Velmi dobře začali hosté z Českých Budějovic. Už v šesté minutě se přesně mezi betony Bowa trefil Václav Karabáček a jindy skvěle chytající Kanaďan se mohl jen stydět. Když o 44 vteřin později zvedl střelu Ondráčka kladenský Kehar, radovala se hrstka budějovických fanoušků podruhé.

Domácí Kladno se do hry vrátilo díky faulu Hanzla. V přesilovce Plekanec skvěle našel Kubíka, který se trefil ze svého oblíbeného místa na pravém kruhu pro vhazování. Radost z toho mohly mít i děti, kterým na oslavu maskot rozdal pochutinu stejného jména jako je autor kladenského zásahu.

Kladenský kapitán ale soupeřovu obranu zlobil i nadále, jen zakončení skřípalo. Po změně stran se ale Plekanec přeci jen dočkal. Na obranné modré obral ex-kladenského Piskáčka a v samostatném úniku našel skulinu mezi betony Hrachoviny.

Vyrovnání Rytíře nakoplo a ti přebrali otěže hry. Z převahy ale těžili až dvě minuty před druhou sirénou. Beránkovi nejdříve na housle zahrál Indrák a chytrou přihrávku využil Kadlec. Pro výpomoc z partnerských Litoměřic to byla premiérová trefa v nejvyšší soutěži.

Z kraje třetí třetiny mohl pojistit vedení Rytířů Kristo. Američan ale téměř odkrytou bránu netrefil. Kladenské to mohlo mrzet o to více, že z protiútoku dobrou přihrávku Gulaše zužitkoval další matador Vondrka a v Chomutově bylo vyrovnáno.

Vyrovnání vlilo hostům krev do žil a ti domácí obranu zlobili. Ale tlak hostů zbrzdil ošklivý faul Beránka, který ve středu hřiště trefil kolenem Zikmunda. Hrdinou se ukázal opět Plekanec, který z úhlu zamířil přesně do Hrachovinovy brány.

Budějovičtí se o vyrovnání pokoušeli ještě při hře bez brankáře, ale gólem přes celé hřiště dovršil hattrick kapitán Rytířů Tomáš Plekanec.

„Měli jsme výpadek v první třetině, kdy jsme dostali dva rychlé góly. A to Bowsie ještě jeden samostatný nájezd chytil. To nám pomohlo. Vrátili jsme se gólem z přesilovky. Zahráli jsme dobře, dobře jsme bruslili,“ neskrýval spokojenost trenér Jiří Burger.

Naopak hodně nespokojený byl trenér hostů Jaroslav Modrý. „Nezvládli jsme utkání. Měli jsme to dobře rozehrané, ale udělali jsme pár chyb a Kladno nás potrestalo. Nechali jsme se zbytečně vylučovat a Kladno to využilo. Srazilo nás úplně hloupé vyloučení šest minut před koncem,“ zlobil se kouč Jihočechů na své svěřence.

Rytíři Kladno – HC Motor České Budějovice 5:3 (1:2, 2:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 13. Kubík (Plekanec, Baránek), 27. Plekanec, 38. Kadlec (Indrák, Ticháček), 56. Plekanec (Baránek, Indrák), 60. Plekanec – 6. Karabáček (Hanzl, Piskáček), 7. Ondráček (Valský, Šenkeřík), 45. Vondrka (Gulaš, Pech). Rozhodčí: Šindel – Lederer, Gerát. Vyloučení: 3:6. Využití: 2:0. Diváků: 1000.

Kladno: Bow – Baránek, Kehar, Wood, Ticháček, Babka, Suchánek – Pytlík, Zikmund, Melka – Hlava, Plekanec, Kubík – M. Procházka, Filip, Kadlec – Kristo, Indrák, Beran.

České Budějovice: Hrachovina – Štencel, Vráblík, Bindulis, Percy, Šenkeřík, Piskáček, Bučko – Vondrka, Pech, Doležal – Abdul, Novotný, Gulaš – Beránek, Hanzl, Karabáček – Ondráček, Koláček, Valský.

Jan Šejhl