máme první bod a jsme za to rádi," měl jasno kladenský trenér David Čermák.

Viktor Ujčík přiznal, že Rytíři vyhráli první zápas zaslouženě, ale Jihlava nic nebalí. „Bylo vidět, že je Kladno odpočaté a nadržené na zápas, zatímco my chytali tempo. Mačkali nás, ale držel nás Max, a v to věříme i dál. Musíme proti soupeři hrát svou hru, počkat si na šance. Něco vymyslíme," pousmál se.

Hrdina zápasu Adam Kubík ocenil herní systém Jihlavy, která byla v půlce Chance ligy průměrným týmem, ale stejně ji nakonec vyhrál. „Určitě nás budou trápit dál. Bušili jsme do nich, měli šance, ale oni výborně bránili. Bylo však vidět že pokud takhle budeme hrát dál, budeme je přebruslovat, protože za sebou mají náročné play off,“ myslí si Kubík.

Ocenil také Maxe Žukova, jehož zná už z loňska a ví o jeho schopnostech. „Zase nás tam párkrát vychytal, když jsme mohli utéct na dva nebo tři nula. Musíme vědět, že tam je, ale zároveň musíme věřit, že ho překonáme,“ dodal nejlepší střelec Kladna v extralize, který si formu přenesl také do baráže.

Ta pokračuje druhým duelem zase na Velikonoční pondělí, v Chomutově se tentokrát začne v 18 hodin.

Rytíři Kladno – Dukla Jihlava 6:4 (1:0, 2:3, 2:1).

Branky a nahrávky: 6.  Kubík (Plekanec, Hlava), 30. Hlava (Kubík), 40. Filip (Babka)  46. Baránek (M. Indrák), 55. A. Kubík (Dotchin, Jágr), 58. Hlava (Plekanec) – 27. Havránek (Kachyňa, Dundáček), 31. Helt (Kachyňa), 33. Skořepa (T. Havránek), 51. Havránek (Bilčík, Dundáček). Rozhodčí: Kika, Sýkora – Gebauer, Hlavatý. Diváků: 4500. Stav série: 1:0.

Kladno: Bow  – Dotchin,  Arzamascev, Wood, Ticháček, Baránek, Kehar – Hlava, Plekanec, Kubík – Melka, Zikmund, Pytlík – Beran, Indrák, Jágr – Machala, Filip, Babka.§

Jihlava: Žukov– Bilčík, L. Mareš, Kachyňa, Dundáček, Kowalczyk, Eliáš, Valenta – Čachotský, Skořepa, T. Havránek – T. Harkabus, M. Zadražil, Helt – F. Seman, Menšík, Vítězslav Brož – Cachnín, M. Juda, P. Čermák.