Dlouhé roky český juniorský hokej skomíral, ale v posledních letech se blýská na lepší časy. S úspěchy je spjatý i Matyáš Šapovaliv, který byl předloni u čtvrtého místa na tzv. letním šampionátu (kvůli covidu se hrálo až v srpnu) a před rokem byl jednou z opor mužstva, které dobylo světové stříbro. Tehdy naši těsně padli s Kanadou ve finále, když Javorový list rozhodl až v prodloužení. Teď se karta otočila, štěstíčko mrklo na Čechy.

Ti nečekaně ovládli první třetinu a vedli 2:0, a to ještě nedali trestné střílení. Pak sice Kanada ukázala obrovskou sílu, Čechy mačkala jako citróny, ale ti v čele s brankářem Hrabalem udrželi skóre 2:2 a po šťastné ráně Štancla 11 vteřin před koncem dobyli jednu z nejcennějších výher své kariéry.

Hokejová extraliga: Rytíři Kladno - Kometa Brno. Adam Brízgala musel po pár vteřinách odstoupit
Malér pro hokejové Kladno, kdo nahradí brankáře Brízgalu?

Pětice Kladeňáků byla vidět. Marek Alscher má klidnou rozehru a zblokoval spoustu šancí Kanady. Těžkou chvíli prožil při vyloučení v úvodu poslední třetiny, ale ostatní kluci mákli a ubránili.

Matyáš Šapovaliv jako první centr byl hodně na ledě, jako vždy se snažil hlavně tvořit. Je první volbou koučů na přesilovku, oslabení, buly.

Adam Bareš hraje od začátku MS tak dobře, že ho trenéři vyzdvihli do první lajny právě k Šapovalivovi a hvězdnému Kulichovi.

Při zranění Petra Sapouška se vyšvihl sestavou také Sebastian Redlich, obrovský bojovník, který se pere o každý kotouč. To samé platí o Adamu Židlickém. Působí rozevlátě, ale hrát proti němu není žádný med. Mimochodem byl blízko tomu, aby zápas s Kanadou rozhodl sám.

Nepovedlo se, ale bude mít ještě dvě šance stejně jako ostatní borci. Mají před sebou semifinále, které Češi určitě také budou chtít zvládnout.