Předchozí
1 z 6
Další

Ten, co rozpoutal peklo v Montrealu

Maurice Rocker Richard na návštěvě zimního stadionu v Kladně, s ním Stanislav Bacílek, Jaroslav Volf a Jan KasperMaurice Rocker Richard na návštěvě zimního stadionu v Kladně, s ním Stanislav Bacílek, Jaroslav Volf a Jan KasperZdroj: se svolením Rytířů Kladno

V roce 1959 se Praha chystala na mistrovství světa, s ní celá země. Pro Kladno bylo speciální, že jeho stadion poprvé pokryla střecha a díky tomu mohl několik utkání MS hostit. Při této příležitosti do města dorazil také jeden z nejslavnějších hokejistů všech dob Maurice Richard přezdívaný Rocket (Raketa), který byl čestným hostem organizačního výboru šampionátu.

10. března 1959 se na kladenském zimním stadionu setkal s hráči československého národního týmu. „Raketa“ se především zajímala o legendárního obránce Stanislava Bacílka, první opravdovou kladenskou hokejovou hvězdu.

Richard měl světovou gloriolu, stěží si dnes někdo dovede představit, jak vlastně velkou. Nejslavnější hráč všech dob nejslavnějšího klubu světa, Montrealu Canadiens! První sportovec, jemuž kanadská vláda vystrojila státní pohřeb, když roce 2000 podlehl rakovině. Život ve městě nad řekou Svatého Vavřince se tehdy téměř zastavil…

Leccos napoví události z roku 1955, když neskutečný střelec a bruslař ukázal i svou odvrácenou tvář. Poté, co mu bostonský obránce způsobil krvavé zranění, neudržel se, ohnal se po rozhodčím, jenž ho držel a pěstí ho zbavil vědomí. Bostonská policie ho chtěla zatknout, šéf NHL Clarence Campbell mu napařil flastr do konce sezony. Netušil, co tím způsobí.

Ke všemu dráždil hada bosou nohou a vyrazil na další zápas Montrealu, kde ho zuřiví fanoušci málem napadli a pak se jich patnáct tisíc vyvalilo do města, kde nejen protestovali, ale také rabovali a ničili co jim přišlo pod ruku. Teprve po Richardově veřejném vystoupení nepokoje ustaly.

Na chlapíka, který vzešel z chudých poměrů a jehož nechtěli pro fyzickou slabost vzít do armády a druhé světové války, je to zajímavý vzestup popularity. A těžko se divit respektu kladenských hráčů, který i po letech ukazují společné snímky z března 1959.

Maurice Rocket Richard a kladenský útočník Václav Fröhlich se sešli v roce 1959 na zimním stadionu v Kladně.Maurice Rocket Richard a kladenský útočník Václav Fröhlich se sešli v roce 1959 na zimním stadionu v Kladně.Zdroj: se svolením Rytířů Kladno

Zdroj: Youtube

Lekce sovětské mašiny

O čestné vhazování v zápase Plzně s Vítkovicemi se postarala legenda světového hokeje Vladislav Treťjak.O čestné vhazování v zápase Plzně s Vítkovicemi se postarala legenda světového hokeje Vladislav Treťjak. Jako brankář si zachytal i v Kladně. Zdroj: ČTK/Petr Eret

Víc slavných zahraničních hráčů než 7. prosince 1977 nikdy dřív ani později v Kladně nehrálo. Řeč je o prvním finálovém utkání Poháru mistrů evropských zemí 1976, které se ale hrálo o rok později a Kladno v něm hostilo evropského lídra CSKA Moskva. Doma prohrálo 0:6.

Osobnosti světového sportu, které navštívily kladenský zimní stadion.  Valerij Charlamov hrál v Kladně v roce 1977 s CSKA MoskvaOsobnosti světového sportu, které navštívily kladenský zimní stadion. Valerij Charlamov hrál v Kladně v roce 1977 s CSKA MoskvaZdroj: CSKA MoskvaV bráně hostů byl celou dekádu jasně nejlepší ruský brankář Vladislav Treťjak, v obraně zářil třeba Vjačeslav Fetisov, to je další gigantická postava světového sportu. Oba velebilo i zámoří, ale zatímco Treťjaka tehdejší Sovětský svaz do Montrealu, který po něm toužil, nepustil, Fetisov si za mořem zahrál. Dokonce tam v závěru kariéry vybojoval dva Stanley Cupy. V útoku pak řádila slavná útočná trojice Boris Michajlov, Vladimir Petrov a bájný Valerij Charlamov. To byli sportovní zabijáci. Nejslavnější z nich byl technik Charlamov, o němž Rusové natočili i pěkný film, a který zemřel mladý při autonehodě.

Mimochodem Charlamov a také Treťjak byli vůbec prvními Rusy, kteří byli přijati do Hokejové síně slávy v Torontu, ač nemají v NHL ani jeden jediný zápas a celou kariéru odehráli za Železnou oponou.

Bohužel kladenské archivy žádný jejich snímek ze zápasu v Kladně neuchovaly.

Ruská hokejová legenda Vjačeslav Fetisov si zahrála zápas i v jednapadesáti letech.Ruská hokejová legenda Vjačeslav Fetisov si zahrála zápas i v jednapadesáti letech.Zdroj: Reuters/Denis Sinyakov

Zdroj: Youtube

Šéf olympijského výboru Juan Antonio Samaranch

Osobnosti světového sportu, které navštívily kladenský zimní stadion. předseda MOV Juan Antonio Samaranch přijel v roce 1986Osobnosti světového sportu, které navštívily kladenský zimní stadion. předseda MOV Juan Antonio Samaranch přijel v roce 1986Zdroj: ČTK/AP

Tohle je možná vůbec nejslavnější osobnost světa sportu, která kdy kladenský zimní stadion navštívila. Stalo se tak 4. září 1986, kdy se předseda Mezinárodního olympijského výboru Juan Antonio Samaranch přijel do Kladna podívat na hokejový zápas ČSSR – Švédsko.

Španěl, jenž stál v čele olympijského hnutí 21 let a zasadil se o to, aby na OH mohli startovat také profesionálové, sledoval duel s tehdejším šéfem Ústředního výboru Československého svazu tělesné výchovy Antonínem Himlem.

Obě historicky rozporuplné postavy viděly výhru domácích 4:1, kterou sledovalo pouhých 2800 diváků. Za Čechoslováky se trefili Vladimír Růžička, Jiří Hrdina, Petr Rosol a domácí miláček Vladimír Kameš. V bráně stál Dominik Hašek.

Bobby Orr – slavný obránce zastupoval dva Kladeňáky

Bobby Orr a František Kaberle.Bobby Orr a František Kaberle.Zdroj: se svolením Františka Kaberleho

Zkraje roku 2006 byli někteří dopolední návštěvníci zimního stadionu v Kladně šokováni. Ve společnosti Františka Kaberleho nejstaršího vstoupil do jeho dveří nejslavnější obránce všech dob, Kanaďan Robert „Bobby“ Orr. Jak se tam dostal?

Orr trpěl na zranění kolen, kvůli tomu skončila jeho zářivá kariéra dříve než musela. Jeho agent a velký přítel Alan Eagleson ho připravil o hodně peněz (dokonce byl odsouzen), ale Orr se z problémů nakonec dostal a ke konci milénia koupil společnost zastupující hráče. Do své stáje získal mimo jiné i Tomáše Kaberleho, tehdy hvězdného obránce Toronta.

Ve zmíněném roce 2006 však přijel Bobby Orr očíhnout jiného hocha, byl to Jiří Tlustý. Na šikovného útočníka upozornil slavného beka František Kaberle starší, který mu s výběrem evropských hráčů tehdy pomáhal. Orr nakonec Tlustého do své stáje dostal a pomohl mu také do NHL. Jen měli oba podobný osud, v NHL kvůli zranění brzy skončil také Jiří Tlustý.

Bobbyho Orra si připomeňme několika vzpomínkami. Boston mu dal smlouvu už v jeho čtrnácti letech, tak magicky hrál. Dto NHL směl až od osmnácti, ale hned byl hvězdou, která Boston dovedla ke dvěma Stanley Cupům. Vždy vstřelil rozhodující gól a vždy dostal Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play-off.

NHL měla najednou obránce, který uměl nejen bránit, ale díky úchvatnému bruslení a čtení hry byl vlastně i útočníkem. Jednoduše byl na ledě všude, kde se pohyboval puk.

Čechoslováci na něj mají jednu vzpomínku ze slavného Kanadského poháru 1976, prvního turnaje, kde se sešli nejlepší hráče planety. Orr trpěl bolestmi, ale Kanadu toužil aspoň jednou reprezentovat. Bylo mu 28, ale v podstatě stál na konci kariéry. Přesto hrál tak, že byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem celého turnaje.

Když si Kanaďané vyměňovali po finále dresy s Čechoslováky, vyšel jeho dres na Oldřicha Machače, zatímco Orr si oblékl jeho čtyřku.

Zdroj: Youtube

Jágrův oblíbenec rozhodl v závěru: Maxim Sušinskij

Osobnosti světového sportu, které navštívily kladenský zimní stadion. Maxim Sušinskij toho za Ufu moc neodehrál, ale v Kladně  s ní v roce 2011 byl a dal její vítězný gólOsobnosti světového sportu, které navštívily kladenský zimní stadion. Maxim Sušinskij toho za Ufu moc neodehrál, ale v Kladně s ní v roce 2011 byl a dal její vítězný gólZdroj: sport-express.ru

Na 16. srpna 2011 si tehdy jeden z nejlepších evropských klubů Salavat Julajev Ufa vybral za soupeře kladenské Rytíře. A přijel s ním i tehdy možná nejlepší v Evropě působící útočník Maxim Sušinskij.

Ten se znal velmi dobře s tehdy čerstvým majitelem kladenského klubu Jaromírem Jágrem mladším. Právě díky němu přijela Ufa do Kladna, její členové chtěli vidět, že slavná 68 vyrůstala.

Stadion byl plný zajímavých jmen. U střídaček jste mohli zahlédnout Tomáše Plekance či Ondřeje Pavelce, oba tehdy chytali v NHL. Jaromír Jágr sledoval zápas z lóže a co je zajímavé, za Ufu nastoupila dnešní opora Rytířů Jakub Klepiš.

A samozřejmě už zmíněný Maxim Sušinskij. Když jeho tým v závěru šťastně vyrovnal, právě tahle hvězda se s remízou nespokojila a duel rozhodla. Do sirény scházelo 44 vteřin…

Zdroj: Youtube

Muž ze zlaté klece, Alexej Jašin

Alexej Jašin, hlavní hvězda  a opora výběru Gazpromu / Veteráni Česká Republika vs. Gazprom Export 1:7 , 15. května - ČEZ stadion KladnoAlexej Jašin, hlavní hvězda a opora výběru Gazpromu / Veteráni Česká Republika vs. Gazprom Export 1:7 , 15. května - ČEZ stadion KladnoZdroj: Deník/Bohumil Kučera

Na 15. května 2015 si pozvala kladenská legenda Milan Nový do Kladna tým ruských veteránů pod hlavičkou Gazpromu. Přijela nabitá sestava s několika bývalými reprezentanty, v jejichž čele byl hvězdný Alexej Jašin. Muž, který uměl rozvášnit celou NHL.

Začal v ní skvěle, v Ottawě byl hvězdou a atakoval stobodovou hrající každý rok. Kromě jedné, kdy se mu nelíbil plat a začal stávkovat. To byl jeho první malér…

Pak do hry vstoupil jeden z nejneschopnějších manažerů historie NHL – Mike Milbury z Islanders. Umínil si, že Jašina přivede na Long Island a poslal za něj do hlavního města Kanady Zdena Cháru a vysokou draftovou pozici, z ní se nakonec vyklubal Mike Spezza. Ottawa si mnula ruce, zato New York ronil slzy. Jašin, jemuž dal Milbury na tu dobu pohádkový desetiletý kontrakt na 87,5 milionu dolarů, tam nehrál úplně zle, ale v polovině kontraktu ho klub raději štědře vyplatil. Za mořem už práci nedostal, zato v Rusku ho ještě využily nejbohatší kluby včetně Petrohradu.

Zápas v Kladně proti bývalý českým hvězdám si Alexej Jašin užil. "Publikum povzbuzovalo, viděl jsem hodně dětí v hledišti. Navíc jsem si mohl zahrát s Petrem Čajánkem, kterého jsem zažil ještě jako aktivní hráč v Petrohradu," říkal při rozhovoru pro Deník, při kterém poctivě šlapal na rotopedu.

Výhru 7:1 nepřeceňoval, prý podle něj nebyla důležitá. "Je to hlavně o tom, aby přišli diváci a trochu se pobavili. Je pravda, že chodíme docela pravidelně trénovat a připraveni jsme slušně, ale o výsledek opravdu nejde," dodal tehdy slavný Rus.