Šapovaliv zahájil kariéru doma v Berouně, ale brzy se přesunul do Kladna, kde vynikal také. Třeba ve čtrnácti letech udělal v lize šestnáctiletých 60 bodů! I proto ho už loni zařadilo Kladno na soupisku A týmu, kde odehrál 12 zápasů s bilancí 0+3. Ublížilo mu, že se soutěž nadlouho kvůli covidu zastavila, i to, že Kladno muselo nutně hrát na vítězství v základní části (kdyby se náhodou play off nehrálo) a tím pádem sázelo na zkušené borce. I proto odešel do Litoměřic, ovšem tam odehrál nakonec jediné utkání.

Stihl ještě mistrovství světa osmnáctek, ale celkově odehrál jen necelých 30 zápasů a to je pro mladý talent moc málo.

I proto v létě odešel do Kanady a ve slavné ontarijské lize se rychle prosadil. Je druhý v bodování mužstva, navíc z elitních útočníků pouze on není v hodnocení účasti na ledě v minusových číslech.

V posledním žebříčku skautů se tak vyšvihl už na 13. místo mezi hráči ze zámoří (bez gólmanů), výš je z Čech pouze plzeňský bez David Jiříček, který je v evropském žebříčku čtvrtý.

Zajímavé je, že Šapovalivovým vlastně konkurentem je Jimmy Snuggerud. Jeho starší bratranec Luc hrál v minulém ročníku stejně jako Šapovaliv také v Kladně a zásadně mu pomohl k postupu do extraligy.

Dočkají se Matyáš a Jimmy letos na draft výběru? S největší pravděpodobností ano.