Kladenský trenér Jindřich Lidický udělal v sestavě čtyři změny. V brance se představil Cikánek, uzdravený Dvořáček vytlačil z útoku Šilhavého. V obraně absentoval nemocný Těrnavskij, jehož nahradil Zajíc. Poslední obměnou byl start Gutwalda místo Růžičky. „David se připravuje s Chomutovem a zítra by za ně měl nastoupit," uvedl trenér Lidický.

První třetina se kladenským hokejistům výsledkově nepovedla. „I když si myslím, že herně to tak špatné nebylo, tak jsme se v kabině seřvali a vstup do druhé části byl rozhodující," uvedl nejproduktivnější hráč celé soutěže David Stach. Slova, která v kabině zazněla, padla na ornou půdu.

Za šest minut dokázali Rytíři nasázet Šumperku čtyři fíky. Dva z nich padly v početní výhodě. „Přesilovky jsme naštěstí dokázali na rozdíl od domácích využít," těšilo po utkání Lidického. Premiérovou trefu obstaral v kladenském dresu Martin Procházka. Jak se později ukázalo, jeho zásah byl nakonec vítězný.

Zápas ovlivnila řada vyloučení. Domácí dostali dvanáct menších trestů, hosté dokonce třináct, navíc ještě nabídli Drakům výhodu trestného střílení, které tři minuty před koncem Milfait proměnil. „Bylo to strašně těžké utkání. Na domácích bylo vidět, že jim jde o hodně," uvedl kladenský lodivod.

Ten se spolu s Davidem Stachem shodl na tom, že rozkouskovaná hra duelu rozhodně nepomohla. „Zase jsme měli moc vyloučených. S takovou v play-off nemůžeme uspět," mrzelo po utkání Stacha, který si připsal v utkání dva kanadské body a na rekord držený Václavem Prospalem už mu jich chybí jen dalších pět.

Hvězda Rytířů se však snaží na svůj osobní boj nemyslet, vše podřizuje týmovému úspěchu. „Cílem sezony rozhodně není nějaký rekord, ale postup do extraligy," uvedla.

Náskok, který si ve druhém dějství Rytíři vybojovali, dokázali poté po celý zápas udržet, byť se domácí přiblížili dokonce na rozdíl jediné trefy. Kladenskou pojistku přidal až patnáct vteřin před závěrečnou sirénou kapitán Václav Skuhravý.

Rytíři dokázali Draky ze Šumperka udolat ve všech čtyřech vzájemných zápasech letošní sezony. Sobotním vítězstvím si navíc pojistili první místo v tabulce. Další utkání sehrají hned v pondělí, kdy na domácím ledě přivítají Přerov, jenž zvládl těžký špíl na ledě Českých Budějovic.

Naopak přes dnešního soupeře Středočechů se v tabulce přehnal Most, takže Šumperk klesl na poslední pozici. V utkání s Kladnem navíc nedohráli hned dva útočníci Draků - Daniel Vrdlovec (zlomený prst na ruce) a Daniel Miškovský (nastřelený nárt). 

„Cením si, že jsme i za této situace mužstvo zmobilizovali a bojovali až do konce. Měli jsme šance, abychom alespoň bod uhráli, ale bohužel se nám to nepodařilo," řekl zklamaný kouč Draků Milan Mazanec.

Šumperk – Kladno 3:5 (1:0, 1:4, 1:1). Branky: 8. Holík (Miškovský, Haas), 36. Plášek (Zdráhal), 57. Milfait (TS) – 23. Nash (Stach, Bílek), 23. Zajíc (Kindl, Pitule), 27. Stach (Nash, Rudovský), 29. Procházka (Kindl), 60. Skuhravý (Rudovský). Rozhodčí: Fiala – Barteček, Vengřín. Vyloučení: 12:13, navíc Staněk (SUM) 10 min. osobní trest. Využití: 0:3. Diváci: 934.

Michal Sobotka